Sağlık

Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi | Sindirim sistemimizin başladığı ağız bölgesi oldukça büyük öneme sahip. Ağız içinde yer alan dişlerin bakımları da sindirim sisteminin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Sindirim sisteminin ağızdan başlaması nedeni ile zamanla dişlerde gerekli ve özenli diş fırçalama işlemleri yapılmadığı sürece diş taşı etkileri görülmeye başlıyor.

Diş Taşı Temizliği

Dişlerde meydana gelen diş taşları, dişlerin çürümesine ve diş eti hastalıklarının oluşumuna neden olan en büyük etkendir. Bu nedenle dişlerin bu tür olumsuzluklar ile karşılaşmaması için yapılması gereken en önemli önlem diş taşlarının temizlenmesidir. Diş uzmanları, dişlerin günde ez az iki defa fırçalanması, günde bir kez olmak üzere diş ipi ile temizlik yapılmasını ve yılda iki defa diş doktoruna diş kontrolü yaptırılmasını diş taşı oluşumunu en aza indireceği için sağlıklı gülüşler ve sağlıklı dişlere kavuşmak için öneriyor.

Diş Taşı Nasıl Oluşuyor?

agiz-ve-dis-sagligi-merkezi

Diş yüzeyinde belli bir süre içinde bakterilerin oluşturmuş olduğu renk değişimine bakteri plağı adı veriliyor. Bakteri plağı genellikle dişlerin fırlama işleminden 4 ile 12 saat sonra oluşmaya başlıyor. Bu nedenle dişlerin gün içerisinde en az iki defa fırçalanması bakteri plağı oluşumunu engellemesi açısından önemlidir. Dişlerde oluşan bakteri plakları zamanla diş yüzeyinde ve köşelerinde birikerek diş taşı oluşumuna neden oluyor. Diş plağı ve diş taşı oluşumu kişilerde diş yapılarına göre farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Diş taşlarının oluşumu genel anlamda yaşlanmaya bağlı olarak daha fazla artış gösteriyor. Diş taşları diş minesine oldukça sıkı bir şekilde tutunur ve ancak diş doktoru tarafından temizlenebiliyor.

Zirkonyum Nedir?

agiz-ve-dis-sagligi-merkezi

Zirkonyum, diş estetiği için kullanılan bir yöntemdir. Porselen olma özelliğinden dolayı orijinal dişlerin artık işlev dışı kalması durumunda zirkonyum yöntemi uygulanarak ağız içerisindeki diş eksikliği estetik görünümlü zirkonyum porselen dişler ile temin ediliyor. En önemli özelliği kişinin ağız yapısına uygun bir hale getirilerek kişilerin sağlıklı dişlere kavuşmalarına olanak sağlıyor. Zirkonyum beyaz renkte olmasından dolayı saydam özelliği de içeriyor. Bu da dişlerin güzel ve estetik görünümüne neden oluyor.

Zirkonyum’un Uygulanması

agiz-ve-dis-sagligi-merkezi

Zirkonyum yönteminden yararlanmak ve güzel dişlere sahip olmak isteyen kişiler için öncelikle dişler protez aşamasında hazır hale getirilir. Kişiden yapılacak diş ile ilgili ölçüler alınır. Bir sonraki aşamanın uygulanmasına kadar hastaya geçici diş takılarak protez dişler hazır olana kadar geçici dişler ile idare etme surumu söz konusu oluyor. Sonraki aşamada ise protez dişler laboratuvar ortamında hastanın diş eti ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilir. Bundan sonraki aşamada ise dişler ile ilgili estetik provaları yapılır.

Zirkonyum Kimlere Uygulanıyor?

agiz-ve-dis-sagligi-merkezi

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde uygulanan zirkonyum, herkese uygulanabilen bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Zirkonyum’un hastalarda herhangi bir alerjik bir durum ortaya çıkarmaması için kolaylıkla herkese uygulanıyor. Uygulama için herhangi bir yaş aralığı gereksinimi söz konusu değildir.

Zirkonyum’un Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum, gelişmiş bir yapıya sahip olduğundan kişilerde soğuk ve sıcak hassasiyetinin oluşmasını engeller. Aynı zamanda güneş ışınlarını geçirme özelliği söz konusu olduğundan orijinal dişlere yakın bir görünüme sahiptir. Özellikle ön dişlerde uygulanan zirkonyum kişinin dış çevreden güzel bir diş görünümüne sahip olmasını sağlıyor.

Kanal Tedavisi İşlemleri

agiz-ve-dis-sagligi-merkezi

Dişlerinin bakım ve temizliği konusunda ihmalkar davranan birçok kişi için diş tedavisindeki uygulanan en etkili yöntemlerden birisi de kanal tedavisidir. Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde kanal tedavisi günlük olarak en çok uygulanan yöntemlerin başında geliyor. Diş ağrısı şikayeti ile ağız ve di,ş sağlığı merkezlerine müracaat eden hastalar öncelikle diş doktoru tarafından şikayet edilen dişleri muayene edilir. Eğer ki şikayet edilen dişin sağlamlık durumu diş çekimi için engel ise diş çekimi yapmadan hem kişinin şikayetlerini gidermek hem de orijinal dişten yoksun olmayı önlemek için kanal tedavisi yöntemlerine başvuruluyor.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

agiz-ve-dis-sagligi-merkezi

Kanal tedavisi işlemi için öncelikle sorunu olan dişin ne derece iltihaplı olduğunu anlamak için dişin filmi çekiliyor. Diş doktoru çekilen filmde diş sinirleri içindeki iltihap durumuna bakara dişe kanal tedavisi yapılıp yapılmayacağına karar veriyor. Eğer ki iltihap düşük düzeyde ise antibiyotik tedavisi ile diş içindeki sinirlerde bulunan iltihaplanma gideriliyor. Eğer ki iltihaplanma boyutu büyük ise kanal tedavisi işlemi için hazırlıklar başlıyor. Kanal tedavisinde öncelikle hastanın sorunu dişine müdahale edileceğinden anestezi uygulanıyor.

Anestezi işleminden sonra ise sorunlu dişin bir kısmından diş doktoru tarafından bir kanal açılarak kanalın içine diş ağrısına neden olan iltihabın kuruması ilaç sıkılarak açılan kanal kapatılır. Hastalar iki gün sonra yeniden ağız ve diş sağlığı merkezine çağrılarak diş üzerindeki kanal yeniden açılarak dişin için tıbbi cihazlar ile temizlenir. Bu temizleme işleminde hem diş içindeki iltihaplar hem de diş sinirleri ilacın etkisi ile etkisini kaybettiğinden temizlenir. En son aşamada ise içi tamamen boş olan dişlerin içine dolgu malzemesi uygulanarak diş kapatılır. Artık bu diş içinde sinirler olmadığı için bir daha ağrı şikayeti ortaya çıkarmayacaktır.

İmplant Tedavisi ve Önemi

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde uygulanan bir diğer diş yöntemlerinden birisi de implant tedavileridir. İmplant tedavileri için çıkarılan masrafın sadece bir kısmı devlet tarafından ödeniyor. Genel anlamda implant tedavisi ağız içerisinde eksik dişi olan ve sindirim sistemi bu nedenden dolayı sağlıklı bir şekilde çalışmayan kişilere uygulanıyor. İmplant kişinin ağız ve çene yapısına göre diş laboratuvarlarında protez olarak oluşturularak vidalama sistemi ile damak içerisine oturulan dişler olarak dikkat çekiyor. İmplant tedavisi geniş çağlı bir işlem olduğu için hastaya uygulanacak olan işlemler de uzun süreli oluyor.

Hastanın ağız içerisinde kırık ya da yarım dişleri varsa implant tedavisinden önce bu dişler çekiliyor. Dişlerin çekilmesinden sonra damağın normal halini alması için de bir süre bekleniyor. Bu bekleme süresi içinde diş doktorları zaman kaybı yaşamamak adına dişlerin protezlerini oluşturmaya başlıyorlar. Hastanın diş çekimi sonrasında damakları normal boyuta ulaştığında hazırlanan protez dişler için öncelikle prova yapılıyor.

Bu prova neticesinde yapılması gereken düzeltmeler varsa bunlar yapılarak implant tedavisinin son aşamasına geliniyor. En sonra aşamada eksik olan yerler hazırlanmış implant dişlerin ucundaki vida sistemi ile damak içerisine uygulanıyor. Bu uygulama yapılırken hastaya lokal anestezi yapılıyor. Tedavi sonrasında ise hastanın damakları bir süre şiş oluyor. Bu durum normal bir süreç olarak görülüyor. Aynı zamanda herhangi bir enfeksiyon riskine karşın bir süre antibiyotik kullanımı öneriliyor.

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde diş sağlığı için nelere dikkat edilmesi konusunda hastalar doktorlar tarafından sık sık bilgilendiriliyor. Sağlıklı bir diş ve gülüşe sahip olmak için sadece diş bakım ve temizliği yetmiyor. Aynı zamanda dişlerin sağlıklı görünmesi için kalsiyum ağırlıklı beslenmek de gerekiyor. Özellikle uzmanlar bebeklerin anne sütünü ne kadar çok alırsa o derece faydalı ve olumlu olacağı noktasında görüş bildirmelerinin nedeni de budur. Çünkü süt kalsiyum bakımından zengin olduğundan diş ve kemiklerin gelişimi için de oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu