Finans

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler| Bitcoin nedir? Sorusunun en basit cevabı; herhangi resmi bir kuruluşla veya merkez bankası ile ilgisi olmayan dijital bir para birimidir. Bitcoin sanal alemde BTC ya da XBT olarak da kısaltılır. Çok daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Eğer yukarıdaki videoyu izlediyseniz Bitcoin hakkında birçok şey biliyorsunuz demektir. Biz bu yazımızda Bitcoin’in tarihçesi hakkında pek bilgi vermeyeceğiz. Bu konuda çok fazla bilgi internet ortamında zaten var. Daha can alıcı bilgileri sizinle paylaşacağız. Ne gibi? derseniz. Aşağıdaki soruların cevapları sizleri tatmin edecektir.

Öncelikle kimler Bitcoin sahibi olabilirler?

  • Nasıl Bitcoin sahibi olunabilir?
  • Bitcoin’ler nerede saklanır?
  • Başka Bitcoin gibi sanal para birimleri varmı?
  • Bitcoin’ler ile alış-veriş yapılabilirmi?
  • Bitcoin’ler gerçek paraya çevrilebilirmi?
  • Nelere dikkat etmeliyiz?
  • Bitcoin logo
  • Öncelikle kimler Bitcoin sahibi olabilirler?
  • Dünya üzerinde yaşayan herkes Bitcoin sahibi olabilir. Yeter ki isteyin.

Nasıl Bitcoin sahibi olunabilir?

Bitcoin sahibi olmak için öncelikle Bitcoin’lerin saklanacağı cüzdan (wallet) denilen yazılımlardan birine sahip olmak gerekli. Bu cüzdanlar sizlere 1 rakamıyla başlayan 34 adet küçüklü büyüklü harf veya rakamdan oluşan cüzdan adresi verecekler. Örnek bir cüzdan adresi: 122A9ZZBSLjXVSVEkc6f1FWZjEpHCusGCQ Bu adresleri kullanarak Bitcoin sahibi olabilirsiniz. Bu adreslere başkaları tarafından Bitcoin transferi yaptırabilirsiniz veya Bitcoin borsalarından gerçek para karşılığı Bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin’ler nerede saklanır?

Bitcoin’ler cüzdan (wallet) denilen yazılımlarda saklanırlar. Bu yazılımları isterseniz kendi bilgisayarınızda, internet ortamında veya cep telefonunda bulundurabilirsiniz. Cüzdan seçmek için BURAYA tıklayın ve kendinize uygun cüzdanı seçin.

Başka Bitcoin gibi sanal para birimleri varmı?

Bitcoin Dünya çapında kabul gördükten sonra birçok başka sanal para birimi de ortaya çıkmıştır. Bu para birimleri Bitcoin’i örnek alarak ortaya çıktıklarından bunların ortak adı altcoin olarak adlandırılmıştır. En çok bilinen altcoinler Litecoin, Dogecoin, Darkcoin’dir.

Bitcoin’ler ile alış-veriş yapılabilirmi?

İlk zamanlar maalesef Bitcoin’ler ile alış-veriş yapılamıyormuş. Fakat günümüzde Bitcoin’i kabul eden birçok firma mevcuttur. BU LİNKE tıklayarak Bitcoin harcayabileceğiniz birçok firma bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’den Bitcoin kabul eden sitelerin adreslerine bu LİNKten ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’ler gerçek paraya çevrilebilirmi?

Evet Bitcoin’ler gerçek paraya çevrilebilirler. Bunun için Bitcoin borsalarında hesap açmanız gerekir. Buralarda Bitcoin’lerinizi gerçek paraya veya altcoinlere çevirebilirsiniz. Buradanda kendi banka hesabınıza veya paypal hesabınıza gönderebilirsiniz. Birkaç Bitcoin borsa linklerini sizinle buradan paylaşmak isteriz. Siz istediğinizi kullanabilirsiniz. Öncelikle Türk olanı BTCTurk, ondan sonra bizim en çok tercih ettiğimiz CEX.İO, bir başkası Bter.com, son olarak  POLONİEX.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat etmeniz gereken 2 adet önemli nokta var. Birincisi cüzdan adresinizin doğru olduğundan emin olmadan Bitcoin transfer işlemi yapmayınız. Çünkü normal bankacılık işlemlerindeki gibi geri dönüş yoktur. Giden Bitcoinin kime gittiğini kesinlikle bilemezsiniz. Bu yüzden Bitcoin transfer işlemlerinde geri dönüş yoktur. İkinci nokta ise eğer masaüstü bir cüzdan kullanıyorsanız, bu cüzdanınızın şifresini kesinlikle unutmamalısınız. Ayrıca bilgisayarınızın çökmesi durumunda tüm Bitcoin’lerinizi kaybedebilirsiniz.

En kolay, zahmetsiz ve para harcamadan nasıl Bitcoin kazanacağınızı anlattığımız BU yazımızı da mutlaka okuyun.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı