Antalya’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Antalya’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?| Akdeniz bölgesinin güzide illerinden olan Antalya, gerek yabancı gerekse Türk ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor. Şehirde bolca aktivite olup, gelen herkesi şehrin yoğun temposundan ve yorgunluğundan kurtarabiliyor. Bu yazımızda da Antalya gezi rehberi ile sizlere tavsiye veriyoruz.

Antalya’da Görülmesi Gereken Yerler

Aspendos Tiyatrosu

Antalya ilçesinde yer alan Aspendos Tiyatrosu büyüklüğü bakımından oldukça dikkat çekicidir. Yaklaşık 15 bin seyirci kapasitesinde bulunan bu tiyatro, zamanında birçok kültürel aktiviteye de ev sahipliği yapmıştır. İnsanlara günlük yaşamın zorluğundan sıyırarak hayvan gösterilerine ve gladyatörler ile muhteşem gösteriler sunmuştur. Belediye tarafından da kültürel yerler olarak koruma altına alınmış olup, zarar verenlere ceza verilmektedir. M.S 2. yy’ da yapılan bu tiyatro birçok turisti ağırlayarak, akıllarında güzel bir yer olarak beliriyor. 2018 itibariyle de birçok aktiviteye ev sahipliği yapan bu tiyatro, tarih severlere ve geçmişi canlandırmak isteyenlerin aradığı bir yer haline geliyor.

Antik Perge

Ticaret limanı olan Antik Perge, 1300’lü yıllarda Antalya’nın ekonomik hayatını canlandırmak üzere kurulmuştur. Büyük İskender dönemine de şahitlik yapmış olan bu kent,ayrıca Büyük İskender’in üs çalışmaları içinde kullandığı bir yer olmuştur. UNESCO milli değerler listesinde de yerini alan Antik Perge, Bizans döneminde çöküşe gitti. Bizans’ın gerçekleştirdiği ticari reformlar yüzünden burası kullanılmayarak halkın yoksullaşmasına neden oldu. İki caddesi bulunan b kentin ayrıca 12 bin kişiyi ağırlayan antik tiyatrosu da bulunmaktadır. Antalya gezi rehberinize katmanız gereken bir yer olup, unutamayacağınız anlara şahitlik etmenizi sağlayacaktır.

Termessos

Pisidyalılara ait olan bu şehir 1665 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. Ayrıca Büyük İskender’in eline geçiremediği sayılı yerlerden biri olarak tarihe geçmiştir. Bunun nedeni ise yüksek olmasındandır. Fakat ilerleyen zamanlarda su kaynağının yok olmasıyla yerlilerin de buradan uzaklaşmasını sağlamıştır. Tarih severlere, yeni yerler görmek isteyenlere ve doğa yürüyüşünden vazgeçemeyenlerin uğrak noktası olan Termessos, Adana gezi rehberinize almanız gereken yerlerdendir. Temiz havası ve doğal güzellikleriyle doğanın bir mucizesi olarak Antalya’da ziyaret edilmeyi bekleyen bu kent, dağın tepesindeki manzarasıyla sizleri bekliyor.

Karain Mağarası

500 bin yıl önce bir yerleşim yeri olarak kullanılan Karain Mağarası, Adana gezi rehberi arasında bulunmaktadır. Yağca köyünde bulunan bu yerden çıkan kalıntılar Antalya müzesinde sergilenmektedir. Hayvan kemikleri, ahşap eşyalar ve seramiklerden yapılan eşyalar hakkında buraya uğrayarak bilgi alabilirsiniz. Oyuk bir şekilde dikkatleri çeken mağarayı ziyaret edenleri havasıyla büyülüyor. Fotoğraf makinesiyle fotoğraf çektirme imkânı da bulunarak, gezmeyi sevenlerin arşivine bir yenisini daha ekliyor. Ayrıca duvarlarda bulunan resim kabartmaları da araştırmacıları ve tarihçiler üzerinde büyük ilgi uyandırmaktadır.

Yivli Minare

13. yy’dan kalma tarihi bir eser olan Yivli Minare, Selçuklu ve Osmanlı mimari yapısını günümüze kadar getiren bir turizm şaheseridir. Oldukça rağbet gören bu cami 1. Alâeddin Keykubat döneminde yapılmıştır. Günümüze kadar gelebilen bu yer, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmektedir. 38 metre yüksekliğinde oluşturulan minare, yüksekliğiyle göz kamaştırmaktadır. Taş bloktan yapılması ve dış duvarlarının kırmızıya boyanması ise yapıya oldukça hoş yapmaktadır. Antalya’nın değerlerinden biri olarak insanları cezp etmeye devam eden minare şuan müze görevi üstlenerek ziyaretçilerine fotoğraf çekme imkânı ve bilgi vermektedir. Süslemeleri ve işlemeleriyle dikkat çeken yapı Antalya gezi rehberinize eklemeniz gereken yerlerdendir.

Kaleiçi

Antalya’nın en muhteşem yerlerinden olan Kaleiçi, Antalya gezi rehberinize renk katacaktır. Dükkânları, gezi yerleri gibi insanların aklında hoş anılar bırakan bu yerde birçok hediyelik eşyada sizleri bekliyor. Özellikle şehirden bunalanlar için ferah ve temiz bir ortam sunarak, insanlara ruhlarını dinlendirme fırsatı veriyor. Buraya geldiğinizde kafeteryalarda birer kahve içerek soluklanmanızı öneriyoruz. Antalya’nın geçmişe dair izlerini barındıran ve gelenin bir daha ayrılamayacağı güzellikler sunan Kaleiçi doğal bir cennet gibidir. Siz de plansız bir gezi için otobüse atlayarak buraya gelebilirsiniz.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı