Yaşam

Android Telefon Yedekleme Nasıl Yapılır?

Android Telefon Yedekleme Nasıl Yapılır? | Günlük hayatın vazgeçilmezi olan android cihazlar da zaman zaman yedeklenme ihtiyacı duyar.

Android Telefon Yedekleme Nasıl Yapılır?

Genellikle cihazda oluşan bir hatanın düzeltilmesi içinde de cihaz içerisinde bulunan verilerin silinmesi gerekir. Silinmesi istenmeyen veriler ise mutlaka kopyalanmalıdır.

Rehber Kopyalama

Kişi listesi hemen hemen herkes için oldukça önemlidir. Android sistemde rehbere girdikten sonra menü tuşuna basarak gelen menüden Google hesabımı birleşti seçeneği seçilir. Ve tüm rehber gmail hesabınızda ki rehber bölümüne aktarılır. Böylelikle ihtiyaç duyulan zamanda gmail hesabından kolayca aktarım yapılabilir. Rehber yedekleme üzerine programlanmış uygulamalarda bu konuda yardımcı olacaktır. Google play üzerinden indireceğiniz rehber yedekleme uygulamaları ile manüel ya da ayarlanabilen belirli aralıklar ile rehberin yedeği alınacaktır.

Klasik ama en güvenilir yöntem ise tüm rehberi kâğıt üzerine kopyalamaktır. Böylelikle istenilen zaman kayıtlara ulaşılabilir. Ancak rehbere yeni bir isim eklendiğinde son kişiyi de yazarak güncelleme yapılması gerekmektedir.

Resim Ve Videoların Kopyalanması

Önemli anları ölümsüzleştirildiği resim ve videolar çoğu kullanıcılar için önemlidir. Bunun için ilk öneri harici hafıza kartları olacaktır. Cihaza taktığınız hafıza kartına resim ve videoları kopyalayabilirsiniz. Bir diğer öneri ise bilgisayara kopyalama işlemidir. Eğer hafıza kartı kullanmıyor ya da kullanılmak istenmiyorsa cihazın dâhili hafızasına da kopyalama işlemi yapmak mümkün. Ve ulaşımı son derece basittir. Yapılması gereken işlem ise cihaza USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlanmak ve istenilen veriye ulaşıp bilgisayarınıza kopyala yapıştır diyerek kopyalama işlemini gerçekleştirmek.

Tüm Verilerin Yedeklenmesi

Bazı durumlarda ise kısa süreli rom denemesi yapmak için sistemin komple yedeklenmesi gerekir. Komple yedekleme işlemi için cihazın root yetkisine ve CWM Recovery menüsü olması gerekir. Sistem yedeklemesi için cihazın dâhili yada harici depolama alanında en az 2 GB boş alan olması gerekmekte. Yedekleme işlemi için cihazın cwm recovery moduna alınmalıdır. Bu mod üzerinden Backup and Restore menüsüne girerek Backup kısmına direk sistemi yedeklenmeye başlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu