Anne ÇocukGenel

6 Aylık Bebekle Araba Yolculuğu

6 Aylık Bebekle Araba Yolculuğu| Günümüzde bir yerden bir yere uzun ya da kısa seyahatler yapmak neredeyse vazgeçilmez konulardan biri oluyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yola çıkan ailelerin en büyük sorunu ise bebeklerinin yolculuğunun tehlikesiz ve rahat geçmesi oluyor. Özellikle 0-6 ay aralığındaki bebeklerle seyahatte iklimin, klimanın, güneşin daha da önem kazandığı yolculuklarda bebeklerin isteklerine cevap vermek zaman zaman zor olabiliyor. 0-3 ay aralığındaki bebekler genellikle uzun uyku sürelerine sahip olmalarından dolayı yolculuklarda herhangi bir sorun olmazken 3-6 ay arası bebeklerin çevreye olan merakları yolculuğu sorunlu bir hale getirebiliyor.

6 Aylık Bebekler Araba ile Yolculuk Yapabilir Mi?

6 aylık bebekler için araba yolculuğu yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak uzun mesafeli ya da birkaç saat süren araba yolculuklarında bebeklerin konforunu sağlamak ve onların alıştıkları rutinleri bozmamak gerekiyor.

6 aylık bebekler tek başlarına oturamayacak durumda olmalarından ve kucakta seyahat etmelerinin tehlikeli olmasından dolayı bebek oto koltuğu içerisinde gitmeleri en sağlıklı yol olarak görülüyor. Bebeklerin gelişimine uygun olan oto koltukları kullanarak sizde aracınızın arka kısmında bebeğiniz için özel bir yer ayarlayabilirsiniz.

6 Aylık Bebekle Araba Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 aylık bebeklerin araba içerisinde rahat seyahat edebilmesi için üzerlerini çok sıkmayan ve onları rahat ettirecek kıyafetler giymesi gerekir. Özellikle pijama tarzı kıyafetler daha rahat olmalarını sağlar. Uzun mesafeli yolculuklarda bebeklere en rahat giysiler seçilmelidir.

Bebeklerin araba yolculuğunda sıkılmaması amacıyla oyunlarla ve oyuncaklarla seyahat ettirilmesi gerekir. Bebeğiniz için yanınıza en sevdiği birkaç oyuncağı alabilirsiniz. 6 aylık bebekler için çıngıraklar ve kumaştan yapılmış kitaplar harika seçenekler olacaktır.

Bebekler anne ve babaları ile etkileşim içerisinde olmak isterler. Bu nedenle yolculuklar sırasında vereceğiniz molalarda bebeğinizi kucağınıza alarak onunla ilgilenmelisiniz.

Uzun sürecek olan araba yolculuklarında molalar vererek bebeğinize temiz hava aldırmalısınız.

6 aylık bebekler sık sık acıktıklarından dolayı araba yolculuğu yaparken onları doyurmayı asla unutmamalısınız. Karnı aç olan bebeğiniz sürekli olarak ağlayabilir.

Bebekle araba yolculuğu yaparken klimanın bebeğe karşı hava vermemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca camdan gelen güneşin direkt olarak bebeğinize vurmamasına da özen göstermelisiniz.

Bebeğiniz yolculuk boyunca suya ve ya emmeye ihtiyaç duyabilir. Bunu düşünerek su vermeyi önemsemelisiniz.

6 aylık bebekler öğrenmeye meraklı olmalarının yanında çevrelerindeki eşyalara doğru uzanmak isterler. Aracın içerisinde sivri uçlu, sert eşyalarla bebeğinizi aynı yerde yolculuğa çıkarmamalısınız.

6 aylık bebeğinizin oto koltuğunu kendi koltuğunuza doğru değil koltuğa doğru çevirerek kullanmaya dikkat etmelisiniz.

6 Aylık Bebekle Araba Yolculuğunda Yapılabilecekler

Müzik Açmak

Bebeklerin zihinsel ve duygusal gelişimlerinde müziklerin büyük bir önemi vardır. Yolculuk sırasında sizde bebeğinize güzel müzikler açarak onunda dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Oyuncak

Bebekle araba yolculuğu sırasında bebeğinize güzel bir oyuncak hediye edebilirsiniz. Ayrıca yol arkadaşı olabilecek bir çocuk ve ya hayvanla da seyahat edebilirsiniz.

Arka Koltukta Oturmak

Bebeğiniz sürekli olarak ağlıyor ve oturmak istemiyorsa yanında anne ve ya babadan biri oturacak şekilde seyahat edilebilir. Bazen bebekler yalnız kaldıkları hissine kapılabilir ve ya arabadan korkabilir. Böyle bir durumda bebeğinizin yanında olmalısınız.

Uyku Saatlerinde Yolculuk Yapın!

Bebeğinizle yolculuk sizi yoruyorsa ve ne yapacağınızı bilemez bir hale geliyorsanız bebeğinizin uyku saatlerinde araba ile yolculuk yapabilirsiniz. Uyku zamanı geldiğinde ise bebeğinizin rahat edeceği bir ortam hazırlamanız onun daha uzun süre uyumasını sağlayacaktır.

Bebeğinizle Konuşun!

Bebeğinizin sizin varlığınızı hissetmesi amacıyla onunla yolculuk boyunca konuşabilir ve çevrede gördüğünüz detayları anlatmanız bebeğinizin de hoşuna gidecektir. Bu nedenle sürüler ve ya ağaçlık alanlar gördüğünüzde 6 aylık bebeğinize bunları anlatabilirsiniz.

Bebek Çantanızı Ayarlayın!

Araba ile yolculuk yapacağınız zaman mesafeniz ne olursa olsun bebeğinizin ihtiyacı olabilecek bütün eşyaları bebek çantanıza eklemeyi ihmal etmeyin. Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda bebeğinizin üzerine iklim değişikliğinden etkilenmemesi için hem kalın hem de ince giysiler alın.

Bebeğinizin İhtiyaçlarını Giderin!

Yolculukta olmaktan dolayı bebeğinizin ihtiyaçlarını görmezden gelmeyin. 6 aylık bebekler acıktıkları gibi altları dolduğunda da ağlayacaktır. Ayrıca 6 aylık emekleyen bir bebek sürekli oturmaktan sıkılacağı için emeklemek isteyebilir. O nedenle uzun mesafeli yolculuklarda bebeğinizin gezinebileceği alanlar bulmaya çalışın.

Bebeğiniz açsa ve ya su içmek istiyorsa araç hareket halinde iken bunu yapmayın. Bebeğinizin boğazında kalacak olan mama ve ya su nedeniyle zorlu zamanlar yaşayabilirsiniz.

Hasta Olan Bebeğinize Yolculuk İyi Gelmeyebilir

Bebeğiniz ishal, tuvalete alışıyor ve ya diş çıkarıyorsa bu dönemlerde bebeğiniz oldukça huzursuz olacağından dolayı seyahate çıkmamanız daha iyi olacaktır. 6 aylık bebeklerde diş çıkarma, yüksek ateş, ishal gibi durumlar görülebilir. Böyle bir durumda 6 aylık bebekle araba yolculuğu yapmak bebeğin zorlanmasına neden olur. Aynı şekilde sizde bebeğinizin durmamasından şikayetçi olabilir ve oldukça zorlu zamanlar geçirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu