Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019| Amerika Birleşik Devletleri’ne gidebilmek amacıyla alınması gereken vizeye Amerika vizesi denilmektedir.Amerika’ya gidiş amacına göre farklı şekillerde verilebilen bu vize için hangi amaçla gittiğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Eğitim amacı ile ve ya ticari amaçlı olarak gideceğiniz seyahatlerde vize türü farklı olacağı için istenen belgelerde farklı olabilecektir.

Amerika vizesi almak için aracı kurumlar üzerinden belgelerinizi hazırlayabileceğiniz gibi direkt olarak konsolosluk üzerinden de belge teslimi yapabilirsiniz. Aracı kurum seçmeniz halinde ek ödeme yapmak zorunda kalabileceğiniz gibi belgelerinizde oluşacak olası sorunlardan da aracı kurum tarafından uyarılabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika Birleşik Devletleri vizesi için genellikle turistik vize başvurusu yapıldığı için istenen belgeler konusunda turistik vize belgeleri yazılacaktır. Turistik amaçlı ya da ticari amaçlı olarak gidilecek olan vizelere B1/B2 vizesi denmektedir. 6 aylık süre tanınan bu vize en fazla 1 yıla kadar uzatılabilmektedir. Gerekli görülen durumlarda ise 6 ay ve katları şeklinde vize uzatılabilmektedir.

1.Biometrik Fotoğraf

Amerikan vizesi almak isteyenler tarafından biometrik fotoğraf hazırlanması gerekmektedir. Arka fonun beyaz olduğu ve gülümsemeden yüzün tamamının görüldüğü bu fotoğraflar yurt dışı giriş çıkışları esnasında gerekli görülmektedir. Ayrıca konsolosluğa vereceğiniz biometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması da gerekmektedir. Başvuru için genellikle 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Ancak yanınızda birkaç tane götürmenizde de fayda var.

2.DS- 160 Formu

Amerikan vizesi almak isteyenler için hazırlanmış olan DS-160 formu vize başvurusunda bulunacak olan kişileri tanımak amacıyla sorulan sorulardan oluşmaktadır. Kişilerin bilgilerini İngilizce olarak yazması gereken bu formda giriş seviye İngilizce bilgileri olan biri tarafından rahatlıkla doldurulabilmektedir.

DS-160 formu doldurulurken sizden istenecek bilgiler şunlar olmaktadır:

 • Kimlik Bilgileri: Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz gibi bilgileri bu alana doldurmanız gerekecektir.
 • Unvan ve Adres Bilgileri: Belirli bir unvana sahip olup olmadığınız ve ikamet ettiğiniz adresinizle ilgili bilgilerin sorulacağı kısımdır. Bu kısımda yaşadığınız ülke, ikamet ettiğiniz adres, mail adresiniz gibi detaylı bilgiler istenecektir.
 • Pasaport Bilgileri: Pasaportunuzun geçerlilik süresi ve pasaport numarası gibi genel bilgiler istenecektir. Ayrıca eski pasaportlarınızın olup olmadığı da sorulmaktadır. Pasaportunuzla gideceğiniz ülkelerde bu kısımda sorulabilmektedir.
 • Seyahat Nedeni Bilgileri: Hangi nedenden dolayı Amerika vizesi almak istediğinizi bu kısma yazmanız gerekmektedir. Burada eğitim, turistik ya da ticari gibi seçenekler bulunmaktadır. Eğer öğrenci iseniz bununla ilgili ek sorular karşınıza çıkacaktır. Ticari amaçla vize almak istiyorsanız bunun soruları da ekranda karşınıza gelecektir. Gidiş nedeniniz ve çalışma durumunuzla ilgili olarak bu alanda fazlaca soru size yöneltilebilmektedir.
 • Davet İsteği: Amerika vizesi davet bilgileri de eğer varsa sizi davet eden kişinin bilgilerinin girilmesi ile tamamlanacaktır. Ancak davet almamışsanız kalacağınız yere dair bilgiler istenecektir. Hangi konaklama mekanında kalacağınızı ve adresinin ne olduğunu bu kısma yazmanız gerekmektedir.
 • Geçmiş Amerika Vizesi Sorgulaması: Daha önceden Amerika vizesi alıp almadığınıza ve Amerika’ya gelip gelmediğinize dair soruların bulunduğu kısımdır. Eğer daha önce bu ülkeye gelmişseniz işlemleriniz biraz daha kolay ilerleyebilir.
 • Amerika’da Kalış Süresi: Amerika’da ne kadar süre kalınacağına dair bilgiler verilen bu kısımda vize tarihlerinizi girmeniz gerekecektir.
 • Aile Bilgileri: Anne ve babanın kimlik bilgilerinin de sorulduğu DS-160 formunda gerekli alanları eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Anne baba bilgileri bazı durumlarda gerekli olduğundan dolayı istenmektedir.
 • Eğitim ve Çalışma Bilgileri: Daha önce almış olduğunuz eğitim ve çalışmış olduğunuz alanlara dair bilgiler sorulmaktadır.
 • Sağlık Bilgileri: Sağlık durumunuzla alakalı olarak soruların bulunduğu bu kısım biraz uzun olabilir. İlerleyen kısımlarda ise çocuğunuzun olup olmadığına, evli ve ya nişanlı olup olmadığınıza dair bilgiler istenecektir.
 • Fotoğraf Yükleme: Online olarak çekilmiş olduğunuz biometrik fotoğrafı yükleyerek başvurunuzu tamamlamanız istenmektedir.

3.Vize Harcı Ödendiğine Dair Dekont

Vize işlemlerinizi gerçekleştirmek adına son basamak olan vize harcı ödemesi yapmanız gerekecektir. Bu ödemeyi vezneler üzerinden yaparak size verilen dekontu başvuru dosyasına eklemeniz gerekecektir.

4.Pasaport

Güncel halde olan pasaportunuzu götürebilirsiniz. Pasaportunuzun yeni olmasına, yıpranmış durumda olmamasına, en az 5 yıllık geçerlilik süresi olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer eski pasaportlarınız varsa bunları da yanınızda götürebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı