Yaşam

Average Daily Rate (ADR) Nedir? ADR Ne İşe Yarar?

Average Daily Rate (ADR) Nedir? ADR Ne İşe Yarar?| Son dönemlerde en çok merak edilen ve en çok sorulan sorulardan biri olan “ADR Nedir?” adlı sorunun cevabını bu yazıda sizler için anlattık.

ADR Nedir?

Bir Turizm ve Otelcilik terimi olarak Average Daily Rate (ADR), ortalama günlük fiyat anlamına gelir. Otellerde oda fiyatlarını belirlerken bu hesaplama yönteminden sıkça yararlanılır. Günlük ortalama oda kiralama fiyatlarını göstermek için kullanılan bu metot turizm ve otelcilikte en çok kullanılan metot olmakla beraber hesaplaması kolay yöntemlerden birisidir.

Konaklama endüstrisinde sıkça kullanılan bu metrik ortalama günlük oran ve temel performans göstergelerinden biridir (KPI). ADR dışındaki diğer KPI’lar doluluk oranı vb. ölçütlerdir ve bu doluluk oranı ölçütü ADR ile birleştirildiğinde bunların tümü bir otel veya motel gibi konaklama birimlerinin işletme performansını ölçmek için kullanılan mevcut oda başına gelir yani “RevPAR” bulunur. ADR, otelin tarihi performansına göre de ölçülebiliyor. Metrik, boyut, müşteri vb. özelliklere sahip başka otellerle karşılaştırılabildiği için göreli bir performansın ölçüsüdür.

Formülü, otelde Formun günlük olarak odalardan elde edilen gelirin kiralanan oda sayısına bölümüyle hesaplanır. Örneğin bir otelde oda geliri 50.000 $ ve otelde kiralanan oda sayısı 500 olursa ADR 100 $ olacaktır. Otel çalışanları için ayrılan odalar veya bedava konaklama sağlanan odalar hesaplamaya dahil olmamalıdır. Gerçek hayattan örnekler verecek olursak Marriott International Inc. doluluk oranıyla beraber ADR’yi rapor ediyor. 2015 yılında Marriott’un ADR’si %4.1 artışla 152.30 $’a yükselmişti. Bu ADR, döviz hareketlerinin etkilerini ortadan kaldıran sabit bir döviz bazındadır. 2015 yılında Marriott’da doluluk %0.8 ile %73.7 arasındaydı. 2014’ten 2015’e %5.4’lük bir artışla 112.25 $’lık bir RevPAR’a ulaşıldı.

Pratikte ADR Kullanımı, ADR Ne İşe Yarar?

Birçok otel işletmecisi yürürlükte olan fiyatlandırma stratejilerine odaklanarak ADR’yi arttırmanın peşinde. Bu ADR artırma hedefine konaklama birimlerinin yanı sıra yerel havalimanına ücretsiz ulaşım servisi gibi yüksek fiyat, çapraz satış promosyonları ve tamamlayıcı bazı fırsatlar da dahil oluyor. Ülke üzerindeki genel ekonomi, fiyatları belirlerken mevcut fiyatları karşılayacak oda fiyatlarını ayarlamak isteyen motel ve oteller için büyük bir faktördür.

ADR Nasıl Hesaplanır?

RevPAR kısaca bir oteldeki müsait olan oda başına elde edilen günlük geliri gösteren, turizm ve otelcilikte sıkça kullanılan bir hesaplama terimidir. Rev in anlamı revenue, PAR ise per available room demektir. Yani terimin açılımı revenue per available room olarak belirtilir ve anlamı oda başına elde edilen gelirdir. ADR’yi KPI (doluluk oranı) ile birleştirdiğimizde ulaştığımız sonuç RevPAR’dır. Bazı örneklerle konuyu daha da açalım. Örneğin bir otel sahibi olduğumuzu varsayalım. Otelimizin 100 odalı olduğunu varsayalım. Aylık giderimizi de hesaplayacağımız için bu otelde aylık kaç odaya sahip olduğumuz da hesaplamalıyız. Gün de 100 odamız varsa ayda 3000 odamız var. Ayda kiralanması gereken 3000 adet odamız var. Ay bittiğinizde kasanıza bakıp eldeki paranın 15.000 olduğunu görüyorsunuz. Buradaki RevPAR’ı hesaplamak çok basit 15.000 lirayı 3000 e bölüyorsunuz ve çıkan sonuç 50. Yani her sattığınız bir odadan elde ettiğiniz gelir 50 TL dir. Bulunduğunuz bir ay süresince yalnızca müsait olan veya üzerinden para kazandığınız odaları hesaplamalısınız. Otel odası fiyatlandırırken bu veya buna benzer herhangi bir formülü kullanmak işinize yarar. Buradaki amacımız elde ettiğimiz gelirden yola çıkarak oda başına düşen gelirimizi hesaplamaktı. Oda fiyatlandırmasına başka bir etken olarak da otelin aylık giderini de göz önünde bulundurarak fiyatlandırmayı yapabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı