Sağlık

Akne, (Deri Hastalığı) Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Akne, (Deri Hastalığı) Nedir? Tedavisi Nelerdir?| Tıbbi olarak acne vulgaris olarak bilinen bu deri hastalığı, kara nokta, beyaz noktalar, sivilceler ve kırmızı renkli püstüller oluşturarak pek çok insanı rahatsız eder. Hastaların çoğu ergenlerdir ve erkekler kızlardan daha çok etkilenir. Görünüşlerindeki bu istenmeyen değişiklik, bir ergenin kendi kendine olan güvenini derinden sarsabilir. içlerine kapanabilir ve hatta depresyona girebilirler. Her iki cinsiyetten bazı ergenlerde, bu durum yetişkin olana kadar devam eder. Günümüzde 20 ve 30’larındaki kişilerde de oldukça sık görülmeye başlamıştır.

Akne, (Deri Hastalığı) Nedir?

Bedenin seks hormonları belirtileri tetiklediği için (aknenin iyileştiği gebelik dışında), akne en sık olarak hormonların büyük değişikliğe uğradığı dönemlerde görülür. Özellikle erkeklik hormonu testosteron olmak üzere hormon düzeylerindeki bir artış, derideki sebasöz salgı bezlerinden salınan, deriyi nemli ve esnek tutan yağlı bir madde olan sebum üretiminde bir artışa neden olur.

Akne, bu bezler çok çalışırsa ve saç folikülünü tıkayacak kadar çok miktarda sebum üretirse oluşur. Biriken bu sebum, yüzeyin hemen altındaysa bir beyaz nokta, yüzeye erişir ve havayla temas ederek rengi değişirse siyah noktaya neden olur. Enfekte olursa, çok ağrılı ve irin dolu sivilceler oluşabilir.

Bazı kadınlarda her ay adetten hemen önce, bir kaç gün süreyle buna benzer oluşumlar görülür. Yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları da akneye neden olabilir. Ne yazık ki, bu oluşumlar yüz, boyun, göğsün üst bölümü ve sırt gibi en çok görünen bölgelerde bulunma eğilimindedir. Bedenin bu bölümlerinde daha fazla sebasöz bez bulunmaktadır.

Lekeli Deri Hastalıkları

Bir Dermatolog Ne Yapabilir? Doktorunuz, en iyi yararlanma için aylarca kullanılması gereken, deri kremi ya da haplar şeklinde antibiyotikler reçete edebilir. Kapsül olarak alınan A vitamini türevleri, akne için en etkili tedavilerden biridir; ancak, çok güçlü oldukları ve ciddi yan etkileri olabileceği için, diğer tedavilere yanıt vermeyen çok şiddetli aknelerde kullanılırlar. Roaccutane olarak bilinen bu ilaç yalnızca, hastane dermatoloji kliniklerinde bulunabilir. Önce sebum tıkaçlarının oluşumunun azalması ve sebumun akabilmesi için, A vitamini türevi içeren krem ve jeller kullanılır. Fazla A vitamini doğumsal hatalara neden olabileceği için, bu tedavi gebelerde kullanılmamalıdır.

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar nedeniyle bazı kadınlarda akneyi iyileştirebilir. Ancak diğer haplarla, akne daha da kötüleşebilir.

Reçetesiz Satılan Tedavi Ürünleri: 

Reçetesiz Satılan Tedavi Ürünleri: Akneyi tedavi etmek için pek çok krem, losyon ve jel bulunmaktadır. Bunlar, derinin en üst katmanını gevşeterek, ayrılmasını ve gözeneklerin tıkanıklığının açılmasını sağlayan keratolitikler (genellikle benzil peroksit) içerirler. Bu tedaviler antibakteriyel de oldukları için enfeksiyonun yarattığı iltihaplanmayı baskılarlar. Pek çok topikal ilacın, günde bir ya da iki kez, deri temizlenip kurulandıktan sonra kullanılması gerekir. Deride hafif bir batma ve kuruluk yaratabilir; bu nedenle, uygulamadan sonra mutlaka hafif bir nemlendirici kullanın.

Rozase:

Rozase: Bu deri hastalığı önceleri bir akne türü sanılmış olsa da, kara ya da beyaz noktaların olmaması nedeniyle farklı bir durum olarak ele alınmaktadır. Genellikle açık tenli kadınları ve orta yaş ile üstü erkekleri etkiler. Burun ve yanak, bazen de alın, gözkapakları ve çenenin üstündeki deri iltihaplanır ve kan damarları genişler. İltihaplanma şiddetliyse bu alan şişebilir ve sonunda burun üstündeki şişlik kalıcı olabilir. Yanaklarda minik, örümcek şeklinde toplardamarlar olabilir; yüz, gergin, kırmızı ve parlak bir hal alabilir. Nedeni bilinmemektedir (genetik olabilir) ve etkileri psikolojik olarak rahatsız edici olabilir.

Sık kullanılan tedavisi, tablet ya da kapsül şeklinde, uzun süreli antibiyotiklerdir. Durumu denetim altına almak için topikal kremler de reçete edilebilir. Güneşte örtünmeniz ve tüm yıl boyunca güneş sütleri kullanmanız önerilir.

Kendi Kendinize Yardım Etmek:

Kendi Kendinize Yardım Etmek: Yediğiniz ve içtiğiniz besinleri ve sıvıları kaydettiğiniz bir günlük tutarak, hangi etkenlerin derinizi daha hassas yaptığını ve nelerin belirtileri kötüleştirdiğini bulabilirsiniz. Alkol tüketimi, yüzünüzü güneşe çıkarmak, çok sıcak içecekler ve baharatlı yiyecekler tetikleyebilir. Bazı insanlarda peynir ve kafein de durumu kötüleştirebilir. Günlük düzenli nemlendirme ve temizlik ile ve yalnızca hafif ürünleri kullanarak, derinizi daha iyi bir duruma getirebilirsiniz. Hafif ve alerjik olmayan bir makyaj (hassas deriler için) uygulayarak durumu düzeltebilirsiniz.

Uyarı:

Uyarı: Sivilcelerinizi ağır makyajlarla gizleme sevdasından vazgeçin. Bu, zaten hassas olan deriyi tahriş edebilir. Deri, koruyucu ilaçların kullanımıyla daha da hassas bir duruma gelebilir. Üç aydan fazla kullanmayın ve bir iyileşme görülmezse, sorunu doktorunuzla tartışın.

Kendi Kendine Yardım Planı?

 • Derinize nazik davranan.
 • Derinizi temizleyen, nemlendiren ve besleyen bir günlük bakım planı belirleyin.
 • Kokusuz, hafif temizleyiciler seçin ve bunları nazikçe uygulayın.
 • Gözenelderi tıkayan ve alerjik bir tepkimeye neden olan kozmetik, losyon ve kremlerden (güneşten koruyanlar dahil) kaçının.
 • Tüm yıl boyunca güneş sütleri kullanın. Sudan etkilenmeyen güneş sütleri gözenekleri tıkayabileceği için bunlardan kaçının.
 • Sivilceler oluşursa patlatmayın.
 • Hassas deriye zarar verebilecek olan, aşındırıcı, soyucu yöntemleri kullanmayın (maskeler ve yüz fırçaları).
 • Makyajınızı tümüyle temizlemeden uyumayın, bu durumda gözenekleriniz sekiz saatten uzun bir süre tıkalı kalacaktır.

Biliyor muydunuz?

 • Çikolata, kızarmış yiyecekler ve çok fazla abur cubur besinler yemek akneye neden olmaz (yine de, genel sağlığınız için bunları en az miktarda yemeniz ve taze meyve ve sebze alımın artırmanız gereklidir).
 • Kirli bir deri kara noktalara ve sivilceye neden olmaz (ancak günlük düzenli bir temizlik uygulamıyorsanız katkıda bulunabilir).
 • Seks yaşamınızın akne oluşumuyla ilgisi yoktur.
 • Akne pek çok insanda vardır (ergenlikten sonra kaybolur).
 •  Akneyle yaşamak zorunda değilsiniz (kontrol etmek için pek çok yol bulunmaktadır, doktorunuzdan öneriler alın).
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı