Yaşam

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?| Yumurta özellikle içerdiği protein miktarı bakımından oldukça faydalı bir besindir. Uzmanlar da yumurtanın belli oranlarda tüketilmesi konusunda hemfikir olmuşlar ve insanlara bu konuda yumurta tüketiminin önemini vurgulamışlardır. Özellikle genç yaşlarda yumurta tüketimi, vücut gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ancak tükettiğimiz yumurtaların bizim için taze olması oldukça önemlidir. Bayat yumurtalar insan vücuduna bir fayda sağlamadığı gibi, birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Bu bakımdan aldığımız yumurtaların mutlaka taze olmasına dikkat etmeliyiz.

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?

Elbette ilk bakışta bir yumurtanın bayat olup olmadığı konusunda bir fikir ileri süremeyebilirsiniz. Bu konuda bozuk yumurta nasıl anlaşılır diye bakılacak olursa, öncelikle bir yumurtanın hava boşluğunu ölçebilirsiniz. Bir yumurta eğer bayatsa, hava boşluğunda artış olacaktır. Taze bir yumurtadaki hava boşluğu 4 mm, bayat bir yumurtadaki hava boşluğu ise 12 mm civarındadır. Yumurtayı ışığa doğru tuttuğunuz zaman, bu boşluk rahatlıkla fark edilir. 12 mm civarında büyük bir boşluk fark ediyorsanız, aldığınız yumurta bayat anlamına gelecektir. Yumurtayı bu şekilde ışığa tutmak, tazeliğini ölçmek konusundaki en önemli yöntemdir.

Yumurtaların ağırlığı da bizlere tazelik konusunda bazı ipuçları vermektedir. Bayatlamaya başlayan bir yumurtada su kaybı olur ve dolayısıyla yumurtanın ağırlığı düşer. Bir yumurtanın ağırlığı ortalama olarak 45 gramın altında ise, bayat olma ihtimali oldukça yüksektir. Yumurtanın 45 gramdan daha hafif olduğunu düşünüyorsanız, yumurtayı elinize alarak sallayabilirsiniz. Salladığınız zaman yumurtanın içinden herhangi bir ses geliyorsa, yumurta büyük miktarda su kaybetmiş ve bayatlamış anlamına gelmektedir.

Yumurtaların sarı kısmı da, bayatlık konusunda bizlere ipucu oluşturabilmektedir. Bir yumurtayı kırdığınız anda, yumurtanın sarısı orta kısımda parçalanmadan kalıyorsa, yumurta büyük ihtimalle tazedir. Bayatlayan bir yumurta kırıldığı zaman, içindeki sarı kısım çok çabuk bir şekilde dağılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu