Sağlık

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

D Vitaminin Hayatımızda Ki Önemi, Vitaminler, vücut işlevlerinin düzenlenmesinde ve sürekliliğinde oldukça önemli bir yere sahiptir. D Vitamini de bunlardan biridir.

D vitamini, insan vücudundaki kalsiyum ve mineral dengesini dengeler ve kalsiyumun bağırsaklarda emilerek kana karışmasını sağlar. D Vitamini, kemik ve diş gelişimi için faydası olan bir vitamindir. Özellikle bebekler ve büyüme çağındaki çocuklar için D Vitamini alımı çok önemlidir. Bu vitamin aynı zamanda sindirim sistemine de iyi gelir. Sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve bazı hormonların düzenlenmesine de katkıda bulunur. Kan pıhtılaşması için de D vitamini gereklidir. Vücudumuzda oluşan yeni hücreler belli bir zaman sonunda bölünmeyi bırakarak organ hücrelerine dönüşür. D vitamini bu süreçte hücre çoğalmasını durdurarak kansere karşı koruma sağlar.

D Vitamini Neden Gereklidir? D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini alabilmek için, önemli oranda yumurta sarısı, tereyağı, balık, uskumru, ton balığı, istiridye, somon balığı, peynir, patates et, sebze ve karaciğer tüketilmelidir. Ancak D vitamini almak için bu yiyecekleri sık tüketmek tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda, günde 10-15 dakika süre ile güneş kremi sürmeden güneşe çıkılması gerekir. Böylece, tam anlamı ile D vitamini alınmış olur.

D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

D vitamini eksikliği, bu vitaminin uzun süreli alınmaması durumunda ortaya çıkar. Çünkü, D vitamini vücutta yağ dokularında depolanır. Bir kaç gün alınmasa bile D vitamini ihtiyacı bu depolardan karşılanır. D vitamini eksikliği kemiklerin zayıflamasına ve şeklinin bozulmasına neden olur. Ayrıca D vitamini eksikliği, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, depresyon, kabızlık, kas krampları, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrıları, astım, ihtiyarlarda algılama yeteneğinin azalması, uyuklama ve sürekli yorgunluk, ve kansere de yol açar. Sık sık soğuk algınlığı sorunu yaşayan çocuklarda D vitamini eksikliği olabilir. Bebek ve çocuklarda başın normalden fazla terlemesi D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

Bir önceki yazımız olan Genital Bölge (Vajina) Mantar Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı