Sağlık

Apse Ağrısı Nasıl Geçer, Apse Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Apse Ağrısı Nasıl Geçer, Apse Evde Nasıl Tedavi Edilir?| Apse ( İrin ), diş kökü ve de dokularında meydana gelen, lokal ateş ve ağrı oluşturan iltihap olarak tanımlanmaktadır. Tedavi edilmesi önemle gerekmektedir. Tedavi edilmediği hallerde;

 • Osteomyelit
 • Osteit
 • Periostit

dönüşümleri izlenebilir. Kronikleşen diş apselerinin radiküler kistler oluşturması da muhtemeldir. Diş apsesinin oluşum sürecinde, dişin çürümesi etken rol oynamaktadır.

Diş pulpası bu şekilde iltihaplanmaktadır. Diş iltihaplanmasında, dişin denk geldiği yerde, çenenin yüzde görünür bölgesinde ciddi ölçüleri bulan şişlik de gözlemlenmektedir.

Apse Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş iltihabı ve damakta şişlik oluşmuşken, sorunlu dişin kesinlikle çekilmemesi gerekmektedir. Böyle bir hatada iltihabın ani yayılması ve de bazı hallerde hayati risk oluşturması tıbbi olarak olasıdır. Bundan dolayı dişin şişmesi ve de apsenin gelişmesi halinde, öncelikle dişteki apsenin tedavi ile giderilmesi gerekmektedir. Bu tedavide mutlaka uygu antibiyotiğin kullanılması gerekmektedir. Yan olarak da bağışıklık sistemini güçlendirici bakımların yapılması da önerilmektedir.

 • Sağlıklı beslenme
 • Kaliteli uyku
 • Besin takviyeleri
 • Vitamin takviyeleri
 • Bol istirahat
 • bu dönemin hızlı atlatılması için gereklidir.

Apse Nasıl Geçer Evde

Apse nasıl geçer evde yapılabilecek neler var bir düşünmek gerekir mi? Hayır bu konuda düşünmek çok gerekli değildir çünkü apsenin kendi şartlarına bırakılması ve de iyileşmenin herhangi bir bilimsel müdahale olmadan beklenmesi, akılcı bir yol olmayacaktır. Çünkü özellikle yüz bölgesinde gelişen iltihaplara çok daha fazla önem vermek gerekmektedir. Beyne ve göze yakın bölgelerde gelişmekte olan sivilceler dahi risk unsuru olarak kabul edilmektedir. Bu bölgelerde yaşanabilecek iltihabi sorunların körlük ya da beyin mikroplanması riskini yaratabileceği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Apse kaç günde geçer sorusunun klasik bir yanıtı bulunmaktadır. 1 hafta bunun için ön görülmekte olan süredir. Fakat bu süre kişiden kişiye değişmektedir.

 • Tedavide ek bakımlar
 • Kişinin antibiyotiğe duyarlılığı
 • Takip etmekte olan başka bir hastalığının olması
 • Zararlı bağımlılıkların bulunuyor olması
 • Yaşı
 • Yaşam standartları

gibi faktörler, diş iltihabının iyileşme sürecini etkilemektedir. Diş apsesi nasıl boşaltılır merakı içinde olmak, bu süreçte sıkıntı yaratabilir. Kişinin kendini sadece iyileşmeye bırakması, sadece dinlenmesi gerekmektedir. Diş apsesi nasıl geçer evde bu süreçte can sıkıntısına karşı neler yapılmalıdır konusunda denilebilecek en iyi şey okumak olabilir. Sürekli dinlenme modunda olması gereken biri için kitap en sağlıklı zaman geçirme dostu olarak tavsiye edilmektedir.

Apse Nasıl Geçer Evde

Diş apsesi nasıl patlatılır merakı içinde olanlar da vardır. Bu kişiler daha çok antibiyotik kullanmak istemeyen kişiler olmaktadırlar. Diş apsesinin patlatılması usulünü bireysel olarak uygulamak isteyenler, u konuda meraklıdırlar. Fakat bu önemli bir müdahaledir. Kişinin kendi kendine bu işlemi yapması kesinlikle önerilmemektedir. Bu müdahale diş hekimi tarafında uygun görülürse, muayehane ortamında, hijyenik bir usulle yapılabilir. Ama kesinlikle kişilerin kendi kendilerine bunu evlerinde yapmaları doğru değildir. Çünkü iltihap bu şekilde alt dokuda da dağılma göstermektedir. Ve bu müdahale sonucu iltihabın bir kısmı bünyede gezinmeye başlamaktadır. Ciddi riskler doğurabilecek bu yöntemden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Apse nasıl geçer bitkisel tedaviler var mıdır merakı bu noktada daha doğrudur. Antibiyotik kullanmak istemeyenler, şifayı bitkilerden de arayabilirler. Antibiyotik yerine geçen gıdaların neler olduğuna bakmak bu anlamda doğru olacaktır.

Kuru soğan, Sarımsak

Bu iki isim, gerçek anlamda doğal antibiyotik olarak fayda sağlamaktadır üstelik bu iki mucize besin kaynağının sadece çok sayıda faydası bulunmakta, yan etkileri de olmamaktadır.  Soğan ve sarımsak her gün alınması gereken gıdalardır. Sorunlu zamanlarda ise bu kullanım dozu arttırılmalıdır. Diş iltihabında gün içinde sürekli soğanın kaynamış suyunun içilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede diş apsesi kaç günde geçer sorusuna daha olumlu yanıt vermek mümkün olabilecektir. Diş iltihabı nasıl geçer bitkisel başka hangi yöntemler var merak edenler için de bitki bilimciler her gün yeni çalışmaları sayesinde yeni yanıtlar verebilmektedirler.

Apse Kaç Günde Geçer

Diş apsesi nasıl patlatılır ise patlatılsın zararlı bir işlemdir. Apse bünyede kalacağı için bu sorun farklı bir yerde kendini yine gösterebilecektir. Diş iltihapları kalp için de zararlı olarak bilinmektedir. Diş apsesi nasıl geçer evde gibi meraklar içinde olmak daha kötü sorunlarla baş etmek zorunda kalmak anlamına gelebilir. Bu açıdan evde cerrahi bazda müdahaleler kesinlikle tehlikeli olmaktadır. Apse kaç günde geçer, gerçek anlamda apse vücuttan atılır mı? Antibiyotik kullanımı doğru şekillerde olabilirse, elbette diş apsesi kuruyacaktır.

Apse Kaç Günde Geçer?

Bunun için antibiyotik kutusunun tamamen bitirilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda dişte iyileşme 2 günde olabilmektedir. Bu hastalar hemen antibiyotiği kesmektedirler. Bu doru değildir. Gözle görülen apse artık yok olmuş olsa da aslına bünyede tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Diş apsesinin iyileşme süreci olarak, antibiyotik kutusundaki ilaçların bitmesi baz alınmaktadır. Kesin iyileşme de 1 hafta içinde olmaktadır. Fakat bazı bünyelerde iyileşme süresi daha da uzayabilmektedir. Diş apsesi nasıl boşaltılır hususunda tek yanıt antibiyotiktir. Başka yöntemlerle diş apsesinin vücuttan atılması doğru ve de mümkün değildir.

Apse nasıl geçer bitkisel yönlü tedavisi var mıdır? Elbette takviye anlamında faydalı bitkiler de bulunmaktadır. Bunun için bir bitki uzmanıyla görüşmekte de fayda olabilmektedir. Bunun için sadece eş dost tavsiyeleri değil, uzman tedavisi alınmalıdır. Doğru isim ve merkezin bulunması burada büyük önem arz etmektedir. Yoksa iltihaplı bir bünye ile yaşamak kesinlikle doğru değildir. Acil tedavi şeklinin seçilip uygulanması gerekmektedir.

 • Diş apsesi şişliği nasıl iner sorusuna farklı yanıtla de gelmektedir.
 • Dişin şiştiği yere buz torbası koymak
 • Dişin şiştiği yeri sıcak tutmak

Bu iki yöntem de diş apsesinde kullanılmaktadır. Fakat iki yöntem birbirine ciddi anlamda zıttır. Peki, hangisi doğrudur. Gerçek anlamda da her ikisi de doğrudur. Dişin şiş kısmına buz konması, ağrı kesici olarak faydalı olmaktadır. Dişe sıcak uygulaması ise, dişteki şişliği giderebilmektedir. Diş apsesi kaç günde geçer sorusu bu gibi uygulamalar da hesaba katıldığında 1 hafta içerisinde geçecektir. Bünyenin sağlam tutulması halinde şikâyetler daha da erken dinebilmektedir. Diş apsesi nasıl geçer bitkisel arayışlar kısmı da işin içine katıldığında, tedavi çok daha başarılı ve erken sonuçlanabilmektedir.

Diş Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Diş apsesi yanak şişmesi nasıl geçer sorusu çok önemlidir. Özellikle de okul ya da iş hayatı söz konusuysa, yanak bölgesindeki çirkin şişlik, kişide kâbus dolu anların yaşanması anlamı taşımaktadır. Diş apsesi kaç gün sürer bu gibi hallerde sağlıktan öte, estetik kaygı meselesi haline de gelmiş demektir. Hiç kimse dişi şişmiş bir halde birileri tarafından fark edilmek istemez. Üstelik diş çürüğü de çocuksu bir durum olarak algılanmaktadır. Dişlerini ihmal edenlerin, dişçi koltuğunda oturmaktan korktuğu da aşikârdır. Bu açıdan da dişte meydana gelen sorunlar, ayrı bir önem, şikâyetlere psikolojik olarak ayrı bir yıpratıcılık da katmaktadır. Diş apsesi iyileşme süreci bu haller de daha da fazla ve ayrı bir anlamda önemsenmektedir.

Diş Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Diş apsesi şişliği nasıl iner konulu makyaj hileleri de bulunmaktadır. Çalışanlar yâda okul döneminde olanlar için bu önemli bir buluş olarak kabul edilmektedir. Uygun makyaj teknikleriyle bir miktar şişliğin yokmuş gibi gizlenebilmesi mümkün hale getirilmiştir. Fakat bu konuda erkekler biraz daha şanssızdırlar. Çünkü bu makyajda baz fondötendir ve erkekler fondöten kullanmazlar. Ya da kullanmak isterler. Elbette bu da kişinin kendi tercihine kalmış bir konudur.

Diş apsesi hangi antibiyotik ile tedavi edilmelidir? Bu soru her sağlık sitesi ya da diş apsesi konulu bloglarda en yaygın sorumakta olan sorulardan biridir. Antibiyotik, önemsenmesi gereken ilaçlar sınıfına girmektedir. Her antibiyotiğin etki ettiği yerler ayrıdır. Kişiden kişiye de antibiyotik duyarlılıkları farklılıklar göstermektedir Bu yüzden bu sorunun bu tarz yerlerde sorulması uygun değildir. Kişi bu soruyu ancak diş hekimine sormalıdır. Doğru yanıt kesinlikle kişiyi ve dişin halini gören, bilen bir hekim tarafından alınmalıdır. Diş apsesi nasıl boşaltılır sorusu da hatalı bir sorudur. Çünkü bu soruyu hatalı olarak yanıtlamak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Bunlar hatalıdır.

Apseye elle müdahale edilmemelidir. Apse, boşaltılmamalı sadece yok edilmelidir. Bu da antibiyotik tedavisi ile yapılabilmektedir. Diş apsesi nasıl patlatılır ise patlatılsın, aslında iltihabın tamamı çıkarılamamaktadır. Yarısı da altta kalıp her yere dağılmaktadır. Sadece tek yerde duran mikroplu sıvı bu hatalı işlemle dağıtılmaktadır. Bu da çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Diş apsesi nasıl geçer evde müdahale imkânsız mıdır sorusu akla gelmektedir ve yanıtı da çok açıktır. Diş apsesi evde tedavi edilecek bir sağlık problemi değildir. Diş apsesi bilimsel bir biçimde müdahale edilmesi gereken önemli bir sorundur. Ciddiye alınmalıdır.

Diş Apsesi Nasıl Geçer Evde

Diş apsesi nasıl geçer evde diş apsesi patlatılır mı sorularının bu yüzyılda hala soruluyor olması da ayrı bir problemdir. Diş apsesi nasıl patlatılır sorusunun şaşkınlık anlamında soruluyor olması gerekirken, hala bu işin tekniğini uygulamak üzere merak edenlerin olması aslında hüzünlü bir durumdur. Diş apsesi kaç günde geçer sorusu mantıklıdır. Herkes tedavinin ne zaman etki edeceğini doğal olarak merak edebilmektedir. Diş apsesi şişliği nasıl iner merakı da doğaldır. Ama harici, müdahaleye dayalı meraklar içinde olmak, cehaletle alakalı bir durumdur. Sağlık her şeyden önemlidir. Bunun için de bilimin ışığından faydalanmak gerekmektedir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer Evde

Diş apsesi için antibiyotik kullanımını eksik bırakan kişiler de hatalı davranmaktadırlar. Bilinmelidir ki antibiyotik tedavisini yarım bırakan kişi, tekrar aynı tedaviyi daha da ağır olarak görmek zorunda kalabilmektedirler. Bu yüzden antibiyotik ya da herhangi bir tedavide, doktorun uygun gördüğü kullanım sürelerini ciddiye almak gerekmektedir. Diş iltihabı nasıl geçer bitkisel bazda da arayışlar yapılabilir. Bunun için de bitki bilimiyle uğraşmakta olan uzman doktorlara gidilmesi uygun olabilmektedir. Aktarlardan sadece danışarak yol almak çok sağlıklı olmayacaktır.

Çünkü bitkilerin doğru kullanılması da en az ilaçlar kadar hayatidir. İlaçların da ham maddelerinde bitkiler vardır. Hepsi aslında ilaç kadar etkili olabilmektedirler. Faydaları kadar bu husus zararları için de geçerlidir. Bundan sebep bitki alımında da uzman desteğinin bulunması gerekmektedir. Apse nasıl geçer bitkisel karışımlar da işe yarar mı gibi soruların, konunun uzmanları tarafından yanıtlanması doğru olacaktır.

 

Diş apsesi yanak şişmesi ile estetik kaygıları da ortaya koyacağından en azından yanaktaki şişliğe bitkisel çarelerin olup olmadığı arayışı hız kazanmaktadır. Bazı merhemlerin yanağa sürülmesiyle şişliğin geçebildiği yönünde haberler bulunmaktadır. Bu merhemlerin varlığı da doğrudur lakin uzman kişiler tarafından hazırlanmaları çok önemlidir. Aksi halde ya işe yaramayacaklardır ya da zararlı etkileri olabilecektir.

Diş Apsesi Nasıl Patlatılır?

Diş apsesi patlarsa ne yapmalı? Hemen doktora gidilmelidir. Bunun haricinde ağıda emme hareketi yapılmalıdır. Bu şekilde apsenin bölgeden alınması hızlandırılabilmektedir. Emilen irin hemen tükürülmelidir. Burada kan görmek de mümkündür. Bu işlemler yapılırken de acil bir randevu alınmalı ve diş hekiminin apseli yeri kontrol etmesi sağlanmalıdır. Dişten sıvı gelmeyene dek emme hareketinin yapılması gerekmektedir. Diş apsesi nasıl iner sorusunun bir yanıtı da bu halde kendiliğinden olabilmektedir. Bu istenmeyen bir durumdur ve tedavide geç kalındığında olacak olan da genelde budur. İltihap büyür büyür ve doku delinir. Patlama da bu şekilde gerçekleşmiş olur.

Diş Apsesi Nasıl Patlatılır?

Apse patlatma videoları dahi bulunmaktadır. Diş apsesi boşaltılması bu videolarda net bir şekilde gösterilmektedir. Herkes kanlı irini görebilmektedir. Ama bilimsel olarak o sıvının bir de içeri akan tarafı olduğundan bu videolarda bahsedilmemektedir. Kesinlikle bu gibi işlemleri denememek gerekmektedir. Diş apse patlatması video ya da resimli anlatımlarda meraklılarına sunulmuş olsalar da bu müdahaleler gerçekten çok sağlıksızdır ve hayati riskler daha oluşturabilmektedir.

Diş iltihabı yutulursa ne olur? İşte bu soru da çok sıklıkla karşılaşılan sorular içerisindedir. Yutulursa bu iltihap ayrıca mideye de bulaşmış olur. Ama zaten iltihabın yarısı içeride de kalmıştır. Kısacası az bir kısmı dışarıya atılmıştır, büyük çoğunluğu vücutta dolaşmaya başlamıştır. Tehlikelidir ve istenmeyen bir durumdur. Diş apsesi patlatma video yayınlarında bundan da bahsedilmemektedir. Hatta çoğu videoda hasta tükürmemektedir. Sadece iltihap pamukla silinmektedir. Oysa ağzın sürekli çalkalanması ve hastanın tükürmesi icap etmektedir. Apse patladıktan sonra yoğun emme ve tükürme sürekli tekrarlanmalıdır. Ağız da sürekli çalkalanmalıdır.

Apse Nasıl Geçer Bitkisel

Apse nasıl geçer evde diye merak edenlerin sayısının azalması gerekmektedir. Bilimin ışığında bir dünyada yaşamak gerekmektedir. İbrahim Saraçoğlu diş apsesi için bir takım tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu tavsiyeler de değerlidir çünkü Saraçoğlu bitki alanında değerli bir uzman isim olarak kariyerine devam etmektedir. Apseye lokum koymak ya da apseye şeker ekmek gibi komik tariflerse sadece sanal dünyanın şakaları olarak kabul edilmelidir. Diş iltihaplarında ortamda mikrop bulunmaktadır. Bu mikrobu yok etmeye yarayacak yöntemler düşünülmelidir. Lokumun bu anlamda bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Sadece gereksiz bilgi kirliliği adına orada bulunmaktadır.

Apseye iyi gelen antibiyotiklerin de listelerine çok itibar etmek doğru olmayabilmektedir. Her diş ve her iltihap ayrıca da her bünye, farklı antibiyotik gerektirebilmektedir. Her hastalığın dereceleri vardır ve her dereceye göre de uygun farklı bir antibiyotik kullanılmaktadır. Bunun için doğru diş hekimi ve doğru tedavi diye bir şey vardır. Aksi taraftaki her şeyin yanlış olduğu düşünülmelidir. Diş apsesine ne iyi gelir bitkisel neler uygulanabilir sorusunun da yanıtları dikkate alınabilmektedir. Ama bunun için de İbrahim Saraçoğlu gibi bitki uzmanlarını dikkate almak gerekmektedir. Herkes bir şeyler tavsiye ettiği için doğru tedavilerden bahsetmek mümkün olamamaktadır.

Apseye ne iyi gelir evde ne yapılabilir sorularında bitki uzmanları reçeteler verebilmektedirler. Ama onların da dişi ve kişiyi muayene etmeleri şarttır. Diş apsesine sarımsak iyi gelir örneğin. Bunun için muayeneye de gerek yoktur. Çünkü sarımsak antibiyotik ihtiva etmektedir. Bundan dolayı da sarımsağa alerjisi olmayan ya da tansiyon düşüklüğü sorunu yaşamayan herkesin sarımsak tüketmesi ya da dövülmüş sarımsağı apseli yere koymasında bir sıkıntı olmayacaktır.

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer

Diş apsesi kaç gün sürer ise o kadar gün daha dikkatli olmak, daha az sinir olmak ve daha çok dinlenmek önemlidir. Bünyenin kendini toplaması bu süreçte çok önemlidir Dişte gelişen her sorun, bağışıklık sistemiyle çok alakalıdır. Bu bilimsel bir gerçektir. Bu yüzden diş eti sıkıntıları geliştiğinde mutlaka ek önlemler, bakımlar uygulanmalıdır. Bağışıklık sistemini yükseltmeye yönelik çalışmalar bu dönemde önem kazanmaktadır.

Diş apsesi iyileşme süreci bu bakımlara göre de değişmektedir. Bağışıklık sistemi güçlendikçe, apse de gerileyecek ve tamamıyla yok olacaktır. Diş apsesi için hangi antibiyotik kullanılacaksa, tedavi sürecine elbette ilk olarak ilaç katılmalıdır. Diş apsesi nasıl boşaltılır diye düşünmek yerine, diş apsesi nasıl kurutulur kaygısı içinde olunmalıdır. Diş apsesi şişliği nasıl iner sorusuna, ilimsel yöntemlerle yanıt aranmalıdır. Bu şekilde diş apsesi bir daha oluşmayacaktır ve kişi gerçek anlamda tedavi olmuş olacaktır. Bir şikâyet sadece göründüğü kadar etki yaratmayabilmektedir. Şikâyetin kökten çözülmesi her zaman doğru olan yöntemdir. Daha büyük sorunların oluşmaması adına buna dikkat etmek lazım gelmektedir.

Diş apsesi nasıl geçer evde neler yapılabilir konusu kapatılmalıdır. Farklı yöntemlerden bahsedilmiş olsa da bilimsel yol izlenmelidir. Diş apsesi antibiyotikle geçmiyorsa tedavide hata aranmalı, hemen diş hekimi değiştirilmelidir. Çünkü iyi bir diş hekimi, hastanın ve de diş iltihabının formuna göre uygun antibiyotik tedavisini saçabilir yetkinlikte olmalıdır. Bunun için de antibiyotik testi uygundur.

Bu teste göre antibiyotiğin veriliyor olması, gereksiz ve hatalı antibiyotik kullanımını ortadan kaldıracaktır. Diş apsesi nasıl patlatılır bazı hekimler bunu tedavi yöntemi olarak hastalarına anlatmaktadırlar. Sonrasında da bunu uygulayabilmektedirler. Bazı apseler ilaçla tedavi edilemeyebilmektedir. Bunu araştırmalar sonucu anlayan diş hekimi hastaya detaylı bir şekilde izah edebilmektedir.

Diş İltihabı Nasıl Geçer Bitkisel

Diş eti iltihabı bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu yöntemleriyle yapılabilmektedir. Bundan dolayı da sizi bitki hekiminin muayene etmesi lazım gelmektedir. Diş eti iltihabına tuzlu su ile ağzı çalkalamak da iyi gelen yolardan biridir. Tuz ağıdaki mikropların nötralize olmasına fayda sağlamaktadır. Ağız bu şekilde steril olabilmektedir. Diş eti iltihabına hangi antibiyotik iyi gelir konusu da diş hekimiyle çözüldü mü iltihap kısa sürede tedavi edilebilecektir. Diş eti iltihabı nasıl geçer nasıl tedavi edilirse, ileride nüks etme oran da buna göre değişecektir. Gerçek bir tedavi ile kurutulmuş iltihabın tekrarlanama oranı elbette daha düşük olmaktadır.

Diş apsesine bitkisel çözüm Ahmet Maranki tarifleriyle de bulunabilmektedir. Ahmet Maranki de bitki ilmini almış değerli isimler arasında yer almaktadır. Fakat her yazdığı her bünye için doğru olmayabilmektedir. Bu nedenle Ahmet Maranki’nin bizzat kendisine gidilmesi ve bu şekilde tedavi usulünün danışılması daha doğru bir yöntem olarak tavsiye edilmektedir. Diş apsesi kaç günde geçer gibi sorular uzman kişiye de sorulsa, bu bilinebilir bir cevabı olmayan sorular arasındadır. Bünyeye göre bu süre değişebilmektedir.

Diş apsesi nasıl patlatılır ya da nasıl elle müdahale edilir gibi sorular Maranki’nin de karşı durduğu sorulardandır. Sağlık konusunda eğitimli kişilerin bu soruları olumsuz yanıtlamaları normaldir. Diş etinde şişlik, iltihaplanma demektir. Bu iltihapta da mikroplar bulunmaktadır. Apsenin patlatılması, iltihaplı alanın genişletilmesinden başka bir fayda sağlamamaktadır. Kesinlikle yanlış bir yoldur ve tavsiye edilmesi de mümkün değildi. Eski zamanlarda, doktora ulaşımın olmadığı yerlerde yapılan bir müdahale olarak günümüze kadar taşınmış bir bilgidir. Ama bu bilgi çok yanlış bir bilgi olarak tecrit edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu