Çipli Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çipli Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?| Yeni nesil çipli pasaport yani e – pasaport çıkarmak için Nüfus Müdürlüğü’ne pasaport başvurusu yapılmalıdır. 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu işlemleri Nüfus Müdürlükleri’ne yapılmaktadır. Pasaport alabilmek için öncelikle randevu oluşturulması gerekmektedir. Randevunuzu alırken başvuru merkezini istediğiniz yerden seçebilmektesiniz. İkamet ettiğiniz yere bağlı Nüfus Müdürlüğü’nden seçmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Nüfus Müdürlüğü’ne giderek e – pasaport çıkartmak için gerekli evraklar şu şekildedir: Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi yanınızda olmalıdır. İki adet güncel biyometrik fotoğrafınız bulunmalıdır. Eğer eski pasaportunuz bulunuyor ise yanınızda olmalıdır. Eğer gerekiyorsa öğrenci belgeniz bulunmalıdır. Bir de pasaport harcı ve defter bedelinin ödendiğine dair iki nüsha olarak dekontunuz bulunmalıdır.

Pasaport için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra randevu gününde teslim edilmektedir. Ek olarak biyometrik veri ibrazı da evrakların teslimi esnasında yapılmaktadır. Bu gerekli evrakları hazırlayarak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hususi (Yeşil) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi olabilmektesiniz. Vizesiz ya da vizeli fark etmeksizin yurt dışı seyahatleri için pasaport sahibi olmak zorunluluktur.

Pasaport Ücretleri

2018 ve 2019 yılında pasaport sahibi olmak isteyen kişilerin yatırması gereken ücretler güncellenmiştir. Ek olarak e – pasaport sistemine geçilmesinin de bu durumda etkisi mevcuttur. Çipli pasaport ücreti, almak istediğiniz pasaportun süresine göre değişebilmektedir. Pasaport ücretleri şu şekildedir:

  • 6 ay geçerliliği olan pasaport ücreti 137,40 TL’dir.
  • 1 yıl geçerli olan pasaport 200,80 TL’dir.
  • 2 yıl için geçerli olan pasaport 327,80 TL’dir.
  • 3 yıl geçerliliği olan pasaport ise 465,50 TL’dir.
  • 4 ila 10 yıl arası geçerliliği olan pasaport istiyorsanız ödemeniz gereken ücret ise 656,10 TL’dir.

Bunlar yalnızca pasaport harç ücreti olmakla birlikte, ek olarak pasaport cüzdan ücreti de eklenmektedir. Bu yıl için geçerli olan pasaport cüzdan bedeli ise 108 TL’dir. Öğrenciler harç bedeli yatırmadan pasaport sahibi olabilmektedir. Bunun için öğrenci belgesini temin etmeleri gerekmektedir. Bu pasaport defter ve harç bedelleri her yıl düzenli olarak Maliye Bakanlığı tarafından güncellenebilmektedir ve resmi gazete üzerinden duyurulmaktadır.

Pasaport ücretleri değişim gösterebildiği için kısa vadede değil de, uzun vadede geçerli olan pasaport almanız ilerleyen zamanlar için daha mantıklı ve daha karlı olacaktır. Şuan için 10 yıl geçerli olan pasaport alırsanız 764 TL ödemeniz yeterli olacaktır ve 10 yıl içinde yurt dışı seyahatlerinizi planlayabileceksiniz. Ancak ileriki yıllarda pasaport ücretleri artabileceği için ödemeniz gereken miktar 764 TL’yi geçebilir.

Pasaport için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra;

Pasaport için gereken evraklar hazırlandıktan sonra evrakların teslim edilmesi için mutlaka Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi gereklidir. Eğer randevu online olarak randevu alamadıysanız, erken bir saatte pasaport için Nüfus Müdürlüğü ziyaret edilebilir. Erken bir saatte gidip sıra alma şansını yakalayabilirsiniz. İl ya da ilçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Pasaportunuza sahip olduğunuz andan itibaren geçerlilik süresi bitene kadar kullanmanız mümkündür. Geçerlilik süresi e – pasaporta eklenmektedir. Pasaport sürenizin dolması durumunda yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yeni nesil e – pasaportlara giriş, çıkış damgası vurulmaktadır. Ayrıca refakat hanesi bulunmadığı için 18 yaşından küçük olan çocuklar için ailelerinin pasaport çıkarması gerekmektedir. Pasaport başvuru işlemleri ortalama olarak 5 ila 10 dakika kadar vakit almaktadır.

Eğer eski pasaportun süresi dolmuş ise ve içinde vizeleriniz bulunuyorsa pasaportunuzun evraklar arasına eklenmesi önemlidir. Eski pasaport başvuru merkezi tarafından fiziki olarak iptal edilerek tekrar size teslim edilmektedir. Bu işlem esnasında pasaportunuzdaki vize sayfalarına dokunulmamaktadır. Vize başvurusu yapılırken eski vizelerin görünür olması önem taşıyabilmektedir. Vize işlemlerinde eski pasaportların talep edilmesi gibi bir durumda mevcuttur.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı