Esir Kuramı Nedir?

Esir Kuramı Nedir?
Esir Kuramı Nedir?

Başlangıç olarak tüm uzayın esir adında bir akışkan madde ile dolu olduğu ve ışığında bu madde içerisinde yol aldığı savunuluyordu. Bu iddia üzerine düşünen Michelson ve Morley tarafından bu konuya ilişkin deneyleri bu çıkarımı çürütmüştür. Esir kuramı nedir sorusuna başlangıç olarak verebileceğimiz cevaplardan bir tanesi Güneş’ten yayılan ışınların Dünya üzerinde nasıl ulaşımı sağlandığı ve nasıl yayıldığı ile ilgilidir. Ses dalgaları ve su dalgalarının belirli bir ortamda yol alıyor olması ışık dalgaları da böyle bir ortamda yol alıyordur tespitini yapmaya ve bunu sonucunda çıkarım yapmaya götürmüştür. Genel anlamıyla ışığın yayılması üzerine kurulu bir teoridir.

Esir Kuramının Tarihçesi

İlk olarak 19. Yy yaygın olarak tartışılmaktadır.  Bu teorinin tartışılmasının sonu Dünya’nın hareket durumuyla alakalı soruların akıllara gelmesiydi. Esir teorisi bir çekim eyleminin esir maddesi tarafından çekildiği ve beraberinde sürüklediği eylemle ilgilenmektedir. Bu konuda iki savunma bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi esir maddesi ve Dünya’nın hareketi konusunda bağlı bir ilişkinin olmadığı ile ilgilidir. İkincisi ise böyle birbirine bağlı bir hareketin bulunduğuna dairdir. Bu hareketin ışık hızına ve Dünya’nın ölçülebilen hareket hızına bağlanmaktadır. Dünya’nın hareket hızına esir rüzgârı ismi de verilmektedir.

Kısmi Esir Çekimi

1810 yılında François Arago parçacık teorisinde bir maddenin kırılma indisinin ışık hızı hesaplamak için faydalı olabileceğine dair bir fikir ortaya atmaktadır. Işığın teleskop camı önünde kırılması gibi yıldızlarında gün ve aylara göre bulunulan hareket içerisinde farklı pek çok kırılma şeklinin olduğundan bahsedilmektedir.  Arago bütün gözlemlerini yıldızlar ve onların sapmaları üzerine yapmaktadır. Dalga hızının ortam içerisindeki dağılımının yoğunluğa bağlı olduğunu ve prizma da bulunan ışık hızının çekim miktarıyla ilişkilendirilip ayarlanabileceğini varsaymaktadır.  Her ne kadar yıldızlar bu esir maddesiyle veya ona göre ışık sapmasında bulunuyor gibi öne sürümlerde bulunulsa da bu tam ve kısmi esir çekiminin sorunlarından bir tanesidir. Sonuç olarak esir kuramı nedir sorusuna verilebilecek kesin yanıtlardan bir tanesi de Dünya’nın dönüş hızının ve ışığın esir adı verilen bir madde tarafından yönlendirildiğidir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *