Finans

Asgari Ücret Neye Göre Belirlenir?

Asgari Ücret Neye Göre Belirlenir?|  Asgari ücret özel sektör de çalışanlara iş verenler tarafından ödenmesi gereken en alt limit olarak ifade edilebilir. Hayatlarını geçirmek için hak ediş miktarı olarak da tanımlanabiliyor. Her sene belirli kriterlere göre asgari ücret üzerinde artış olmaktadır. Pek, bu zam oranını neler belirliyor? Nasıl hesaplanıyor gibi sorulara yanıt bulmak istenebiliyor. 2019 için tahmin edilen zam oranları nelerdir? Bütün bunlar ve çok daha fazlasına dilerseniz hep beraber ele alalım.

Asgari Ücret Agi Dahil Ne Kadar?

AGİ, yani asgari geçim indirimi teriminin kısaltılmış halidir. Bakıldığında bekar, evli, 1.2 3 ve daha fazla çocuk sahibi çalışanlar için farklı miktarlarda ödeniyor. 2019 yılı için 2018 yılı sonunda yapılan pazarlıklarda % 14 dolayında zam yapılmıştı. Ve geride bırakmaya yakın olduğumuz bu sene için net olarak 1.603 TL 12 kuruş rakamında uzlaşılmıştı. Bu rakamın içerisinde agi ücretinin de olduğu söylenebilir. Asgari ücretin brüt rakamı ise 2.029 TL 50 kuruştur. Maaşı oluşturan kalemlerden birisi de asgari geçim indirimidir. Bekar bir çalışan için ödenen AGİ, 152,18 Türk Lirasıdır. Evli olup eşi çalışmayan biri iseniz alacağınız agi tutarı ise 182,51 kuruş oluyor. Evli, çocuklu, eşi çalışan ya da çalışmayanlar içinde asgari geçim indirimi değişkenlik gösteriyor. Ancak temel olarak Türkiye için geçerli olan asgari ücretin 1603 TL olduğunu belirtmek isteriz.

Asgari ücretle çalışanlar emekliler gibi her 6 ayda bir enflasyon farkı almıyor. Yani iş veren kendi inisiyatifi ile ekstra bir zam yapmıyorsa tam bir sene boyunca bu ücretle çalışılması gerekiyor. Ücretin kimler tarafından belirlendiğini mi merak ediyorsunuz? O zaman hemen bu soruya da değinmeliyiz. Devlet ve iş sendikaları arasında her yıl aralık ayı itibariyle ücret görüşmeleri başlıyor. Devletin teklif ettiği zam oranı ve sendikaların talep ettikleri miktarlar üzerinden pazarlıklar sürüyor. Aralık oyu boyunca defalarca karşı karşıya gelen bu iki taraf yeni yıl için uzlaşma zemini arıyor. Yapılan istişareler sonucunda her iki kesimin de ortak bir noktada buluşması bekleniyor Bir kişinin yıl boyu alacağı ücret noktasında anlaşmama olmaması halinde devletin teklif ettiği rakam geçerli sayılıyor. Enflasyon rakamlarının, yıllık ÜFE ve TÜFE oranlarının asgari ücreti belirlerken önemli faktör olduğu da görülüyor. Bu sene sonu itibariyle son 16 yılın rekor kıran enflasyon rakamlarının asgari ücret zammına hangi oranda yansıyacağı de merak ediliyor. Sendikalar şimdiden en az 2000 TL olmalı fikrini savunurken, hükumet yetkililerin şuan için sessizliğini koruduğu da biliniyor.

Asgari Ücret Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Asgari ücretli çalışanın işten çıkarılması ile ne kadar tazminat alacağı da merak edilen diğer bir husus. Bunun hesaplamasını şirket muhasebe departmanı zaten hemen çıkarıyor. Ancak hakkınızın yenip yenmediğini öğrenmek de isteyebilirsiniz. Oldukça basit işlemlerle kıdem ve ihbar tazminatı hakkında bilgi sahibi olunabilir. İnternet üzerinde ücret ödemeden hesaplama yapılabilen siteler mevcut. İstenilen temel zorunlu bilgileri eksiksiz girmek yeterlidir. İşe başlama ve işten çıkış tarihi, aylık brüt maaş tutarı, aylık yol, yemek ve benzeri yapılan ek ödemelerin brüt miktarı, sene boyunca alınan ikramiye ya da primlerin brüt şekilde girilmesiyle tüm tazminat verileri paylaşılıyor. Hem brüt hem de net olarak almanız gereken ücret öğreniliyor. Konusunda uzman kişilerle başvurarak da bu sorunuza yanıt bulmak garantili çözümdür.

Beni hiç bir zaman yalnız bırakmayan okurlarıma, asgari ücret zammı ve tazminatıyla ilgili edindiğim bilgileri paylaşmak istedim. Faydalı bir yazı içeriği olduğunu da umuyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu