Bir arabanın aşırı ısınmasına neden olan şey nedir?

Bir arabanın aşırı ısınmasına neden olan şey nedir?
Bir arabanın aşırı ısınmasına neden olan şey nedir?

Bir arabanın aşırı ısınmasına neden olan şey nedir?; Birkaç sorun araçınızı aşırı ısınabilir hale getirir. Sızdıran bir soğutma sistemi, tıkalı radyatör, kötü termostat veya başarısız su pompası en yaygın nedenlerdir. Şoför olabilmenizin en kötü yanı: bir şeylerin yanlış olduğunun tartışılmaz gerçeği. Uyarı ikaz sesi ve ışıklar gösterge tablosunuzdan yanıp sönerken buhar kaputunun altından püskürüyor. Motorunuz çok sıcak ve motorun soğuması için en yakın otoparka veya güvenlik şeridine çekmeniz gerekiyor. 

Bir arabanın aşırı ısınmasına neden olan şey nedir?

Isı bir motorun düşmanıdır. Aşırı ısınmadan kaynaklanan hasar felaket olabilir ve sorun zamanında tespit edilip çözülmezse eksiksiz bir revizyon ya da değiştirme gerektirebilir. Aşırı ısınmaya neden olabilecek birçok koşul vardır, bazıları basit onarımlar ve diğerleri uzun çalışma saatleri ve yüksek parça maliyetleri gerektirir.

Aşırı ısınma nedir?

Bir motor belirli bir sıcaklıkta verimli çalışır. Bu sıcaklık, elle dokunmak için çok sıcak olmasına rağmen, bir soğutma sistemi olmadan olduğundan çok daha soğuktur. Aşırı ısınma, motorun sıcaklığı mekanik hasar meydana gelebilecek bir noktaya tırmandığında gerçekleşir. Genellikle, 240 derecenin üzerinde sürekli bir sıcaklık, endişeye neden olabilir. Motor bölmesinden gelen buhar, kırmızı bölgeye yayılmış bir sıcaklık göstergesi ve sık sık bir termometre gibi şekillendirilen motor ikaz ışıkları aracınızın aşırı ısınmış olabileceğinigösteren işaretler .

Arabamın soğutma sistemi var mı?

Ne kadar büyük olursa olsun, her motorun bir soğutma sistemi vardır . Araç geliştirmede çok erken, otomobil motorları havayla soğutuldu. Aslında, üzerinden geçen havaya maruz kalma, motordan gelen sıcaklığı dağıttı. Motorlar daha karmaşık ve güçlü hale geldiğinde, aşırı ısınma olayları daha sık meydana geldi ve buna karşılık olarak sıvı bazlı bir soğutma sistemi geliştirildi.

Sıvı soğutma sistemleri neredeyse sadece bugünün otomotiv tasarım ve geliştirmesinde kullanılmaktadır. Modern aracınız, soğutma maddesini (antifiriz olarak da bilinir), motorun her tarafında ve bir radyatör aracılığıyla sıcaklığı dağıtmak için dolaştıran bir soğutma sistemi ile donatılmıştır.

O nasıl çalışır?

Bir motordaki soğutma sistemine birçok parça var. Su pompası, termostat, ısıtıcı çekirdeği, radyatör, soğutma suyu hortumları ve motorun kendisi bulunur. İşte böyle işler:

 • Su pompası, soğutucu akışkanı dolaştıran bir pervaneye sahiptir. Çark fanatiği veya yel değirmeni gibi görünür ve serpantin kemeri veya zamanlama kayışı veya zincirle çevrilir.
 • Soğutma sıvısı, motor bloğundan kanalların bir labirenti olan motor soğutucu ceketi içinden akar. Isı, soğutma sıvısı tarafından emilir ve motorun ısıtıcı çekirdeğine taşınır.
 • Isıtıcı çekirdeği, aracın iç kısmını ısıtmak için küçük bir radyatördür. Bir vana, içindeki hava sıcaklığını ısıtmak için ısıtıcı göbeğin içinden ne kadar sıcak su kaçtıklarını denetler. Soğutucu daha sonra bir hortumdan radyatöre doğru geçer.
 • Radyatör aslında kısa bobinlere bükülen uzun bir borudur. Bobinlerden geçen hava, ısıyı soğutucudan dağıtır ve soğutucu sıcaklığını düşürür. Radyatörden geçtikten sonra, bir hortum soğutulmuş sıvıyı su pompasına geri taşır ve döngü başlar.

Neden bir motor aşırı ısınır?

Aşırı ısınmanın birkaç nedeni vardır. Hemen hemen hepsi dolaşım eksikliğinden kaynaklanır ancak farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Soğutma sistemi sızıntıları - Soğutma sistemindeki bir sızıntı, doğrudan motorun aşırı ısınmasına neden olmaz. Doğrudan sebep soğutma sistemine giren havadır. Bir sızıntı olduğunda , soğutma suyu seviyesi düşer ve hava emilir ve dolaştırılır. Hava açıkça soğutucudan daha açıktır ve soğutma sisteminin üst kısmına yükseldiğinde hava kilidi olarak bilinir. Hava kilidi, soğutma sıvısı akışı ile soğutma sistemine itilemeyen büyük bir kabarcıktır. Bu, soğutma sisteminin dolaşımı etkili bir şekilde durdurduğu ve motorun içinde kalan soğutma sıvısının aşırı ısındığı anlamına gelir.

Tıkanıklık - Soğutma sistemindeki tıkanıklık, dolaylı bir başka nedendir, çünkü aşırı ısınma aslında motorun soğutma sıvısı dolaşımının olmamasından kaynaklanmaktadır. Soğutma sistemi bloke edildiğinde ve soğutucu ısı yaymak için radyatöre dolaşamazsa, motor aşırı ısınır. Engellerin bir kaç yaygınlığı şöyledir:

 • Gerekirse açılmayan bir termostat.
 • Radyatörü engelleyen bir maden yatağı.
 • Soğutma sisteminde yabancı cisim var.

Başarısız su pompası - Bir su pompası arızası, aşırı ısınma için daha düzenli nedenlerden biridir. Su pompası, soğutma sisteminde en aktif bileşen olup soğutucu akışkanlığını sağlamaktan sorumludur. Zamanla, su pompası içindeki rulman veya pervane aşınabilir veya kırılabilir ve pervane artık dönmeyecektir. Bu gerçekleştiğinde, motor aşırı ısınana kadar genellikle kısa bir süre olur.

Soğutma sıvısı yeterince yoğunlaşmamıştır - Bu durum, öncelikle sıcaklığın donma sıcaklığının altına düştüğü soğuk hava iklimlerinde endişe kaynağıdır. Soğutma sıvısı, motorun veya radyatörün içine girebilir ve tıkanmaya neden olabilir. Dondurucu soğukta bile, antifriz jelleştiyse ve dolaşım yapılamazsa, bir motor kolayca aşırı ısınır. Olası radyatör onarımı gibi dikkat gerektiren bileşenlerde dahili hasarlara neden olabilir.

Motorun soğutulmasına yardımcı olan daha az bilinen bir sistem, motor yağının kendisidir. Motorun soğutulmasında ve ayrıca aşırı sıcaklık artışlarının önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Motor yağı bir motorun içindeki ana nedeni olan sürtünmeyi önlemek için iç motor parçalarını yağlar.

Birçok üretici, araçlarına radyatör gibi çalışan bir motor yağı soğutucusu kattı. Sıcak yağ, motora dönmeden önce ısı dağılır yağ soğutucuya dolaştırılır. Motorun soğutmasının yüzde kırk yüzeyi, motor yağı tarafından gerçekleştirilir.

Aşırı ısınmayı düzeltmek için gerekli olan genel onarımlar

 • Su pompasının değiştirilmesi
 • Radyatör onarımı veya değiştirilmesi
 • Antifriz değiştirme
 • Termostat değiştirme
 • Motor yağı doldurma veya değiştirme
 • Soğutma sıvısı hortumu değiştirilmesi

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilYasin Koç

  Motor yağını ne zaman değiştirmeliyim? Kış ve yaz için en iyi yağ türü nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

 2. profilHayatin Kalbine

  Yaz için kullanılan motor yağı tipik olarak daha kalındır. Kışın daha az yağ daha hızlı ısınmasını ve daha çabuk yağlanmasını sağlar. Kalın yağın ısınması ve görevlerini yerine getirmesi daha uzun sürecektir. Aracınız sadece bir tür yağ isteyebilir. Kullanım kılavuzunuz daha fazla bilgiye sahip olacak.
  Aracınız 5 litrelik 5w30 motor yağı alacaktır. Tam sentetik yağ kullanıyorsanız, tamamen sentetik bir yağ ile değiştirmek isteyeceksiniz.  İstediğiniz her marka filtreyi kullanabilirsiniz. Her marka, o filtre için kendi ürün koduna sahip olacak.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *