Kimdir

Cemal Süreya Kimdir, Tüm Bilinmeyen Yönleri

Cemal Süreya Kimdir, Tüm Bilinmeyen Yönleri | Gerçek ismi Cemalettin Seber olan, Cemal Süreya 1931 senesinde Erzincan ilimizde hayata gözlerini açmıştır. Yazınımızın en usta kalemlerinden olan yazarımın  babası 1938’de Erzincan’dan sürgüne gönderilir. Pülümür köyünden zorunlu göç yaşayan Seber ailesi Bilecik ilinde yaşamaya başlar. Bilecik’e sürgün edilen ailenin aynı zamanda bir başka ile taşınması da yasaktır. Ünlü Yazarın validesi Gülbeyaz Hanım, erken yaşta vefat edince o senelerdeki adı ile Cemalettin Seber İstanbul’a yollanır.

Cemal Süreya Kimdir? Tüm Bilinmeyen Yönleri

Cemal Süreya’nın Hayatı

1942 senesine kadar İstanbul’da eğitim öğretimini sürüden usta kalem, 1942 Bilecik’e geri döndürülür. Bu dönemde babası bir başka hanımla evlenir fakat ünlü şair, bu evlilikten oldukça rahatsızdır. Ortaokul senelerinde ise ilk eşi olacak Seniha Nemli ile aynı sınıfta okumaya başlar. Ortaokul bittikten sonra Usta şair, Haydar Paşa Lisesine parasız yatılı olarak kaydolur. Lise yıllarında ise üvey annesi bir olay yüzünden evi terk eder ve Cemal Süreya’nın babası tekrar bir başka evlilik yapar. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Maliye ve İktisat Bölümünde öğrenime devam eden Cemal Süreya, bu dönemde Muzaffer Erdost, Sezai Karakoç, Nihat Kemal Eren ve Hasan Basri ile yakın arkadaş olur.

Cemal Süreya’nın Evlilik Hayatı

Ortaokulda sınıf arkadaşı olan Seniha Nemli ile evlenen Cemal Süreya, 1954 yılında okuldan da mezun olur ancak bir süre sonra evlilikleri dağılmaya başlar. 1955 yılında ilk kızı Ayçe doğar ve Cemal Süreya bu günlerde Müfettiş yardımcısı olarak İstanbul’a görevlendirilir. Evlilikleri de bu dönemde son bulur.

1967 senesinde ise Cemal Süreya, dönemin değerli dergilerinden “Yelken” de çalışan Zuhal Tekkanat ile dünya evine girer. Üç yılın ardından ise Memo Emrah adında bir çocukları olur ancak maddi sıkıntılar devam etmektedir. Memuriyete geri dönen Cemal Süreyya, Ankara’ya atanır. Zuhal Hanım ise İstanbul’da kalır. Daha sonra Zuhal Hanım da gelir. Birlikte yaşamaya başlayan aile de zaman içerisin de geçimsizlik peydah olur. Cemal Süreya ve Zuhal Hanım da birbirlerini aşırı şekilde kıskanmaktadır ve sonuç olarak boşanırlar.

1975 senesindeyse Cemal Süreya üçüncü evliliğini yapar. Güngör Demiray ile büyük sevgi ile evlenen Cemal Süreya’nın bu evliliği yalnızca bir sene sürer. Zaman geçtikçe Cemal Süreya, ikinci eşi olan Zuhal Hanım ile tekrar bir araya gelir fakat bu birleşme de ayrılıkla ile son bulur.

Cemal Süreyya, Birsen Sağnak adında bir hanım ile evlenir. Birsen Hanım, dört çocuklu sahibi bir annedir. Bir kitap evinin de sahibi olan Birsen Hanım, Cemal Süreya’nın aksiliklerinin bir bir üstesinden gelir ve büyük bir şefkat ile yakınlaşır onunla. Bu zamana dek Cemal Süreya birçok devlet biriminde müfettişlik görevini yerine getirir ve 1982 senesinde emekli olur. Ancak bu yıldan itibaren sakin bir hayat süremez. Evliliği çok iyi giden Cemal Süreya, emeklilik maaşının az gelmesi üzerine bir bankada çalışmaya başlar. Fakat banka iflas edince bir süre yargılanan Cemal Süreyya dava neticesinde beraat eder.

Sigarayı Bırakışı

Sigara bağımlılığından bu yıllarda kurtulan Cemal Süreya, alkolü bir türlü bırakamaz. Bu dönemde oğlu Memo nedeniyle büyük sorunlar yaşar. 9 Ocak 1990 yılında usta şair ve yazar Cemal Süreyya, hayata veda eder. Onun hayatının özellikle son zamanları büyük bir huzursuzluk içinde geçer.

Yazın Yaşamı

Cemal Süreya Kimdir? Tüm Bilinmeyen Yönleri | Ünlü düşünür, edebiyata ortaokul senelerinde başlar. Bu senelerde Fransızca da öğrenen Süreya, bu yıllarda sınıf arkadaşı olan Seniha Hanıma şiirler yazar. Lise yıllarında ise Cemal Süreya, iyice edebiyata yönelmeye başlar. Edebi araştırmalar da yapan Cemal Süreya bu senelerde I. Yeni şiiri ile ilgilidir. Bu seneler de Ahmet Muhip Dıranas ve Özdemir Asaf gibi isimleri fazlaca okur. Üniversite yıllarında ise Cemal Süreya çeşitli takma adlar ile muhtelif dergi ve gazetelerde yazılar yazar. Cemal Süreya ilk şiirini ise 1953 yılında Mülkiye dergisinde yayımlar. Ancak Cemal Süreya “Şarkısı Beyaz” isimli bu şiiri sonradan kitaplarına almak istemez.

Yazın Yaşamının getirdikleri…

Bu yıllarda dergilerde karikatürleri de yayımlanan karikatür kimlikli Cemal, kendisini tam olarak “Gül” şiiri ile edebiyat dünyasına duyurur. 1955 yılında ise “Üvercinka”, “Dalga”, “Güzelleme, “Üçgenler”, “Cigarayı Attım Denize”, “Nehirler Boyunca Kadınlar Gördüm” gibi önemli eserleri dergilerde yayımlanır.

Cemal Süreya Kimdir? Tüm Bilinmeyen Yönleri | 1957 yılında ise Ünlü şairimiz, babası Hüseyin Beyi kaybeder. Kendisine büyük bir etki yapan bu durumu şair “Sizin Hiç Babanız Öldü mü” adlı şiiri ile kaleme alır. Bu tarihten bir yıl sonra usta şair, ilk şiir kitabı olan “Üvercinka” yı yayımlar. Kitap büyük bir ses getirir ve 1959 yılında Yeditepe Şiir Armağanını kazanır. “Papirüs” adında bir dergide çıkaran Cemal Süreya’nın eşi Zuhal Hanım, bir süre büyük bir kalp rahatsızlığı geçirir. Bu sırada Cemal Süreya onun yanında ayrılmaz ve her gün olan mektuplar yazar. Zaman sonra şair bu mektupları “Onüç Günün Mektupları” ismiyle kitap haline getirir.

Ve politika..

Usta kalem, bir süre Politika gazetesinde köşe yazarlığı yapar ve bu yıllarda “Şapkam Dolu Çiçeklerle” adlı deneme kitabını yayımlar. Şiirinin yanı sıra Cemal Süreya, nesriyle de edebiyatımızın en önemli yazarlı arasında anılmaktadır. 1977 yılında “Emeğin ve Emekçinin Tarihi” yayımlayan Cemal Süreya, birçok yapıtı ile nesir başarısını kanıtlamıştır. Bir süre “Aydınlık” gazetesinde de yazılar yazan Cemal Süreya, 1984 yılında Sevda Sözlerini yayımlar.

Edebiyatımızın temel taşlarından biri olan Cemal Süreya’nın kuşkusuz sanat yaşamını boyunca en çok dikkat çeken yönü çocuk edebiyatı ile bağıdır. “Çocukça” adında bir dergide “Aritmetik Kuşlar Pekiyi” diye adlandırdığı köşesinde çocuklar için müthiş bir duyarlılık ile yazılar kaleme alır.

Cemal Süreya Kimdir? Tüm Bilinmeyen Yönleri | İkinci Yeni hareketinde bir süre yer alan Cemal Süreya’nın şiiri tam olarak 2. Yeni ile bağdaşmamaktadır. Esasen Şairin konuşma dilini şiirde kullanması daha çok bir süre ilgilendiği Garip akımına benzemektedir. Bu yönüyle de şair 2. Yeni çizgisinden ayrılmaktadır. Bunu yanı sıra Cemal Süreya kalemin özgür olması fikri ile 2. Yenicilerin şiir konusundaki sert kurallarını da bir türlü benimseyememiştir.

Cemal Süreya’nın Eserleri

Cemal Süreya, daha çok kendi akımını kendisi yaratarak kendine özgü bir şairlik örneği göstermiştir. Şiirlerinin yanı sıra denemeler, tenkit yazıları, şiir ve düz yazı tercümeleri, çocuk kitabı, günce ve derlemesi bulunmaktadır.

Şiirleri

 • Üvercinka (1958)
 • Göçebe (1965)
 • Beni Öp Sonra Doğur Beni
 • Güz Bitiği (1988)
 • Sıcak Nal (1988)
 • Sevda Sözleri (1990, 1995, tüm şiirleri)

Deneme- Eleştiri

 • Şapkam Dolu Çiçekle (1976)
 • Günübirlik (1982)
 • 99 Yüz (1992)
 • Uzat Saçlarını Frigya (1992)
 • Folklor Şiire Düşman (1992)
 • Aydınlık Yazıları/ Paçal (1992)
 • Oluşumda Cemal Süreya (1992)
 • Papirüsten Başyazılar (1992)
 • Toplu Yazılar I (2000, Şapkam Dolu Çiçekle ve Şiir Üzerine Yazılar)
 • Toplu Yazılar II (2005, Günübirlikler)

Günce

 • • 999 Gün/ Üstü Kalsın (1981)

Mektup

 • Onüç Günün Mektupları (1990)
 • Çocuk Kitabı
 • Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi (1993)

Söyleşi

 • Güvercin Curnatası (1997)

Derleme

 • Mülkiyeli Şairler (1966)
 • Yüz Aşk Şiiri (1967)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu