Kimdir

Dmitri Mendeleev Kimdir, Dmitri Mendeleev Hayatı

Dmitri Mendeleev Kimdir, Dmitri Mendeleev Hayatı | Dimitri İvanoviç Mendeleev 8 Şubat 1834 yılında Rusya’ nın Tobalska şehrinde dünyaya gelen ve 2 Şubat 1907 yılında ölen büyük bir Rus Bilim adamıdır.

Dimitri Mendeleev babası bir okulda müdür olan Dmitri Mendeleeev ilköğrenimini babasının sürgüne gönderilmesinden dolayı zor şartlar altında tamamladı. Babasının Ölümünden Sonra Dimitri’ yi annesi batıya okuması için gönderdi.

St. Petersburg Üniversitesi’nde kendini tanıtma imkanı bulan Dimitri Mendeleeev doktora çalışmasını ise “ alkol ve suyun birleşimi “ konusunda yaparak kimya konferanslarına katılmaya hak kazandı.

Dmitri Mendeleev Kimdir, Dmitri Mendeleev Hayatı

Dmitri Mendeleev Hayatı

32 yaşına geldiğinde Dmitri Mendeleeev St. Petersburg Üniversitesi’nde kimya alanında profesörlük unvanını almaya hak kazandı.

Hepimizin lisede, ortaokulda bir dönem karşısına çıkan “Periyodik Cetveli” ise Dmitri Mendeleeev icat etmiştir.

Ölümünün ardından bilim dünyası tarafından 1955 yılında 101 atom numaralı elemente Dmitri Mendeleeev hocamızın şerefine “ mendelevyum” ismi verilmiştir.

Bugünün de büyük kimyacı Dimitri Mendeleeev’ in doğum günü olduğunu unutmayan google.com.tr anasayfadaki logosunu değiştirmiştir. Bu önemli günlerde Google tarafından değiştirilen logolara ise “Doodle” denilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu