Anne ÇocukGenel

2 Yaş Araba Yolculuğu Tavsiyeleri

2 Yaş Araba Yolculuğu Tavsiyeleri| Bebekli ve çocuklu aileler için yolculuk yapmak bazen güzel anılarla dolu iken bazen de çocukların yolculuktan keyif almamalarına ve ailelerini de yolculuk boyunca rahatsız etmelerine neden olabilir. Özellikle bebeklik döneminde yolculuk zorlu bir süreç olmazken 1 yaş ve üzeri olan çocuklarla yolculuk yapmak hem zorlayıcı hem de tehlikeli olabilir. Bu nedenle yolculuklarda gerekli önlemleri almak ve çocuklar için eğlendirici aktivitelerde bulunmak gerekir. 2 yaş araba yolculuğu yapacak olan çocuklar genellikle çevreye karşı meraklı ve engel tanımayan yapılarından dolayı ebeveynleri zorlayabilirler. Hareketlerin hızlanması ve yolculuklarda havanın sıcak olması, yerin sıkışık olması gibi durumlardan dolayı seyahat sizin içinde sorun haline gelebilir.

2 Yaş Araba Yolculuğu Tavsiyeleri

Yolculukta Bunlara Dikkat Edin!

Yolculuk Vaktinizi İyi Belirleyin!

Çocuklu aileler için yolculuk yaparken çocuklarının uyuması ve sorunsuz bir şekilde gidilecek yere ulaşmak için yolculuk saati büyük önem taşır. Sizde yolculuğa çıkacağınız zaman 2 yaş araba yolculuğunu sorunsuz hale getirmek için çocuğunuzun uyku saatinde yolculuk yapmayı deneyin. Eğer çocuğunuz geceleri uyuyorsa gece yolculuğu yapabilir ve ya gün içerisinde uyuduğu bir saat belirleyerek yolculuğa başlayabilirsiniz.

Yol Arkadaşı

Çocuklar için uzun zamanlı yolculuklar sıkıcı bir hal alabilir. Ancak onların yanında olacak bir yol arkadaşının bulunması yolculuğu daha keyifli hale getirecektir. Çocuğunuz yol arkadaşı ile oynarken sizde rahat bir şekilde yolculuk yapmanın tadına doyabilirsiniz. Yol arkadaşı kendi yaşıtı biri olabileceği gibi ufak sevimli bir hayvan dostta olabilir. Hatta bazı çocukların en sevdikleri oyuncakları onların en yakın arkadaşlarıdır. Bu tarz önlemler alarak araba yolculuğu yaparsanız çocuğunuz daha az sıkılacaktır.

Yol Hazırlığı Yapın!

Çocuklu aileler için yol hazırlığı demek genellikle büyük valizlerde birçok eşyanın taşınması anlamına gelebilir. Ancak çocukların bu eşyalardan ziyade yol boyunca ihtiyaç duyacağı şeyler vardır. Su içmek, yemek yemek, altının temizlenmesi, anne ve baba ile konuşmak ve yeni şeyler keşfetmek. Çocuğunuza yol hazırlığı yaparken ona gideceğiniz yer hakkında bilgi verecek resimler gösterebilir ve ya sizin gibi onun da yolculuğa hazırlık yapması için çantasını hazırlamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz da yolculuk havasına kapılarak meraklı bir yolcu olabilir.

Mola Verin!

Uzun araba yolculukları çocukları yorduğu gibi sizi de yoracaktır. Ayrıca 2 yaş araba yolculuğu yapan çocuklar bir süre sonra arabanın içerisinde sıkılabilir ve ayakları ağrıdığı için yürümek isteyebilirler. Böyle durumlarda molalar vererek çocuğunuza ufak atıştırmalıklar alabilir ve ya çevreyi gezdirerek ona ilgisini çekecek şeyler anlatabilirsiniz.

Çocuk Müzikleri İle Eğlenin!

Yolculuklarda büyükler kadar çocuklarda müzik dinlemekten hoşlanıyor.Bu nedenle sizde çocuğunuzun ihtiyaçlarını düşünerek eğlenceli çocuk müzikleri açabilirsiniz.İnternette fazlaca bulunan bu şarkıları indirebileceğiniz gibi çocuğunuzun sevdiği parçaları da ihmal etmemelisiniz.

Oyunlar Oynayın!

Araba ile yolculuk yaparken 2 yaşındaki çocuğunuza ufak oyunlar yapmanız onu da sizi de mutlu edecektir. Gece gündüz gibi oyunların yanında birlikte yapacağınız ufak oyunlar sayesinde yolunuz kısalacak ve keyiflenecektir. Sürpriz oyunlar da öğrenerek her yolculukta çocuğunuza yeni bir oyun öğretebilirsiniz.

Çocuk Hikayeleri Okuyun!

Yolculuklarda kitap okumak gibi bir alışkanlığınız varsa ve çocuğunuzun da kitapsever bir birey olmasını istiyorsanız işte tam zamanı. Çocuk hikayelerinin bulunduğu bir kitabı alarak yolculukta en azından bir hikaye okuyabilir ve zamanınızı bu hikaye ile doldurabilirsiniz. Etkileşimli kitaplar alarak çocuğunuzun daha uzun süre bu kitaplarla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Acil Durum Çizgi Filmleri!

Bazı çocukları ne yaparsanız yapın durdurmak gerçekten çok zordur. Arabada çocukla seyahat etmek sizi yıpratan bir serüvene dönüşmeden yaptığınız her etkinliğin işe yaramadığını görmüşseniz çocuğunuza tablet ve ya telefonunuzdan çizgi film açabilirsiniz. Bu tercih edebileceğiniz en son durum olmasının yanında seçtiğiniz çizgi filmin çocuğunuz için uygun olması ve ona bir şeyler katması gerekir.

Bunlara Dikkat!

Yol boyunca çocuğunuzun yemek yeme ve uyuma saatlerini geçirmemeye ve bol bol sıvı almasına özen göstermelisiniz.

Çocuğunuzun tuvalet ihtiyacını gidermesi noktasında ona yardımcı olmalısınız.

Eğer hasta ve ya ilaç kullanıyorsa yolculukta olduğunuz için bu detayları ihmal etmemelisiniz.

Yol boyunca çocuğunuz farklı iklimlerden geçeceğinden dolayı üşüyebilir ve ya terleyebilir. Bu duruma uygun kıyafetler seçmeye çalışmalısınız. Rahat kıyafetler seçmeye de özen göstermelisiniz.

Çocuğunuzun yol boyunca uyumasını beklememelisiniz.

Çocuğunuzun oturacağı yeri rahat bir şekilde ayarlamalısınız. Fazla eşyanın olduğu ve ya temiz olmayan yerler çocuğunuzu sıkabilir.

Araba yolculuğu tavsiyeleri arasında çocuğunuzun rahatı için araç içerisindeki havayı doğru bir şekilde ayarlamanız da gerekir.

Yolculukta çocuğun uyuması halinde yastık, örtü gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu sayede 2 yaşındaki çocuğunuz daha uzun süre uyuyacaktır.

Çocuğunuza ufak atıştırmalıklar vermek ve yolculuk boyunca ona rehberlik yaparak ilgilenmek daha rahat bir yolculuk geçirmenize yardımcı olacaktır.

Araç içerisinde klimadan ve güneşten çocuğunuzu korumaya da dikkat etmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu