Tatil

Ankara Çevresindeki En Güzel Kamp Alanları ve Göletler

Ankara Çevresindeki En Güzel Kamp Alanları ve Göletler| Yoğun şehir hayatından çok sıkıldın ve alternatif bir kamp alanı arayışı içinde misin? Şehirden çok uzaklaşmadan kısa süreli bir kaçamak yapmak ve doğanın keyfini sürmek mi istiyorsun? Hem huzurlu vakit geçireceğin hem de biraz dinleneceğin tabiat alanları ve göletleri mi keşfetmek istiyorsun? Kesinlikle doğru yerdesin! Ankara çevresindeki en güzel kamp alanları ve göletler ile bugünkü yazımızda sana şehirden sıkıldığında nefes alabileceğin mekanlar önereceğim. Dilersen bu mekanları incelemeye başlayalım.

Ankara Çevresindeki En Güzel Kamp Alanları ve Göletler

1.Çamkoru Göleti

Çamkoru Göleti, Ankara il sınırları içerisinde bulunan ve alanında geniş kamp alanının yanı sıra İnönü Köşkünü de barındıran bir gölet alanıdır. Bundan dolayı Çamkoru Göleti Ankara’da yaşayan pek çok kişi tarafından kısa süreli kaçamaklarda tercih edilen bir alan olarak kendini korumaktadır. Çamkuru Göleti nerededir? Çamkoru Göleti nerede bulunur? Çamkoru göletindeki geniş kamp alanının özellikleri nelerdir? Dilersen şimdi bu kamp alanıyla ilgili ayrıntılı bilgilerimi seninle paylaşayım.

Çamkoru göleti toplam 4 kilometreden daha uzun bir yürüyüş parkururuna sahip olan ve geniş bir ormanlık alan bulunduran doğa harikası bir alan. Geniş ormanlık alanında ise ağaçların altında çadır kurarak zaman geçirmek gerçekten oldukça keyif verici bir deneyim. Orman içerisinde kamp kurduğunda rüzgar açısından çok sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum.

Çünkü ağaçların gövde ve yükseklikleri rüzgarı son derece engelleyen ve dolayısıyla daha güvenli bir ortam oluşturan temel etkenler arasında. Çamkoru göletine varabilmek için kamp alanı üzerinden biraz yürümek gerekiyor. Ben Çamkoru Göleti’ne gittiğimde özellikle kamp alanından gölete doğru yürüyüşü sağlayan parkuru çok sevmiştim. Hem sakin hem de şehire oldukça yakın olası ile Çamkoru Parkuru gerçekten oldukça güzel bir alan.

Çamkoru Göleti ayrıca  ormanlık alanının oldukça geniş olmasından dolayı pek çok ziyaretçiyi aynı anda içerisinde barındırabiliyor. Bundan dolayı da genel olarak Ankara şehir merkezindeki okulların izcilik kulüpleri tarafından oldukça sıklıkla tercih edilen bir yer olmuş Çamkoru Göleti. Gerek merkeze yakın olması gerek ise güvenli olmasının yanı sıra, kamp alanının da geniş olması küçük yaştaki izciler için bulunmaz bir nimet diyebilirim. Bundan dolayı da Çamkoru Göleti’ne gitmeden önce benim yaptığım gibi, alanda konaklayan sayısını öğrenmek adına alan sahipleri ile konuşmanı öneririm.

2.Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ankara’ya yaklaşık olarak bir ile bir buçuk saatlik mesafede ve Ankara il sınırları içerisinde olan Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, özellikle tatil dönemlerinde ve hafta sonlarında tam anlamıyla ziyaretçi akınına uğrayan noktalardan bir tanesidir. Oldukça geniş olan milli parkın içerisinde günü birlik olarak piknik yapmaya gelen ailelerden çadır kurmak için gelen gençlere kadar çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Eğer Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içerisinde sessiz ve sakin bir gün geçirmek istiyorsan ve bu alanda keyfince dinlenmek istiyorsan, buraya gelmek için tatil günlerini ya da hafta sonlarını tercih etme derim. Fakat bu tarz boş günler dışında Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı adeta bir cennet haline geliyor. Oldukça geniş olan mesire yerleri, alan içerisinde bir noktada bulunan butik otel, alabildiğine oksijen ve uçsuz bucaksız yeşillik ile Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, bana kalırsa tam da sonbaharda gelip görülmesi gereken ve hatta konaklanması gereken bir yer.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içerisinde giriş ücretli. Fakat bu ücretler dönem dönem revize edildiğinden dolayı giriş hakkında kesin bir ücret bilgisi vermek mümkün olmuyor. Fakat bu ücretin oldukça cuzi, sembolik miktarlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı düşük yükseltili bir bölgeden başlayarak gittikçe yükselen dağlardan oluşan çok büyük bir alan. Bundan dolayı da bu alanda manzaranın keyfi bambaşka oluyor. Ben Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’na ne zaman gitsem yanımda mutlaka bir fotoğraf makinesi almayı unutmuyorum. Sana tavsiyem senin de yanında bir tane bulundurman. Milli Park, içerisinde market ve otel gibi noktaları da barındırdığından dolayı Milli Park içerisine girdikten sonra pikniğin bitene kadar çıkma ihtiyacı hissedeceğini pek zannetmiyorum.

Fakat yine de böyle bir şey istersen kuponunla yeniden ücretsiz olarak girebiliyorsun. Milli Park içerisinde park alanları, özel sandalye ve masalı piknik alanları, manzara alanları gibi noktalar var. Milli Park içerisinde mangal yakmak da serbest fakat bu işlem yalnızca özel olarak piknik alanı ismi ile sunulan bölgelerde yapılabiliyor. Piknik alanı olarak tahsis edilen alanlar ise gerçekten çok büyük olduğundan dolayı sığma gibi bir problem yaşanmıyor. Sen de Ankara’daki yoğun iş ya da eğitim tempondan yorulduysan sana da Kızılcahamam’a uğramanı öneririm.

3.Çubuk Karagöl Milli Parkı

Ankara il sınırları içerisindeki bence doğa güzelliği olarak en mükemmel olan bölgeden bahsetmenin vakti geldi. Çubuk, bana kalırsa Ankara’daki yeşilliği ve göleti ile en büyüleyici olan ve tam olarak kampçıların çadır açmak isteyeceği bir yer. Bundan dolayı da Karagöl Milli Parkı her yıl çok yüksek sayıda kişinin çadır ve kamp durağı olmaktadır.

Şehir hayatından sıkılıp da şehirden çok uzaklaşmaya imkanı olmayanlar için tam bir kaçamak yeri görevi gören Çubuk Karagöl Milli Parkı’nda kendini doğanın kollarına bıraktığını tam olarak hissedeceksin. Bu sayede hem sen hem de beraber bu kamp alanına gittiğin arkadaşın ya da eşin çok iyi vakit geçirecek. Çubuk Karagöl Milli Parkı, dinlenmek ve biraz sakinlik içerisinde vakit geçirmek için kesinlikle tercih edilebilecek bir yer.

Çubuk Karagöl Milli Park Mesire Alanı

Dilersen biraz da Çubuk Milli Parkı içerisindeki mesire yerinden bahsedelim. Buradaki mesire yerine gittiğimde girişler ücretliydi fakat bu ücretler de makul ücretlerdi diyebilirim. Şahsi aracın ile alana gidiyorsan sadece 6 TL ödemen dilediğince alanda olman için yeterli oluyor. Bir otobüs için ise bu rakam 33 Tl civarında. Anlayacağın neredeyse her alanda olduğu gibi bu alanda da taşıtın taşıma potansiyeli olan kişi miktarına göre giriş bedelleri de değişkenlik gösterebiliyor. Çubuk Karagöl Milli Parkı mesire alanı yemyeşil ve tam da ailelere göre bir yer.

Gölün kenarına kadar mesire alanı uzanıyor ve huzur içerisinde yeşille mavinin arasında bir gün geçirmeyi vaad ediyor. Sen de Çubuk Milli Parkı’na girersen mutlaka mesire alanına da uğramayı ve orada da kısa bir yürüyüş yaparak güzel manzarasını izlemeyi ihmal etme. Çubuk Karagöl Milli Parkı içerisinde küçük yöresel tatların satışını yapan büfeler de var. Bu büfeler örneğin dışarda oldukça meti duyulan Çubuk Turşularının da satışını yapıyor. Sen de benim gibi tadımlık küçük bir kavanoz alabilir ve kendine bu güzel geziden bir hatıra bırakabilirsin.

Mesire yeri genel olarak oldukça doğal ve el değmemiş bir yer imajında hizmete sunuluyor. Yine de dileyenlerin kullanabilmesi için oldukça hoş otantik bir restoran da barındırıyor. Dilersen mesire yerinde mangal yakmak ya da yemek yapmak ile uğraşmaz, restoranda yemeğini yedikten sonra direk olarak alanın tadını çıkarmaya ve gezini yapmaya odaklanabilirsin. Eğer sen de Ankara il sınır içinde keyifli vakit geçirebileceğin ve nispeten diğer yerlerden daha sakin olacak bir kamp ve mesire alanı arayışı içerisindeysen, Çubuk Karagöl Milli Parkı’nı sana şiddetle tavsiye ediyorum.

4.Güdül Sorgun Göleti

Güdül Sorgun Göleti, ya da bir diğer ismi ile Güdül Sorgun Yaylası, Ankara çevresindeki kampçıların gitmekten oldukça keyif aldığı ve oldukça sessiz ve sakin yapısı ile insanlardan ve şehirden uzaklaşmak isteyenlerin ilacı olması ile çok ünlüdür. Eğer sen de biraz kafa dinlemek isteyen, biraz da şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak isteyen bir kampçı isen eminim sen de benim gibi Güdül Sorgun Göleti’ni çok seveceksin. Dilersen biraz bu göletin ve kamp alanının ayrıntılarından beraber bahsedelim.

Ankaraya uzaklığı yaklaşık olarak 105 kilometre olduğundan dolayı çoğunlukla gerek yürüyüş yapmak, gerek piknik yapmak gerek ise kamp yapmak için sıklıkla terich edilen bir destinasyon olarn Güdül Solgun Göleti, mükemmel bir alandır. Bu kadar sevilmesinin sebebi ise alanın içerisinde hem tarihi hem de doğal güzellikler barındırıyor olması demek mümkün. Genişçe dağların arasında bulunan ve uçsuz bucaksız yeşil görünümün arasına çizilmiş gibi yerleşen gölet, çok büyük olmayan fakat çok küçük de olmayan, zarif görünümlü bir gölettir. Gölet, oldukça kendi halindedir ve sit alanı haline getirilmemiştir.

Sorgun Göleti’nde Kamp Ve Piknik Yapmak

Herhangi bir çevreleme olamaksızın göletin ardından dağın başlangıcı ve dağın etekleri görünmektedir. Bu alanların istediğin noktasına ise özellikle izin almaksızın çadır kurup kamp yapmaya başlaman mümkün. Güdül Sorgun göleti çocuklu aileler için pek elverişli bir kamp alanı değil. Bundan dolayı eğer biraz sessizlik ve dinlenme arayışı içerisindeysen burayı tercih etmek ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Buranın çocuklu ailelere pekhitap etmemesinin sebebi ise çadır kurma alanının pek tesis niteliği taşımıyor oluşu.

Bundan dolayı da insanlar genel olarak çocuklarının ani ihtiyaçlarını düşünerek çadır kurmaya değil fakat sık sık  piknik yapmaya geliyorlar. Bu gölet içerisinde yapılabilecek tek etkinlik kamp yapmak ve piknik yapmak değil elbette.  Solgun göleti aynı zamanda meraklılarına mükemmel bir trekking rotası sunuyor. Bu rotaya göre ise birçok doğal güzellik dağ yürüyüşü yapan trekking gezginlerini bekliyor diyebiliriz.

Solgun Göleti aynı zamanda çok sayıda balığın bulunduğu ve canlı, enerjik ve yaşayan bir habitatı içerisinde barındıran bir yer. Bu açıdan da oldukça özel bir gölet olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla Solgun Göleti içerisinde balık tutmak kesinlikle yasak. Şikayet edildiği ya da yakalandığı takdirde balık tutmaya girişen kişilere ciddi para cezası yaptırımı uygulanıyor. Dolayısıyla gölete gerirken oltanı getirmemeni öneriyorum.

Solgun Göleti’nin doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi bir değerinin olduğunu ve tarihi özelliğinden dolayı da pek çok ziyaretçi çektiğini söylemiştim. Solgun Göleti’nin tarihi güzelliği İn-Önü Mağaralarından gelir. Bu mağaralar tarih olarak oldukça eskiye dayandığından dolayı içini gezmesi oldukça keyifli ve egzotik mağaralardır. Buraya mesire alanı için ya da kamp alanı için gelirsen mutlaka mağaralarını da gezmeyi ihmal etmemeni öneririm.

5.Kızılcahamam Işık Dağı

Kızılcahamam, sınırlarında bulundurduğu pek çok doğal güzellik ile pek çok insanın Ankara’dan yada çevre illerden giderek ziyaret ettiği bir alandır. Ben de Ankara’dan Kızılcahamam’a sık sık gelir ve bu doğal güzellikelri ziyaret ederim. Uçsuz bucaksız sıra sıra uzanan dağları, güzel oksijenli havası ve sakin ortamları ile Karacahamam Işık Dağı beni her zaman için kendisine hayran bırakmış yerlerden bir tanesidir. Kızılcahamam Ilık Dağı, Karagöl’e ev sahipliği yapan bir yer. Karagöl ise gölün kenarında tamamen duru ve sakin bir yapısı olan son derece avantajlı bir kamp alanı diyebilirim.

Ben de Kızılcahamam’a geldikten ve kamp süresince ihtiyacım olan malzemeleri aldıktan sonra Karagöl’e doğru ilerledim. Karagöl ile Kızılcahamam birbirine çok uzak bölgeler değil. Fakat araban yok ise otostop çekmeni önerebilirim. Çünkü yürüme mesafesi olarak düşünüldüğünde seni yorması muhtemel. Karagöl civarına geldiğin zaman sen de benim gibi serin ve duru bir havanın içinde bulacaksın kendini. Bu hava kuşkusuz ağaçların ve şehir gürültüsü ile kirinden uzak kalmış güzel gölün oluşturduğu bir hava.

Karagöl’de Kamp Yapma

Karagöl civarına çadır kurabilmek için herhangi bir otoriteden izin alman gerekmiyor. Ben alana varır varmaz gölün biraz ilerisine çadırımı kurudm ve çadır malzemelerimi de sınıflandırarak kamp maceram için ilk adımımı attım. Kızılcahamam Işık Dağı’nın ihtişamlı görüntüsünün içerisinde bir imge olarak buldum kendimi diyebilirim. Sen de şehir hayatından yorulduysan ve artık biraz dinlenmenin vakti geldiğini düşünüyorsan, Kızılcahamam Işık Dağı içerisinde, oldukça güzel ve huzurlu görünümü ile Karagöl, senin için ideal bir alan olabilir.

Işık Dağı, aynı zamanda çok sayıda civar köyü bulunan bir alan. Küçük köyler içerisinde bakkal bulman da olası. Fakat bulamazsan aynı zamanda Işık Dağı çevresinde seyyar bakkal işleten minibüsler de olduğunu söylemek mümkün. Gerekli ihtiyaçlarını bu minibüsler aracılığı ile de sağlayabilirsin. Eğer sen de doğaya kaçmak ve bir süre kafanı dinleyerek şehrin onca derdinden kurtulmak istersen, sen de Karacahamam Işık Dağı’na mutlaka kampa gelmeli ve bu ücretsiz fakat nefis olan kamp alanının keyfini çıkarmalısın!

6.Eğriova Tabiat Parkı

Eğriova Tabiat Parkı, Beypazarı ilçe sınırları içerisinde bulunan ve bir zamanlar sıradan bir alan iken 2011 senesinde başvuru üzerine Tabiat Parkı adını alma ünvanı kazanan, aynı zamanda mükemmel bir doğaya sahip bir alandır. Bu alan, çok sayıda canlı türünü bir arada bulundurması ve ilgi çekici bir bitki örtüsüne sahip olması dolayısıyla doğa severler için oldukça ilgi çekici bir alan konumundadır.

Eğriova Tabiat Parkı, son derece sessiz ve sakin bir yapıda olan, fakat milli ve dini tatil günleri ile hafta sonlarında özellikle Ankara içerisinden çok sayıda ziyaretçi alan bir doğal alandır. Alan içerisinde kimi zaman toplu piknik faaliyetleri yapılmaktadır. Eğriova Tabiat Parkı, özel bir mülk olarak geçtiğimiz dönemlerde satılmıştır. Satın alınan kurumun ise alanı izcilik alanı olarak kiralaması ile birlikte alanda çok sayıda çadır kampları yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Mükemmel gök ve doğa manzarası, kulağıma gelen ince böcek sesleri ve sukunet içerisinde, Eğriova Tabiat Parkı, bana da tüm bu özellikleri ile mükemmel bir kamp deneyimi sundu diyebilirim.

Eğriova Tabiat Parkı

Özellikle Ankara’da yaşayan insanlar için Eğriova Tabiat Parkı bulunmaz güzellikte bir mekan. Çünkü mekan hem kısa süreli tatiller için fazla zaman kaybetmemeni sağlıyor, hem de sanki dünyanın öbür ucuna gitmişsin gibi farklı ve doğal bir güzellik ile karşılıyor senin. Ankara’da Kızılay’dan Tunalı’ya yürürken, Çankaya’dan Etimesgut’a şehir hayatının içinde yalpalanırken bir anda kendini sana oldukça yakın olan Beypazarı ilçesinde, bu kadar doğal bir alanda bulduğunda epey şaşırman mümkün.

Sen de kısa bir hafta sonu tatili için bile olsa Beypazarı’na uğrayarak bu güzel doğanın tadını çıkarabilir, zihnini ve vücudunu dinlendirebilir, doğal bir ortamda olup sağlıklı yemekler pişirip yemenin keyfini çıkarabilirsin. Dilersen sen de benim gibi ufak bir lamba ve kitabını götürebilir, akşamları okuma lambanı ve kitabın ile beraber kişisel vakitler geçirerek hafta sonunu eşsiz kılabilirsin. Eğrioa Tabiat Parkı tüm bu açılardan tam da senin istediğin gibi bir yer olacaktır.

7.Şahinler Tabiat Parkı

Ankara Bolu yolu arasında bulunan, Ankara’dan ve çevre illerden her yıl yüzlerce ziyaretçi kabul eden ve ziyaretçilerine son derece huzurlu bir ortam sunan Şahinler Tabiat Parkı; senin de mutlaka gidip görmen, dilersen kamp yaparak birkaç gününü geçirmen ve doğasının tadına varman gereken bir yer. Her tabiat parkı gibi Şahinler Tabiat Parkı da doğanın el değmemiş güzelliğini bütün ihtişamı ile içinde barındırıyor. Her geçen gün ziyaretçi sayısını arttıran ve özellikle çevre illerde adı duyulan Şahinler Tabiat Parkı’na özellikle bayram ve tatil günlerinde piknik yapmak için ya da kamp yapmak için gelenlerin sayısı gerçekten çok yüksek oluyor denebilir.

Şahinler Tabiat Parkı ile sen de kısa süreli bir tatilin varsa; bu tatilin güzel geçmesi için uzun süreni yolda harcamak istemiyorsan, şehrine yakın bir doğal güzelliğin keyfini çıkarma şansı yakalayacaksın! Üstelik huzur ve sakinlik de cabası olacak!Şahinler Tabiat Parkı içerisine kamp yapmaya ilk gittiğimde beni çok sevindiren ve kamp serüvenimi epey kolaylaştıran haber şu oldu: Şahinler Tabiat Parkı içerisinde içme suyu akıtan bir çeşme vardı! Böylelikle otostop ile kamp alanına gelecek ve kamp alanında çadır kuracak kişiler için su taşıma derdi bir anda yok oluyordu!

Şahinler Tabiat Parkı’nda Piknik Yapmak

Ayrıca Şahinler Tabiat Parkı içerisinde mesire alanları olarak adlandırılan bölgelerde bolca piknik bankı ve piknik masası var. Biraz dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için bu bölgeye gelen ziyaretçilerin pikniklerini en konforlu koşullarda yapabilmesi için konumlanan piknik masaları, alanın geneline yayılmış durumda. Öyle ki çadır kullanan kişiler de dilerlerse yemek öğün vakitleri geldiği zaman bu alanları kullanabiliyorlar. Şahinler Tabiat Parkı’na biraz doğa yürüyüşü yapmanın heyecanı ile geliyorsan; bölgenin uzun bir doğa yürüyüşü için yeterince büyük olmadığını söylemek mümkün.

Ne var ki alandaki küçük ama oldukça huzur veren noktalarda uzunca oturabilir, alan çevresinde küçük gezintilere çıkabilirsin. Kamp alanı ve piknik alanı diğer alanlara kıyasla oldukça temiz görünüyor. Kısacası burada çöp bırakıp giden kişi sayısı görece daha az gibi görünüyor. Şahinler Tabiat Parkı içerisinde seni bekleyen en güzel sürpriz ise; parkın içerisinde küçük güzel bir göl ya da gölet bulunuyor olması. Bu gölet, tabiat parkı alanının ortalarında bir yerde konumlanmış ve birçok ördeğe de aynı anda ev sahipliği yapıyor. Eğer sen de şehirden kısa süreliğine uzaklaşmak ve biraz kafa dinlemek istiyorsan, burası tam sana göre bir yer diyebilirim.

Türkiye’deki diğer kamp alanları için bizi takip etmeye devam edin!

Tatil kategorisindeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu