35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler

35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler
35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler

35 yaşından sonra hamile kalmak belirli risk faktörleri içerir. Bu yaştan sonra kadınların hamile kalma olasılıkları azalır. Özellikle de doğal yoldan hamile kalmak, 35 yaş ve üzeri kadınlar için oldukça zor olabilir. İleri yaş hamileliği olarak da bilinen 35 yaş ve üzeri hamilelikte anne bebek sağlığını koruyabilecek önlemler almak mümkündür. Genç yaşta hamile kalmaya göre daha yüksek risk içerse de 35 yaş ve sonrasında hamile kalan kadınlar bebeklerini hiç bir sorun olmadan doğurabilirler.

35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler

İleri Yaşlarda Hamilelik Riskleri

İleri yaşlarda hamilelik yaşayan kadınların bebeklerinin karşılaştığı en büyük risk kromozom bozukluklarından kaynaklı hastalıkların görülme olasılığının artmasıdır. Down sendromu başta olmak üzere kalp ve genel gelişim bozuklukları bu dönemlerde hamile kalan kadınların bebeklerinde görülebilir. Bu gibi doğumsal hastalıkların erken dönemde belirlenmesi çeşitli testlerle mümkündür. Amniyosentez uygulanarak bebekte herhangi bir kromozom anomalisi olup olmadığı belirlenebilir.

35 yaş ve üzerinde hamile kalan kadınların yaşayabileceği diğer problemler ise hamilelik kaynaklı bazı hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Normalde sağlıklı olan bir birey, ileri yaşta hamilelik nedeniyle farklı sorunları yaşayabilir. Bunlardan en önemlisi hamilelik döneminde gelişen diyabet ve yüksek tansiyondur. Hamilelik döneminde Tip 2 diyabet geliştiren annelerin bebeklerinden de sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda diyabetin bir sonucu olarak düşük ve erken doğum yapma olasılığı artabilir. Normal zamanda doğum yapıldığında ise düşük kilolu doğum gerçekleşebilir. Düşük kilolu doğum, bebeğin normal doğum kilosundan daha az kiloda doğması anlamına gelir.

Yüksek tansiyon ise ileri yaşlarda hamile kalan kadınların yaşayabileceği oldukça tehlikeli durumlardan biridir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon, düşük gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

35 Yaş ve Üzeri Hamilelikte Yaşanabilecek Olası Problemler

35 yaş ve üzerinde hamile kalan kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan biri artan düşük riskidir. İleri yaşlarda hamilelik, bebeğin anne karnında tutunma olasılığını önemli ölçüde düşürür. Aynı zamanda 35 yaş ve üzerinden çoklu hamilelik olarak da adlandırılan ikiz veya üçüz bebek sahibi olma gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Kadınlar hamilelik dönemi boyunca daha fazla kanama yaşayabilirler.

Anne ve bebekleri tehdit eden en büyük sorun ise gelişim bozukluklarıdır. İleri yaş hamileliğinde bebeklerde gelişim bozukluğu görülmesi daha olasıdır. Bu nedenle hamilelik boyunca anne adayının düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Erken doğum ise 35 yaş ve üzerinde hamile kalan kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

İleri Yaş Hamileliğinde Risklerin En Aza İndirilmesi

Genç yaşlardaki hamileliği göre 35 yaş ve üzerinde hamile kalan kadınlar kendilerine ve bebeklerine daha fazla dikkat etmelilerdir. Hamilelik döneminde mümkün olduğu kadar yorucu ve yıpratıcı işlerden uzak kalmak önerilmektedir. Aynı zamanda düzenli doktor kontrollerine gidilmesi de olası bir sorunun erken fark edilmesini sağlamaktadır. Hamilelikteki riskleri en aza indirmek ve sorunsuz bir doğum gerçekleştirmek için 35 yaş ve üzerinde olan kadınlar düzenli olarak doktorlarına başvurarak hamileliğin ilerleyişi hakkında bilgi almalıdır.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilAyşenur KOPARAN

    Hamile kadınlar hangi gıdalardan kaçınmalıdır?
    Çiğ yumurta, et, tavuk veya balık yemeyin. Kanatlı hayvan ve ilgili ürünler zararlı bakteri içerebilir. Buna ek olarak, balıklar yüksek seviyelerde cıva içerebilir (özellikle yağlı, kızarmış balık )

    Yüksek cıva düzeyleri bebekler için çok zararlı olabilir ve gelişimsel gecikmelere neden olabilir.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *