Sağlık

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız Kokusu Neden Olur?| Ağız kokusu günlük yaşamı fazlasıyla olumsuz etkileyen bir rahatsızlık durumudur. Bu sorunu yaşayan çoğu insan durumu kendiliğinden fark edemez. Ağız kokusu yaşayan bir insana bu durumu karşı tarafın söylemesi de çok kolay olmamaktadır.

Ağız kokusunun kaynağı bazen kendi başına bir rahatsızlıkken bazen de bir hastalığın belirtisi olabilir.

Ağız kokusuna ağızdaki bakterilerin artması neden olmaktadır. Geceleri ağızdaki bakterilerin artması nedeniyle sabahları ağız kokusu yaşamak çok normaldir. Çoğu insan bu sebepten sabahları ağız kokusundan şikayet eder.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ama sabahları yaşanan ağız kokusu endişelenecek bir durum değildir. Ağız temizliğini düzgün bir şekilde yapmamak ağız kokusunun en önemli nedenlerindendir. Düzenli olarak günde 2 kez diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dili fırçalamak ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını önleyecektir.

Ağız kokusu pastırma, sarımsak, soğan gibi besinlerin tüketilmesiyle de meydana gelmektedir. Bu tür yenildikten sonra etkisi uzun süre vücuttan atılamayan besinlerin tüketimine dikkat etmek gerekir. Sarımsak ve soğan gibi besinler yedikten 3 gün sonra dahi ağız kokusuna neden olabilmektedir. Alkol ve sigara kullanımı da ağız kokusunu tetikleyen konulardandır.

Ağız kokusunun diğer bir sebebiyse açlıktır. Aç kalmak ya da yapılan diyetler ağız kokusunu tetiklemektedir. Günlük su tüketimi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Gün içerisinde bol su içmek ağız kokunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Ağız kokusu sorununa bazı hastalıklar da sebebiyet verebilmektedir.

Grip olmak veya soğuk algınlığına yakalanmak ağız kokusuna neden olur. Şeker hastaları, böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliğinden şikayet edenler, metabolizma bozukluğu, reflü gibi rahatsızlıkları olan bireylerin ağız kokusu sorunu yaşaması muhtemeldir. Tüm bunların yanında bazı ilaçlar da ağız kokusunu meydana getiren sebeplerin içerisinde yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu