Burun Estetik Öncesi ve Sonrası (Resimlerle)

Burun Estetik Öncesi ve Sonrası | Mükemmeli arayış tüm dünyada olanca hızıyla sürmekte. Bu amaca ulaşabilmek ve yüzümüzün en önemli estetik değişikliğini gerçekleştirebilmek için tıbbi ve teknolojik yönden en üst düzeyde olmanın yanı sıra sanat ve yaratıcılık kabiliyeti de hayati bir rol oynamaktadır. İşte bu yüzden bu konuya ESTETİK BURUN CERRAHİSİ SANATI ;  “ART OF RHINOPLASTY” adını vermekteyiz.

Çünkü burnumuz gözlerimizden dudaklarımıza uzanan ve yüz ifademizi oluşturan hatların tam ortasında yükselir ve görünümü yönlendirir.

Burun Estetik Öncesi ve Sonrası

burun-estetik-sanati-burun-estetik-once-sonra

Estetik burun ameliyatlarına sanatsal boyutu katmak, estetik burun cerrahisini tıbbi bir işlem olarak sınırlamamak ,kabiliyet ve yaratıcılığın cerrahi teknik ile en mükemmel harmonisini oluşturmayı hedefler.

Estetik burun ameliyatları, tüm dünyada en sık gerçekleştirilen cerrahi işlemlerden biridir.Burun şeklimizi değiştirmek amacıyla yapılır. Bu işlemin başlıca amacı, eskisinden daha güzel ve doğal görünümlü, işlevsel olarak da sağlıklı bir burun oluşturmaktır.

Estetik Ameliyat Tekniği

Burun Estetik Öncesi ve Sonrası | Estetik burun ameliyatları kimi zaman ölçülü bir dokunuş, kimi zamansa burnun oranlarını tümden değiştirecek kapsamlı işlemleri gerektirir. Daha fazla zaman ve emek gerektiren mikrocerrahi tekniklerin kullanımı son yıllarda artmıştır. Bu yöntemle yapısal elementler greft adı verilen destekleyici kıkırdak dokular ile daha sağlam olarak desteklenebilir ve sabitlenebilirler. Bu sayede hem arzu edilen dış görünüş, hem de sağlamlık ve fonksiyon bakımından daha üst düzey sonuçlara ulaşılabilir.

Temel olarak iki çeşit yaklaşım ve de sayısız ameliyat tekniği mevcuttur. Açık veya eksternal olarak adlandırılan yaklaşımda burun uç kısmına daha kapsamlı girişimler yapılabilir. Bu işlemde burun ucunun aşağı kısmında üç milimetre civarında bir kesim gerekli olup, çok ince estetik ve kendi eriyen dikişlerle kapatıldığı için genellikle belirgin bir iz bırakmadan iyileşir. Nadiren bazı kişilerin bünyesi çok hafif bir iz oluşturabilse de bulunduğu açı ve gizli pozisyonu dolayısıyla farketmek oldukça zordur. Endonazal olarak adlandırılan diğer yaklaşımda ise işlemlerin tamamı burun içinden yapılmaktadır.

Özel dizayn edilmiş mikrocerrahi aletler ve atravmatik bir çalışma ile kanama, şişme ve morluklar çok azaltılabilmekte ve çoğu zaman burun içerisine tampon konulmamaktadır. Böylece ameliyat sonrası dönem daha ağrısız ve konforlu olmakta, yapılan işleme göre bazen aynı gün, genellikle ertesi gün hasta taburcu olabilmektedir. Her ne kadar lokal anestezi ve güçlendirilmiş sedasyon ile bu işlem yapılabilmekteyse de günümüzde geçmişe oranla çok daha güvenli hale gelmiş bulunan genel anestezi hem hasta, hem de doktor açısından daha rahat ve huzurlu bir çalışma imkanı sunmaktadır.

Burun Estetiğinde Neler Yapılabilir?

  • Estetik burun ameliyatlarında yapılan temel işlemler;
  • Burun sırtındaki tümseğin düzeltilmesi,
  • Burun yana eğriliğinin düzeltilmesi,
  • Burun uç kısmının açısının değiştirilmesi, ucun yukarı kaldırılması veya aşağı indirilmesi, uç kısmın öne veya geriye alınması, kısaltılması veya uzatılması,
  • Burun uç kısmının genişliğinin artırılması, azaltılması, sivrileştirilmesi veya yuvarlatılması ve diğer şekil değişiklikleri,
  • Burun taban kısmı, delikleri ve kanatlarına şekil verilmesi, kalınlık ve genişliğin arttırılması veya inceltilmesi,
  • Çökme ve diğer deformasyonların düzeltilmesi.

Burun Estetik Öncesinde Model Seçimi

Estetik burun ameliyatı yaptırmayı düşünen kişi hem kendi burnunda beğenmediği özellikleri inceleyerek tam olarak tarif etmeli, hem de beğendiği ve istediği burun şeklinin resmini dergi ve benzeri yayınlardan temin etmeye çalışmalıdır.

Günümüzde dijital fotoğraflar üzerinde bilgisayar yardımıyla kişinin yüzüne ve karakterine uygun birkaç model oluşturularak bunlar arasından en çok beğeneceğiniz model belirlenebilir. Bu asla beğendiğiniz modelin aynısının yapılacağı anlamına gelmez. Ancak hem doktor hem de estetik burun değişikliği planlanan aday için değerli bir fikir alışverişi olanağı sağlar. Nelerin yapılabileceği, nasıl görüneceği önceden değerlendirilir. Aynı zamanda nelerin arzu edilmediği de ortaya konarak çok yönlü bir çalışma yapılır. Örneğin burun ucunun fazla küçük veya kalkık olmasını istemiyorsanız.Bunu model fotoğraf üzerinde daha net olarak belirtebilirsiniz. Böylece bir estetik burun değişikliği sonrası nasıl görüneceğinizi önceden tahmin etmeniz, aynı zamanda buna kendinizi hazırlamanız daha kolay olacaktır.

Karar Aşaması

Sormak istediğiniz her konuyu çekinmeden danışınız. Böyle bir değişikliğe karar verirken tüm olasılıkları tam olarak bilmeniz gerekmektedir.

Yapılmak istenen tam ve net olarak burun işlev ve görünümünü eskisinden daha iyi bir konuma getirmektir. En mükemmele ulaşmak için eldeki tüm olanaklar kullanılacaktır. Ancak sonuç olarak bu da bir ameliyattır ve tıpta karşımıza çıkan olumlu veya olumsuz tüm olasılıklar düşünülerek , karar birlikte verilmeli ve bundan doğacak sonuçlar önceden kabul edilmelidir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık Dönemi

Çok titiz bir hazırlık dönemi estetik burun ameliyatınızın güvenli ve konforlu geçmesi ve de amacına tam olarak hizmet etmesi için önemlidir. Bu dönemde doktorunuz sizi sağlık açısından tanımak, aynı zamanda istediğiniz değişikliği tam olarak belirlemek üzere bir dizi görüşme yapmak isteyecektir. Bunun sonucunda istenilen estetik değişikliklerin ne derece gerçekleştirilebileceğine ve de ameliyat yapılıp yapılmayacağına birlikte karar verilecektir. Doğru ve detaylı bir analiz ve planlama bu işlemin belkemiğidir.

Ameliyat ve anestezi tekniğini belirlemek üzere muayene, fotoğraf çekimi ve tahliller yapılması gerekmektedir. Kendinizi psikolojik olarak ta hazırlamanız önemlidir. Doktoruna yardımcı olan, uyumlu bir kişinin tedavi süreci de daha kolay olacaktır.

Ameliyat Dönemi

Burun Estetik Öncesi ve Sonrası | Estetik burun ameliyatlarını genellikle hastane ortamında uygulamaktayız. Anestezioloji uzmanı tarafından konsulte edilerek uygun görülen anestezi tekniği uygulanır. Prensibimiz hasta rahat, doktor rahat olarak özetlenebilir. Bu girişim için ortalama iki saat yeterli olsa da, burun kemik eğriliği veya endoskopik sinüs cerrahisi gibi diğer düzeltmeler gerektiğinde süre uzayabilir. Önemli olan en mükemmel sonuca ulaşabilmektir.

Uygulanacak ameliyat tekniği ve tüm malzemeler Amerikan Fasyal Plastik Cerrahi Akademisinin direktiflerine uygun olarak bu konuda son derece deneyimli Op.Dr. H. Hakan Erdibil tarafından belirlenir. Bu işlem genellikle oldukça ağrısız bir işlemdir. Bunun nedeni anestezi tekniği ile birlikte kullanılan özel alet ve mikrocerrahi teknik ile ilişkilidir.

Burun içerisine genellikle tampon koymaya gerek kalmaz. İnternal stent adı verilen silikon destekleyiciler geçici olarak bir süre burun içerisinde bırakılabilir. Burun dış kısmına pansuman bantları ve sabitleyici malzeme kapatılarak yaklaşık bir hafta bırakılır.

Ameliyat Sonrası ve İyileşme

Ağrısız ve rahat bir dönem geçirmeniz için tüm olanaklar kullanılacaktır. İlk birkaç gün sulu ve yumuşak gıdalar almanız önerilecektir. Genellikle ertesi gün hastaneden ayrılmanız ve buruna su değdirmeden banyo almanız mümkündür. Bazen göz çevresinde şişlik ve morarma olabilse de bu kendiliğinden iki üç gün içerisinde kaybolacaktır. Bir hafta sonunda burun üzerindeki bantlar açılabilir. İlk birkaç hafta burun üzerinde hafif bir dolgunluk olabilir. Genellikle onuncu gün günlük işlere başlamak mümkündür. Yüzde üç ila beş olasılıkla rötuş veya düzeltici ek işlemler gerekebilir. Bunlar çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanabilen çok kısa işlemlerdir. Burun dış şeklinin tam oturması uzun bir süreç olup bir yılı bulabilir. Ancak bir ayın sonunda genellikle oldukça hoş ve doğal bir dış görünüme kavuşmak mümkündür.

Kontrol ve takip çok önemli olup ilk ay her hafta, sonra seyrekleşerek ayda bire ve yılda bire dönüşür.

Ameliyatın Riskleri ve Komplikasyonlar

Tüm ameliyatlarda görülebilecek komplikasyon adı verilen kanama, infeksiyon, alerji ve ölüm ile şekil bozukluğu riskleri mevcuttur. Ameliyat sonrası yüzde 2 – 5 hastada düzeltici işlemler gerekli olabilir.

Konu İle Alakalı video

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı