Otomobil

Araç Motor Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Araç Motor Bakımı Nasıl Yapılmalı?| Bir aracın çalışma performans ve verimini arttıran en önemli parçası motor kısmıdır. Kapasiteli silindir hacminin yanı sıra beygir gücü ile ifade edilen dizel, benzinli çalışan çeşitleri bulunabilir. Gelişmekte olan teknolojiyle sınırlı da olsa elektrikli motor gruplarının da var olduğu söylenebilir. Motor bakımı, arabanızın ömrünü çok daha uzatmaya yarar. Aynı zamanda sonradan olabilecek pek çok arızanın giderilmesi de başarılır. Her marka ve model arabanın motor yapısı tahmin ettiğinizden küçüktür. Çok önemli olan parçanın bu boyutları kişisel anlamda hayal kırıklığı da yaratabilir. Ancak motorun bir otomobilin kalbi olduğu kesinlikle akıllardan çıkarılmamalıdır. Bakım ve temizlik işleri asla gelişi güzel yapılmamalıdır.

Araba İçin Motor Bakım Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Belli dönemlerde yapılacak bakım işlerinin uzman bireyler tarafından yapılması faydalıdır. Motora verilmesi muhtemel hasarların önüne geçilmesi ancak bu sayede olur. Genel olarak otomotiv sanayi sektöründe bu alanda yetkili, belgeli iş adresleri tercih edilebilir. Benzinli bir vasıtanız varsa 10 bin kilometre de, dizel araç sahipleri içinde 15 bin kilometreye ulaşıldığında periyodik motor bakımın yapılması icap etmektedir. Geciktirdiğiniz tüm kilometre için motorda yaşanması muhtemel problem riskinin arttırıldığı unutulmamalıdır. Eğer bu temizleme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız nasıl yıkandığına dair her anlamda tam bilgi sahibi olmaya imtina edilmelidir. Kusursuz bir araç motoru nasıl yıkanır. Hemen bu başlık üzerinde sizlere bilgiler verebilirim.

Araç Motoru Nasıl Yıkanır?

Benzinli bir araçta motor yıkamak çok daha dikkat edilecek unsurları beraberinde getirir. Çünkü elektrikli bölümleri mevcuttur. Yıkama işlemleri yapılırken elektrikle suyun teması engellenmelidir. Buna izole etme işlemi de denebiliyor. Motorun pek çok bağlantı parçası bulunuyor. Uzun süre temizlenmeyen motorlar da bu bağlantılar arasında hava akışı asgari düzeye iniyor. Dolayısıyla hiç beklenmedik anda motor arızaları baş gösterebiliyor. Bir otomobilin en yüksek masrafını çıkaracak parçası olduğu düşünülürse, temizlemenin ne denli önem arz ettiği de anlaşılabilir. Bir araç sahibi olarak deterjan kullanmanın zararı olup olmayacağını merak edebilirsiniz. Eski model arabalar da deterjanın negatif bir etkisi olmuyordu. Ancak yeni arabaların elektrik aksamları bakımından daha hassas olduklarından söz edilebilir. Yıkamanın yapıldığı yanlışların ilk sırasında motor sıcakken bu temizliği yapmak gelmektedir. Motorlar basınçlı su ile hijyenik hale getirilmelidir. Şayet soğuk suyla sıcak motoru yıkama işlemini yaparsanız motorun çatlamasına neden olabilirsiniz.

Çatlama sonrasında basınçlı suyun motorun her yerine sızacağı da kesindir. Motor bünyesinde ulaşılan her parça için yağ sökücü kullanılmalıdır. Kısa sürede beklendikten sonra ince uçlu bir hortumla su ile kirden arındırılmalıdır. Yine motor üzerinde bulunan parçalarda bazen paslanma olabilir. Bu durum, olumsuz bir durum demektir. Pas çözücüler kullanılarak daha sağlam hale getirilmesi muhtemeldir. Fakat bahsettiğim bütün bu işlemlerin tecrübeli bir kişi tarafından uygulanması, motorun ömrünü uzatmak için doğru olacağı da hafızalara kazınmalıdır.

Araç Motor Bakım Ürünleri

Gelişen otomotiv bakım sektörü, motorlar içinde pek çok ürünü kullanabilme şansını tanıyor. Motor bloğunu su ile yıkama zahmeti gerektirmeyen spreyleri bir an önce temin edip kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bir temizleme yapmaya dair motor içi kullanılan ürün grubu da her zaman fark yaratabilir. Woww, Würth, Lıquı Moly markalarının araba motorlarında kullanımına dair süreli olarak yeni seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Benzinli ya da dizel motor boğaz kelebeğini temizlemek içinde opsiyonlar temin edilebilir. Dizel yakıt ve enjektör sisteminin bakımında ayrıca kullanılacak alternatiflerle de istenilen sonuçlara ulaşılabilir. Bu malzemeleri satın aldığınız andan itibaren nasıl kullanılacağına dair de her şeyi öğrenebilirsiniz.

Markaların garantili ya da lisanslı ürünleriyle eksikleri gidermek en mantıklısıdır. Arabanıza dair her şey yolunda gitmesini umuyorsanız bilinen temizlik gereçleriyle hareke etmelisiniz. Kişisel anlamda motor bakımına dair nelerden kaçınmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Özellikle elektrikli bölümlerini en iyi şekilde muhafaza etmeyi başarmalısınız. Çok uzun ömürlü bir motor ve her zaman tatmin edici sürüş performansı sağlam motorla olacaktır. İlerleyen zamanlarda arabanızı elden çıkarmak istediğinizde dahi alacak kişinin ilk olarak motor performansına bakacağını biliniz.

Çevreniz de pek çok sayıda motor temizliği ve bakımını yapacak işletme bulabilirsiniz. Üstelik bu ihtiyacınız için bütçenize yük getirecek ücretler ödemeyeceğiniz müjdesini de vermek isterim. Yararlı olacak bilgileri siz sevgili okurlarıma aktardım. Sanıyorum genel anlamda memnun kaldığınız bir yazı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu