Balıkesir’e Gidince Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Balıkesir’e Gidince Yapılması Gerekenler| Yazın turistlerin akın ettiği illerin başında gelen Balıkesir aynı zamanda ülkemizin en kalabalık on yedinci şehir olarak bilinmektedir. Yüzölçümü bakımından geniş olan Balıkesir denize kıyısı olan kasabaları ve yazlık semtleri ile pek çok Ege sahilini geride bırakmaktadır. Manisa, İzmir ve Çanakkale ile komşu olan şehir 20 ilçeden oluşmaktadır. Balıkesir gezi rehberi incelendiğinde şehire ait 22 adanın da bulunduğunu görebileceksiniz. Ancak içlerinde yaşamın sürdüğü tek ada Cunda Adası ya da diğer adıyla Alibey Adası olarak bilinmektedir.

Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğünü söyleyebileceğimiz Balıkesir kış aylarında ılık ve yağışlıdır. Doğuya doğru karasal iklim şehirde daha ön plandadır. Mavi bayraklı sahilleri ile temiz deniz arayanların ilgisini çeken Balıkesir, senenin dört mevsimi gidebileceğiniz şehirler arasındadır ancak çoğunlukla şehrin nüfusu yaz aylarında artmaktadır.

Balıkesir’de Gezilecek Yerler Neresidir?

Yaz aylarında artan nüfusuyla dikkat çektiğini söyleyebileceğimiz Balıkesir denize girmek isteyenler için onlarca farklı sahil seçeneğini sunuyor. Balıkesir gezi rehberi içerisinde sadece plajlar ve sahiller değil aynı zamanda pek çok tarihi eser ve doğal güzellik de bulabilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen mavi koylara sahip olan şehir Kaz dağları ve antik kent kalıntıları ile turistlerin yıl boyunca ilgisini çekiyor diyebiliriz.

Antandros Antik Kenti, Roma dönemine ait olan ve 1200’lü yıllara dayanan kalıntıları ile tarihi gezi sevenlerin ilgisini çeken yerlerden biri oluyor. Edremit’e bağlı Altınoluk sınırları içerisinde bulunan tarihi kalıntılardan bazıları da farklı şehirlerde arkeoloji müzelerinde sergilenmektedir. Balıkesir gezi rehberi içerisindeki bilgilere baktığınız zaman bu antik kentin isminin Troya Savaşı içerisinde geçtiğini görebilirsiniz.

Kaz Dağları Balıkesir ilinden Çanakkale’ye kadar uzanmaktadır. Bölgenin doğal anlamda en merak uyandıran yerlerinden biri olan Kaz Dağları gören herkesi etkileyen bir havaya ve güzelliğe sahiptir. Meşe, kestane ve gürgen ağaçlarından oluşan bu doğal güzellik aynı zamanda içerisinde farklı şelaleri de barındırıyor. Birçok uygarlığa tarih boyunca ev sahipliği yapan dağların her sene yoğun turist ağırladığını da söylemek gerekiyor.

Balıkesir Erdek sınırları içerisinde yer alan Kyzikos Antik Kenti de M.Ö. 5’yüzyıla dayanan tarihi kalıntıları ile merak uyandıracak yerlerden biridir. Bir dönem bilim ve kültür merkezi olarak bilinen bu antik kent Erdek çevresine yayıldığı için kalıntıları beldede görebilmeniz mümkündür.

Balıkesir’de Ne Yenir?

Balıkesir gezi rehberi şehrin mutfak kültürüne de değinmiştir. Ege kıyısına sahip olduğu için Ege lezzetlerinden çokça etkilendiğini söyleyebileceğimiz Balıkesir mutfağı, Marmara bölgesinin yemek kültürünü de benimsemiş ve iki bölgeyi harmanlamıştır.

Balıkesir kaymaklısı olarak tatlıya ismini veren şehir şerbetli tatlıların da sevilerek yendiği illerden biridir. Karanfilli ekmek de yine bölgeye has önemli bir lezzettir. Balıkesir Bigadiç ilçesine ait olan Bigadiç güvecini de ilçeye gittiğiniz zaman mutlaka denemeniz gerekecektir. Bigadiç helvası ve saçaklı mantı yine Balıkesir sınırları içerisine girdiğiniz zaman denemeniz gerekenler arasındadır. Şehrin sahil kısımlarına giderseniz deniz ürünlerini ve mezeleri tadabilirsiniz. Özellikle Ayvalık ve Cunda bölgesinde onlarca farklı Ege mezesi göreceksiniz.

Balıkesir gezi rehberi içerisinde incelediğimiz Balıkesir mutfağında kalamar dolması ve midye dolması da sıklıkla yenilen deniz mahsülleri arasındadır. Balıkesir’in en ünlü tatlısı ise höşmerimdir. Hazır paketlerde de satılan höşmerim tatlısını tatlıcılarda da yiyebilirsiniz.

Balıkesir Bölgesinde Gidilebilecek Festivaller Nelerdir?

Sinemadan müziğe sanatın pek çok farklı alanında festivallerle tanınan şehir yazlık beldelerin çok sayıda olmasından dolayı bu anlamda avantajlıdır. Şehire gelen ziyaretçi sayısını en çok arttıran festivallerin başında Zeytinli Rock Festivali gelmektedir. Konserler ve etkinliklerle dolu festival Edremit Zeytinli bölgesinde yapılıyor.

Balıkesir Sinema Günleri de Amatör Sinema Derneği tarafından senelerdir yapılan etkinliklerden biri oluyor. 1 hafta süren bu etkinliğin tarihleri seneler içerisinde değişebiliyor. Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali de 1987 senesinden beri yapılan en eski etkinliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çevre bilincinin artması için yapılan bu festival süresince tiyatro, sergi gibi sayabileceğimiz çeşitli etkinlikler yapılıyor ve bölge halkının ilgisi çekiliyor. Erdek Zamanı ve 6 Eylül Kurtuluş Günleri gibi sayabileceğimiz farklı festival ve etkinliklere ev sahipliği yapan Balıkesir’in özellikle yaz ve bahar aylarında son derece hareketli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı