Böbrek Kanseri Ve Kemoterapi

Böbrek Kanseri Ve Kemoterapi| Her insanda ortaya çıkabilme tehlikesi olan böbrek kanseri, ortaya çıktığında fark edilemez. Dört evrede ilerleyen bu hastalık, son evreye ulaşana kadar şiddetli belirtiler göstermez. Bu nedenle hastalar bu hastalığın farkına varamaz. Son evreye ulaşan böbrek kanserinin tedavisi ise mümkün değildir ve hasta kısa sürede hayatını kaybeder. Tümörü oluşturan hücrelerin pek çok çeşidi vardır. Bu da böbrek kanserinin çeşitli tiplerle ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın tipinin belirlenmesi ise uygulanacak tedavi için önemli bir aşamadır. Böbrek kanseri tiplerinin etkileri birbirinden farklı olabilmektedir. En sık rastlanan böbrek kanseri tipi ise renal hücreli kanserlerdir. Geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde böbrek kanserinden ölen insanların sayısı azalmıştır. Hastalığın ölümcül aşamaya geldiği hastalar için ise yaşam süresini uzatan tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Böbrek Kanseri ve Kemoterapi

Böbrek kanserinin en etkili ve faydalı tedavisi cerrahi tedavilerdir. Cerrahi tedaviler, ilaç tedavileri ile desteklenerek hastanın sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Kanser vakalarında genellikle kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürebilen etkili bir ilaç tedavisidir. Genellikle damardan enjekte edilerek ya da ağız yoluyla verilerek uygulanan kemoterapi, çeşitli kanser ilaçları içerir. Bu ilaçlar kana karışarak kan ile birlikte vücutta dolaşır ve tümörü bularak tedavi eder. Fakat böbrek kanserinde kemoterapi, etkisiz bir tedavi yöntemidir. Böbrek kanseri hücreleri, kemoterapi ilaçlarına karşı dirençlidir. Bu nedenle böbrek kanseri hastalarına kemoterapi uygulanmaz. Bunun yerine etkili olabilecek bazı kemoterapi ilaçları, diğer ilaç tedavilerine yardımcı olarak kullanılabilir. Böbrek kanseri hücreleri, aynı şekilde radyoterapiye karşı da dirençlidir.

Kemoterapi Ve Radyoterapi

Kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavisinde etkili olan yöntemlerin kullanılamadığı böbrek kanserinde üç farklı ilaç tedavisi mevcuttur. Birinci yöntem antianjiogenik ilaç tedavisidir. Bu tedavi böbrek kanserinde en çok kullanılan ilaç tedavisi yöntemidir. İkinci yöntem ise immünoterapi adı verilen ilaç tedavisidir. Bazı durumlarda ise immünoterapi tedavisi ile kemoterapi birleştirilerek uygulanır. Ameliyat öncesi tümörün boyutunu küçültmek için kullanılan ilaç tedavileri, eğer metastaz durumu varsa bu durumun etkisini de azaltmaktadır. İlaç tedavilerinin olumlu etkileri görüldüğü takdirde ameliyat sonrasında da ilaç tedavisine devam edilir. Bu aşamada Suntinib, Pazopanib, Temsirolimus, Everolimus ve Bevasizumab gibi çeşitli ilaçlar kullanılır. Gemsitabin, Floksuridin ve Vinblastin, böbrek kanseri tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı