Anne Çocuk

Çocukların Hayvanlar Tarafından Isırılması

Çocukların Hayvanlar Tarafından Isırılması| Çocukların köpekler, zehirli hayvanlar ya da örümcek, eşşek arısı gibi canlılar tarafından ısırılması neticesinde neler yapılması gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

Bu yazılar tavsiye niteliğinde olup, Doktor kontrolü olmadan uygulanmamasını tavsiye ederiz.

Köpek; sakın çocuğunuzu ısıran köpeğe zarar vermeyin. Kuduz olup olmadığını anlamak için bir süre bu köpeği izlemeniz gerekecektir. Çocuğunuzu doktora götürüp onun tavsiyelerine uymalısınız. Eğer çocuğunuzu doktora götürmeniz uzun bir vakit alacak ise, ısırılan bölgeyi sabunlu su ile yıkamanız o bölgedeki mikrobun hızlı yayılmasına veya yok edilmesine yardımcı olacaktır. Bu uygulamadan sonra hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.

Çocukların Hayvanlar Tarafından Isırılması

Zehirli hayvanlar tarafından sokulursa; yılan tarafında sokulan çocuğun kan dolaşımını yavaşlatmak için onu yatırın, hareket etmesine izin vermeyin, ısırılan yerin hemen üzerini bir bağla sıkın, yaranın üzerini sulandırılmış çamaşır suyu veya potasyum permanganat eriyiği ile silin, sonra doktor tarafından zehire karşı bir serum yapılması gerekecektir.

Örümcek ısırığı – eşek arısı ısırığı; Birden fazla ısırık varsa zehirli olabilir. Böceklerin iğnesi çıkarıldıktan sonra zehre karşı serum yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu