Anne Çocuk

Anne Karnında Kalp Hastası Olan Bebekler

Anne Karnında Kalp Hastası Olan Bebekler | Anne karnında bir bebekte kalp rahatsızlığı olup olmadığı teşhis edilebiliyor. Bebeğin kalbinin gelişmeye başladığı hamileliğin 19.gününde kalp ile ilgili sorun ortaya çıkabilir. Özellikle hamileliğin 16.haftasında ultrason ile yapılan fetal ekokardiyografi taramasında, bebeğin kalbinin normal mi yoksa kötüye giden birşeyler var mı tespit edilebilir.

Anne Karnında Kalp Hastası Olan Bebekler

Hamileliğin 22.haftasından itibaren kalp gözlemlenerek ya da farklı noktalara bakılarak teşhis konulabiliyor. Fetal ekokardiyografi ile kalp kapakçık hastalıkları, kalp damarlarının yer değiştirmiş olması, karıncıklar ve kulakçıklar arasındaki delik bigi kalp hastalıkları teşhis edilebilir. “Bebeklerde İnmeyen Testis Sorunu”  makalemizide okumanızı tavsiye ediyoruz.

anne-karninda-kalp-hastasi-olan-bebekler

Anne Karnındayken Kalp Hastalığı

Genetik kalp hastalıkları dışında annenin hamileyken geçirmiş olduğu bir rahatsızlık bebekte kalp hastalığına neden olabilir. Annenin kullandığı ilaç, şeker hastalığı, alkol ve sigara kullanımı ya da annenin geçireceği bazı enfeksiyonlar bebeğin kalp hastası olmasına neden olabilir.

Anne karnındayken bazı kalp hastalıkları tedavi edilebilir. Kalp kapakçık hastalıkları ve ritm bozuklukları anne karnındayken operasyonla tedavi edilebilir. Kalp damarlarının yer değiştirmiş olması vb. hastalıklar ise doğum sonrası yapılabilir.

Kalp hastası olan anneler ya da ailesinde kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıkları bulunan anneler, Doktor kontrolünde bebeği haftalık olarak izlemelidir. Hamilelik sürecinde anneler sağlığına daha fazla dikkat etmeli, sigara, alkol gibi zararlı maddeleri kullanmamalıdır…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı