Sağlık

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer, 20 Lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer, 20 Lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?| 20 lik diş problemleri özellikle 17-23 yaş aralığındaki kişiler için çoğu zaman çekilmez bir hal alabiliyor. Bunun nedeni de bu 3. Azı dişi olarak nitelendirilen dişler, bu yaş gurubu gençlere büyük bir ağrı yaşatabiliyor. Hem ağız hem de diş sağlığı açısından bu dişlerin en son öneme sahip olduğunu söylemek gerekiyor. 20 lik diş ağrısı kaç gün sürer konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için bu süre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı kişilerin dişleri hemen çıkarken bazıları bu konuda biraz daha şanssız olabiliyor. 5 yıla kadar bu ağrıyı çekebileceğiniz gibi birkaç gün içerisinde ağrınız son bulabilir.

20 lik diş ağrısı belirtileri genel olarak şiddetli sızlama olarak beliriyor. Sürekli bir ağrı ve bölgede kızarıklık şişlik, kimi zaman iltihap olarak karşınıza çıkıyor. 20 lik diş çıkması oldukça sancılı bir dönem olabiliyor. Bazıları tam olarak çıkarken bazıları yarı gömülü bazıları da tam gömülü olarak kalabiliyor. 20 lik diş çıkarken belirtileri şiddetli ağrı olarak kendini gösteriyor.

Bunun yanında bazı durumlarda çene problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Eğer ki 20lik diş sizlere çok ağrı veriyor, çene yapınızı bozuyorsa o zaman 20 lik diş ameliyatı olmak en mantıklı çözümlerden biri oluyor. Her 20lik diş çekilmek zorunda değildir fakat tedavisi mümkün değilse ve hastayı çok yoruyorsa o zaman çekilmesinde yarar vardır.

20 lik diş ne zaman çıkar sorusu için bir yaş aralığı vermek gerekiyorsa 17 ile 23 yaş arasında gelişimini tamamladığını söylemek gerekiyor.

20 lik diş apsesi kimi zaman iltihaplı olabiliyor. İltihap ise hem diş eti sağlığını hem de hayat standartlarını etkileyebiliyor. 20’lik diş nasıl çıkar diye merak ediyorsanız ilk olarak diş etinde kendine bir uç verir ve daha sonra çenede dizili olan diğer dişleri itekleyerek kendini belli eder.

20 Lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

20lik dişler için bir diş hekiminden yardım almak zorunda kalabilirsiniz. 20 lik diş çıkması belirtileri başladığı anda bir doktora başvurmak daha az ağrı ile bu sorunu çözebilmeniz için yeterli olacaktır. Tabi hastaların 20 lik diş nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını da bilmesi gerekiyor.

Nasıl Anlarız?

20lik dişler genel olarak çene bitiminde karşınıza çıkıyor. Dişlerin bitmiş olduğu bölümde kızarıklık, şişme, iltihap ya da aşırı ağrı ile birlikte kendini gösteriyor. 20 lik diş kaç tane çıkar diye merak ediyorsanız bu dişler 4 adettir. İkisi altta ve ikisi de üstte yer alır. Akıl dişi olarak da adlandırılır.  20 lik diş kaç yaşında çıkar sorusuna genel bir cevap vermek mümkün olsa da tam bu yaşta çıkar olgusu söz konusu olamaz. 17 yaşından itibaren kendini göstermeye başlar ve 23 yaşına kadar da devam edebilir. Ama bazen 30 lu ya da 40lı yaşlarda da sizlere sorun yaşatmaya başlayabilir. 20 lik diş çıkarken neler olur durumu anlayabilmeniz için en mantıklı sorulardan biridir. İlk olarak çenedeki diğer azı dişlerinin ittirilmesi gerekecektir çünkü bu akıl dişleri en büyük dişler arasında yer alıyor.

Kendine yer açarken ne yazık ki çene yapısını bozma gibi bir risk ortaya çıkar. Hem ağız hem kulak ağrılarına neden olabilir. 20 lik diş ağrısı nasıl geçer, ne yapmak gerekir? Öncelikle bu ağrıları en düşük şekilde geçirmek istiyorsanız o zaman doktorunuzun önermiş olduğu antibiyotikleri kullanmak zorunda olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. 20 lik diş çekimi sonrası sizleri birkaç günlük zorluk bekliyor. İlk 2 gün içerisinde deri kendini toparlıyor ve iyileşme süreci başlıyor. Bu sırada çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekleri tercih etmemeniz gerekiyor. Daha çok sıvı tüketerek dişleri yormamak da önemli. 20 lik diş belirtileri verildiği anda hekime başvurmak daha büyük sorunları da ortadan kaldıracaktır.

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri

İnsanlar için diş problemleri büyük bir önem teşkil ediyor çünkü pek çok insan ne yazık ki dişçilerden korkuyor. Ama erken müdahale ağrının minimum düzeyde tutulabilmesi için gerçekten önemli bir konu oluyor. 20lik diş çıkması kaç gün sürer, ne kadar sürede geçer diye merak ediyorsanız bu kişiden kişiye değişebiliyor.

Kiminin dişi 1 yıl boyunca oluşurken kişi 2 hafta içerisinde bu dişi çıkarabiliyor. 20 lik diş çıkardığınızı nasıl anlarsınız ve nasıl fark edersiniz diye merak ediyorsanız ilk belirti çenede ağrılardır. Çenenizi hareket ettirmekte zorlanabilirsiniz. Bir de kızarıklık ve şişlik de bu belirtiler arasında yer alıyor.  20 lik diş çıkarken diş eti şişmesi çok sık görülen bir durum oluyor. Çünkü oluşum deri altında enfeksiyona neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda antibiyotik kullanılması önemli bir konu oluyor. Gömülü yirmilik diş belirtileri kendini bu şekilde belli eder.

Diş etinde kızarıklıklar ortaya çıkar?

Diş gömülü kaldığı için çene eklemlerinizde belirli aralıklarla ağrıları gözlemleyebilirsiniz.

Bunun yanında iltihaplanmalar da gömülü dişlerde sık sık karşınıza çıkar.

Kulak ağrılarının çoğunun nedeni de yine baş gösteremeyen 20lik dişlerden kaynaklanır.

Yani diş ağrılarınızın 20liklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için yirmilik diş nasıl anlaşılır sorusunu sormanız gerekiyor.

Her kızarıklık ya da her şişme her zaman 20lik diş belirtisi olmayabilir. Bu yüzden bu ağrılar için hemen diş hekimine başvurmak gerekecektir.  20lik diş ağrısı nerelere vurur, en çok kendini nerede belli eder bilirseniz durumu daha rahat anlarsınız. Bu ağrılar kulak ve çene eklemlerinde kendini daha çok belli edecektir. İltihaplanma da olabiliyor. 20 lik diş iltihabı nasıl geçer konusunda diş hekiminin vermiş olduğu antibiyotikleri kullanmak bir o kadar önemli bir konu oluyor. Bu antibiyotikler sayesinde iltihap kurutulabiliyor. 20 lik diş ne zaman çıkar? Etkisi ne kadar sürer merak ediyorsanız bu 17 yaşından itibaren başınıza gelebilecek bir durumdur.

20 Lik Diş Çıkması

20lik dişlerin çıkması çok acı veren bir durum olabiliyor. Bunun nedeni de fazlalık olmasıdır. Fazlalık olduğu için çene içerisinde kendine bir yer bulabilmek adına çaba sarf etmesi gerekiyor. Bu da ağrı oluşumlarına neden oluyor. 20lik diş çıkması kaç gün sürer için genel bir cevap vermek ne yazık ki mümkün değil. Bu durum:

 • Dişin boyutuna,
 • Çene yapısına,
 • Kemik oluşumuna
 • Doku türüne göre farklılıklar gösterebiliyor.

Bu yüzden de bir genelleme yapılamıyor. 20 lik diş çıkarma belirtileri her insan için aynı olacak bir durum da değildir. Bir kere bir 20lik diş tamamen çıkabilir. Bu pek çok kişinin çene yapısını bozan bir durum oluyor. Bunun yanında yarı gömülü de kalabilir. En ağrılı durum bu oluyor. Bir de tamamen gömülü kalabiliyor ve hiçbir şekilde bir belirti sunmayabiliyor.

20 lik diş çıkarken ne yapılmalı nasıl müdahale edilmeli diye merak içerisinde olan pek çok kişi var. bu aşamada ağrı, şikayet varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır çünkü bu durumlarda ameliyat söz konusu olabilir. 20 lik diş çıkarken diş eti şişmesi bir apsenin meydana geldiğini gösteriyor.

Bu apseler bazı durumlarda konuşmayı ve hatta yutkunmayı da olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olmak her zaman önlem almak gerekiyor. Bunun için 20’lik diş nasıl anlaşılır konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.

 • Dişlerinizin bittiği noktaya parmağınız ile bastırın. Ağrı var mı yok mu?
 • Çene eklemlerinizi iki taraflı olarak bastırın. Ağrı oluşuyor mu?
 • Kulak ağrınız var mı?
 • Yutkunmada ya da ağız açmada sorun yaşıyor musunuz?
 • Kızarıklık ya da şişlik var mı?

Tüm bu soruların cevabı genel olarak 20lik dişi ifade eder. 20 lik diş kaç tane çıkar sorusuna 4 adet cevabı verilebilir ama bazen bunlardan sadece 1 tanesi bile sorun yaşatabilir. Yani her biri aynı anda çıkmak zorunda değil. 20 lik diş ne zaman çıkar sorusu ise kemik oluşumuna bağlıdır. 17 yaşından itibaren görülmeye başlar ama belki de hiçbir zaman belirtilerini göremeyebilirsiniz.

20 Lik Diş Çıkarken Belirtileri?

Diş ağrıları ile mücadele ediyorsanız ve 20lik dişlerden şüpheleniyorsanız o zaman 20 lik diş çıkarken neler olur bilmeniz gerekiyor.

 • İlk olarak dişlerin bitim noktasında bir ağrı meydana gelebilir.
 • Burada kızarıklık ya da diş etinde bir şişme de karşınıza çıkabilir.
 • Tüm bunların yanında sadece çene ağrısı ya da kulak ağrısı olarak da kendini gösterebilir.

Önemli olan 20 lik diş çıkması kaç gün sürer sorusudur. Bunun için bünyeden bünyeye fark olabiliyor. Dişin gömülü kalması ya da yarı gömülü olması da mümkün olduğundan belirli bir süre verilemez.

Çok hızlı bir şekilde diş oluşumu görülebilirken, bu çıkma işi yıllar da alabilir. 20 lik diş çıkardığınızı nasıl anlarsınız konusunda bilgi sahibi olursanız ilaç tedavisi ile acısını azaltmak da mümkün olur. Belirtilere göre hekime başvurmak, acınızı da azaltacaktır. Öncelikle yirmilik diş nasıl anlaşılır? Kızarıklık, şişlik ve ağrı en belirgin özellikleri oluyor. Özellikle ağzınızı kapadığınız zaman arka derileri çiğneme en çok acı veren durumlardan biri oluyor. 20 lik diş çıkarken diş eti şişmesikonuşmada, yutkunmada zorluk, ağzı kapamada sıkıntılar, eti çiğneme gibi sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Aynı zamanda ağız içerisinde başka bir yara varsa buraya da bulaşma riski bulunuyor. Bu yüzden gömülü yirmilik diş belirtileri oluştuğu anda hemen bir bilene danışmak, ağrı için gerçekten de önemli bir konu oluyor. 20lik disagrisi nerelere vurur sorusu için verilebilecek birkaç cevap var. Direkt olarak diş etini etkileyebilir. Aynı zamanda çene eklemi ağrılarına da neden olabilir. En çok görülen ağrı ise kulak ağrısı olarak karşınıza çıkıyor. 20 lik diş kaç yaşında çıkar sorusu için 17 yaşından itibaren görülebilir cevabı verilebilir.

20 Lik Diş Ameliyatı

Eğer 20lik diş ağrılara ve çene bozukluğuna neden oluyorsa o zaman ameliyat ile alınmalıdır. Bu aşamada ameliyat ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerek. 20 lik diş ameliyatı ücreti için bir genelleme yapılamaz. Özel hastaneler ile devlet hastaneleri arasında belirgin bir fiyat farkı çıkacaktır. SSK için ilgili hastaneleri bulursanız, ücretsiz bir şekilde bunu yaptırabilirsiniz. Özel kliniklerde de bu tarz işlemler yapılıyor.

Her biri için ayrı bir fiyat söz konusu oluyor. 20lik diş ameliyatı sonrası iyileşme 10 güne kadar sürebiliyor. 7 ile 10 gün arasında dikişler alınıyor veri tamamen iyileşmiş oluyor. Hem antibiyotikler hem de ağrı kesiciler bu konuda hastalara büyük bir rahatlık sağlıyor. 20 lik diş ameliyatı kaç günde iyileşir diye merak ediyorsanız metabolizmanın durumuna göre en geç 2 hafta içerisinde iyileşme görülüyor. Hasta artık her türlü besini tüketebiliyor. Eğer yirmilik diş ameliyatı kaç saat sürer diye merak ediyorsanız bu çene anatomisi, dişin kökünün mesafesi ile alakalı olan bir durumdur.

20 dakikada halledilebileceği gibi 1 saate yakın da sürebiliyor. Her bir hasta yirmilik diş çekimi zor mu diye soruyor. Zor bir ameliyat değil. Lokal anestezi ile yapılan bir ameliyat. Üstelik kendinize olduğunuz için her şeyi kontrol etme imkanınız da oluyor. 20 lik diş çekimi acır mı? Eğer ki anatomi doğru kontrol edilmişse, lokal anestezinin dozu doğru kullanılmışsa ameliyat sırasında hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz. Ameliyat sonrasında ise bu işlemleri yaparsanız acısız bir operasyon geçirmiş olursunuz:

 • İlk iki saat boyunca tamponu doğru bir şekilde bastırmalısınız.
 • 24 saat içerisinde hiçbir şekilde ağız çalkalama ya da tükürme işlemi yapmamalısınız.
 • 24 saat içerisinde buz kompleksi yaparak şişliği aza indirebilirsiniz.
 • İlk hafta içerisinde sigara ve alkol kullanımı söz konusu olmamalı.
 • İki haftaya kadar da asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Bu sayede acı hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu aşamada gömülü diş ameliyatı sandığınızdan çok daha kolay bir hal alacak. Yani kısa bir süre içerisinde tüm problemlerinizi halletmiş olacaksınız. Eğer ki özel bir yerde ameliyat olacaksanız gömülü diş ameliyatı ücretibiraz pahalı olabilir. Bunun için devlet hastaneleri de sizlere yardımcı olabiliyor.

20 Lik Diş Ne Zaman Çıkar?

17 yaşından sonra ağız içerisindeki belirli bir alanda akıl dişleri oluşmaya başlar. Bu akıl dişlerinin her zaman tam oluşması mümkün olmayabilir. Yani bazıları bu dönemi acı ile geçirirken bazıları için hiçbir şekilde acı ya da belirti söz konusu olmuyor. 20 lik dişin çıkma belirtileri görülmeye başladığı zaman bir doktora başvurmak hem acının hafiflemesine hem de erkenden önlem alınmasına yardımcı oluyor.

Aksi halde çok büyük ağrıların sizleri beklediğini bilmeniz gerekiyor. 20’lik diş ne kadar sürede çıkar bu ağrılar ne kadar sürer diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu ağrılar her zaman belirli bir süre devam etmez. Bazen bir ağrı kesici ile kesilen ağrı 3 ay sonra tekrardan kendini gösterebiliyor. Eğer ki diş problemliyse çekilene kadar ağrısı belirli aralıklarla karşınıza çıkacaktır. 20lik disin ciktigini nasil anlariz önemli bir soru oluyor. Çünkü insanlar normal diş ağrısı ile 20lik diş ağrısını kimi zaman birbirine karıştırabiliyor. Bu aşamada:

 • Kulak kepçesinin hemen altında oluşan ağrılar,
 • Yutkunmada zorlanmalar,
 • Ağzı açma ya da kapamada yaşanan problemler,
 • Diş etindeki şişlikler ya da kızarıklıklar bu durumun belirtisi olabiliyor.

17 yaş kemik oluşumu için uygun olan bir yaştır. 20lik diş erken çıkarsa ne olur bir panik yapmanıza gerek yok. Çok ender durumlarda 17 yaşın altında diş çıktığı görülüyor. Eğer ki erken yaşta 20lik dişler ile problem yaşıyorsanız bunun için de bir diş hekimine gitmek gerekli oluyor. 20 lik diş kaç tane çıkar? Bu tamamen anatomiye bağlı bir durumdur. Normalde ağzımızda 4 adet akıl dişi bulunuyor.

Ama hayatınız boyunca bunların hiçbirini göremeyebilirsiniz. Ama 4 tanesi aynı anda da çıkabilir.  20 lik diş kaç yaşında çıkmaya başlarkonusunda 17 diyen de var 18 diyen de. Genel olarak 20-22 arasında daha sık karşınıza çıkıyor. Ama bazı insanların bu problem ile 40lı yaşlarında karşılaştığını da söylemek mümkün oluyor. 20 lik diş 18 yaşında çıkar mı diye genel bir soru sormamak gerekiyor. 18 yaşında çıkması muhtemel olup bir genelleme yapılamaz.

20 Lik Diş Apsesi

Apseler ağrıların oluşmasındaki en büyük etmenlerden biri oluyor. Bu nedenle dikkatli davranmak, iltihabı erken fark etmek gerekiyor. 20 lik diş çıkması kaç gün sürer konusunda bir genelleme yapmak ne yazık ki söz konusu olamıyor. Bazı bünyelerde çok hızlı bir gelişim olabiliyor. Bazı bünyelerde ise yıllar alabiliyor. Hatta gömülü kalabiliyor, bazı durumlarda ise yarı gömülü bir vaziyette bulunabiliyor. 20 lik diş çıkarken neler olur aşama aşama bilmek lazım:

 • İlk olarak kemik oluşumu meydana gelir ve bu kemik ile diş kökü birbirine bağlanır.
 • Daha sonra diş büyümeye başlar. Diğer dişlerden daha büyük bir hal alır.
 • Çene anatomisinde 20lik dişlere ayrılan bir bölge yok. Bu yüzden ittirme durumu söz konusu oluyor.
 • Bu ittirme aşamasında çene yapısı bozulabiliyor.
 • Bazen diş kendine yer bulamıyor ve gömülü olarak kalıyor. Ama apse meydana getirebiliyor.

Tüm bu işlemlerin belirtileri de tabi ki 20 lik diş çıkardığınızı nasıl anlarsınızkonusunda sizlere bir bilgi sunabiliyor. Ağrılar, kızarıklıklar, apseler her zaman 20lik diş belirtileri olabiliyor. 20 lik diş çıkarma belirtileri anlaşıldığı an hemen bir bilenden yardım alınmalı, tedavi edilmeye başlanmalıdır. Çünkü ne kadar etken bir tedavi söz konusu olursa o kadar çabuk iyileşme meydana gelecektir.  20 lik diş iltihabı hangi antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır? Hekimden hekime bu farklılık gösteren bir durum olabiliyor.

Amoklavin

Augmentin en sık kullanılan antibiyotikler arasında yer alıyor.

Antibiyotik kullanımı öncesinde doktor tavsiyesi almak zorunda olduğunuzu unutmayın. 20 lik diş iltihabı bitkisel tedavi de söz konusu olabilir. Bu aşamada bunları uygulayabilirsiniz:

Sirke-kimyon ve kekik gargarası yapabilirsiniz. Her birinden birer kaşık alarak karıştırın. Sabah ve akşam bu gargarayı yapabilirsiniz.

 • Tuzlu su gargarası biraz yaksa da çok iyi geliyor.
 • Sarımsak tedavi için en iyi ilaçlardan biridir. Sarımsağı ezin ve ağrıyan dişin üzerine koyun.
 • Karanfil çiğnemek de yine diş ağrısına iyi gelen durumlardan biridir.

Yani 20 lik diş ağrısı nasıl geçer diye sorguluyorsanız bu aşamada bitkisel yöntemlerden de yararlanabiliyorsunuz. Bu sayede daha hızlı şekilde normal hayatınıza dönebilirsiniz. 20 lik diş belirtileri genellikle ağrı üzerinedir. Tüm bu bitkisel tedavi genel olarak ağrıyı geçirmek için karşınıza çıkar. Belirli bir süre rahatlatır ama genel olarak tedavi olmak zorundasınız.

20’lik Diş Nasıl Çıkar?

20 lik diş çıkarken ne yapılmalı konusunda ağrı kesici yöntemler bulmalısınız. Ağrı kesici ilaçlar kullanabilir, bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz. 20 lik diş çıkarma belirtileri genel olarak anlaşılır oluyor. Ağrılar, kızarıklıklar sizlere yol gösterici olabiliyor.  20 lik diş çıkarken neler olurkonusunda çene ağrılarını ve kulak ağrılarını önemsemelisiniz. Bir de diş apseleri önemli oluyor.

20 lik diş kaç yaşında çıkarkonusunda kesin bir şekilde söylemek mümkün olmasa da 18 ile 24 arasında sık görülür. 20’lik diş nasıl anlaşılır ile ilgili tam bilgi almak gerekiyor. Yani normal bir diş ağrısı ile akıl dişi ağrısı birbirine karıştırılmamalıdır. 20 lik diş çıkarken diş eti şişmesiolağan bir durumdur. Bu ağrıları sarımsak ile hafifletmek de mümkün olur. 20 lik diş kaç tane çıkar konusunda 4 adet karşınıza çıkıyor. 20 lik diş nerde çıkarazı dişlerin bitiminde karşınıza çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu