Şifalı Bitkiler

Beyaz Çay Neye iyi Gelir?

Beyaz Çay Neye iyi Gelir?| Beyaz Çay Neye iyi Gelir?yeşil çay ve siyah çay kadar bilinen bir çay değildir. Oysa ki beyaz çay sağlığımıza bir çok yönden olumlu etki eden bir çaydır.

Beyaz çay Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay “camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen çaylardır.

Camellia sinensis bitkisi antioksidan yönünden çok zengin bir bitkidir. Ancak çaylara uygulanan işlemler çayın içeriğindeki yararlı maddeleri öldürmektedir. Bu durum beyaz çayda biraz daha farklıdır. Beyaz çay siyah ve yeşil çaya göre daha az işlemden geçmiş olup, içeriğindeki antioksidanları kaybetmeyen tek çaydır. Beyaz çay Karadeniz’de üretilemeyen bir çaydır. Daha çok Çin’de üretilen bu çay, Fujian yöresinde yetişmektedir. Başka ülkelerde de üretilse de Fujian bölgesinde üretilen beyaz çayın kalitesini hiçbir yer tutmaz.

Yazımızın devamında, “beyaz çay neye iyi gelir, beyaz çayın sağlığa faydaları, beyaz çay yararlı mı?” gibi ilginizi çeken konulara değineceğiz.

Beyaz çay neye iyi gelir?

Geleneksel Çin alternatif tıbbında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan beyaz çay şu yıllara kadar sadece Asya’da tüketilen, Asya dışında bilinmeyen bir çaydı. Ancak son yıllarda beyaz çayın yurtdışına da gönderilmesiyle birlikte bu çayın bir çok faydası ortaya çıkmış oldu. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu çay, metabolizmayı hızlandırmakta ve cilde canlılık kazandırmaktadır.

Lafı fazla uzatmadan beyaz çayın faydalarını maddeler halinde verelim.

  • Zayıflama: beyaz çayın zayıflamaya etkisi vardır. kolesterolü dengeleyen beyaz çay yağ hücrelerinin büyümesini engellemekte hatta bu yağ hücrelerinin parçalanmasına bile katkıda bulunmaktadır. Bazı diyet programlarının vazgeçilmez bir öğesi olan bu çay ne yazık ki doğrudan zayıflatma gibi bir etkiye sahip değildir. Egzersiz ve diyetle birlikte kilo vermenize yardımcı olan beyaz çayı bu dönemlerde kullanabilirsiniz.
  • Cilt hasarlarını önler: Eğer uzun süre güneşte kalıp cildiniz de güneşten etkileniyorsa beyaz çay tam size göredir. Cildi güneşe karşı koruyan antioksidanları içeren beyaz çay güneşten dolayı oluşan hücre tahribatını önlemektedir. Bazı bilim çevreleri ise beyaz çayın cilt kanserine iyi geldiğini iddia etmektedir.
  • Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir. Beyaz çayın kanı incelten bir içecek olduğunu unutmayın. Kanın incelmesinde etkili olan beyaz çay bu sayede kolesterolü ve tansiyonu düşürücü bir etkiye sahiptir. Günde 2 bardak kadar bu çaydan içerek daha sağlıklı bir kalbe sahip olabilirsiniz.
  • Ağız sağlığına ve kemiklere iyi gelir. Az oranda da olsa florür içeren çay, dişlerimizi güçlendirip, diş etlerimizin sağlığına katkıda bulunur. Osteoporozun etkisini azaltan çay, romatoid artrite de iyi gelmektedir.
  • Ağız Kokusu: günde 3 bardak beyaz çay içip ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Virüs Katili: geleneksel çin tıbbında beyaz çay virüs ve bakterilerin en azılı düşmanlarından biri olarak görünmektedir. Yüksek oranda antioksidan içeren çay, vücudu daha güçlü, daha zinde yaparak bakterilerin vücuda etki etmesini engeller.
  • Kanser Önleyicidir: Bakın, beyaz çay kansere iyi geliyor demiyoruz. Sadece önlüyor. Flavonoid antioksidanları bakımından oldukça güçlü olan çay kanseri önlemektedir.
  • Şekeri düşürür. Şekeri düşüren bitkilerden biri olan beyaz çayın en büyük özelliklerinden biri de kan şekeri seviyesini dengelemesidir. Günde 2 bardak beyaz içerek şeker hastalığında korunmanıza katkıda bulunabilirsiniz.

Beyaz çay metabolizma hızını arttır. Böylece daha çabuk ve daha sağlıklı kilo vermeye başlarsınız.

Beyaz çay nasıl demlenir?

Bir çaydanlık suyumuz kaynadıktan sonra hemen ocağın altını kapatalım. Daha sonra önceden hazırladığımız beyaz çayları çaydanlığın içine bırakıp 5-6 dakika boyunca demlendirin. Günde 2 veya 3 bu çayı tüketebilirsiniz.

Beyaz Çayın Yan Etkileri

Çok fazla tükettiğimiz zaman baş ağrısı, sinir, kalp çarpıntısı gibi sağlık sorunlarına yol açar. “Hipoglisemi” hastası olanların beyaz çayı tüketmemesini öneriyoruz.

Beyaz çayı yemeklerden 1 saat sonra tüketmeliyiz. Daha erken ya da daha geç tüketmeyelim.

Şifalı Bitkiler ve Faydaları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz…

https://hayatinkalbine.com/sifali-bitkiler-ve-faydalari/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu