Güzellik Estetik

Çarpık Bacak Estetiği Nedir ve Nasıl Düzelir?

Çarpık Bacak Estetiği Nedir ve Nasıl Düzelir?| Erkek ve kadınlarda bacak ve baldır bölgesi oranları genel vücut algısında önemli bir yere sahiptir. Kadınların iş ve günlük hayatlarında bu bölgeyi açıkta bırakan kıyafetler giyme zorunluluğu bu konuda daha hassas bir yapıya sahip olmalarına da neden olur. Bu bölgenin kamufle edilmesindeki zorluklar genel olarak yazlık ve kısa kıyafetlerde mümkün değildir.

Çarpık Bacak Düzeltilmesi

Günümüzde pek çok kadın ve erkek, bacak bölgelerinde meydana gelen incelik ve eğrilikleri oldukça önemsemektedir. Erkekler genel olarak daha kaslı bir görünüm arzu ederken, kadınlar ise simetrik, normal kalınlıkta ve düzgün bir bacak arzu eder. Bacak estetiğine yönelik girişimler, ilk defa 1970’li yıllarda vücut geliştirme sporcularında görülmüştür. Olumlu sonuçların alınmasının ardından bir takım teknikler geliştirilmiş ve çarpık bacak konusunda cerrahi müdahaleler yapılmaya başlanmıştır.

Genç yaşlarda spora başlamamak ve dengesiz beslenme sonucunda genetik anlamda da bacak bölgesinde şekil bozuklukları görülebilmektedir. Estetik kaygıların yanı sıra, çarpık bacak estetiği bayanların son zamanlarda en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan biri haline gelmiştir.

Neler Yapılıyor?

Bu estetik uygulamalarında 5 ayrı yöntem uygulanabilmektedir. Bunlar;

  • İmplant ile çarpık ve ince bacak düzeltme,
  • Yağ transferi yapılarak ince ve çarpık bacak düzeltme,
  • Liposculptrue ve yağ transferiyle denge prosedürü,
  • Kalın bacak inceltilmesi,
  • Ayak bileği ve diz bölgesi inceltme kalınlaştırma.

İmplant ile çarpık bacak estetiği uygulamalarında öncelikle silikon doku yumuşaklığında protezler kullanılmaktadır. İhtiyacın büyüklüğüne göre konulur ve lokal ya da sedasyon anestezisi kullanılır. Bu uygulamadaki amaç, diz arkasındaki doğal kıvrımdan, kasların üzerine yerleştirilen silikon doku sayesinde ameliyat sonlanır.

Yağ transferi de günümüzde bu alanda kullanılan uygulamalardan biridir. Bel, karın ve diz içindeki yağlar bölgeye transfer edilebilmektedir. Küçük şekillendirmelerde iyi sonuçlar elde edilir. Ameliyat süresi 1,5 ya da 2 saat arasındadır. Aynı gün taburcu edilebilir.

Liposculpture ve yağ transferi tercih eden hastalar da bulunur. Yine bel, karın ve diz içindeki yağlar transfer edilmektedir. Küçük şekillendirmelerde güzel sonuçlar alınabilmektedir. Aynı gün taburcu olunabilir ve ameliyat süresi yine 1,5 ya da 2 saat arasında değişmektedir. Bu ve diğer uygulamalarda 6-8 hafta arasında yapılacak olan egzersizler yasaklanır.

Bacak estetiklerinde iyileşme süreci yerleştirilen implant adedine göre değişebilmektedir. Hastalar operasyon sonrasında 2-3 gün arasında ayakları yüksekte kalacak şekilde istirahat edilir. Bandajlar alındıktan sonra normal aktivitelere başlanabilmektedir. Tam aktivasyon 6 haftayı bulabilir.

Her işlemde olduğu gibi çarpık bacak estetiği uygulamalarında da bazı riskler bulunmaktadır. Fakat yüzeysel bir prosedür olduğu için diğer ameliyatlara göre risk faktörü de oldukça düşüktür. Operasyon için özel bir hazırlık yapılmasına da gerek yoktur. Bununla birlikte bitkisel ve ağrı kesici ilâç kullanımını ameliyattan en fazla 3 hafta önce bırakmanız tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu