Anne Çocuk

Doğum Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Yöntemleri Nelerdir?| Bebeği dünyaya getirirken çeşitli doğum yöntemleri uygulanabiliyor. Doğum yönteminin hangisi olacağına dair kararı doktor ve anne adayı belirleyebildiği gibi bazen ise zorunlu durumlar oluştuğunda bebeğin doğum şekli kendiliğinden belirlenebiliyor. En sağlıklı doğum yöntemi normal doğum olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilse de bazı istisnai durumlarda anne adayı bebeğini sezaryen ya da mevcut olan çeşitli doğum yöntemleri ile dünyaya getirmek durumunda kalabiliyor.

Doğum Yöntemleri Nelerdir?

  • Normal Doğum
  • Sezaryen ile doğum
  • Suda doğum
  • Epidural Anestezi ile doğum
  • Normal Doğum

Normal doğum annenin doğal olan yollarla bebeğini dünyaya getirdiği bir doğum yöntemidir. Anne de oluşan sancılar sıklaşarak 2 dakika da 1 şiddetli bir şekilde devam ediyorsa doğumun başladığı anlamına gelir. Daha sonra vajinada oluşan açılma ile normal doğum işlemi gerçekleşir. Bazı durumlarda anneye suni sancı verilerek normal doğum yapması sağlanabilir.

Sezaryen ile Doğum

Normal doğum bazen anne de bulunan çeşitli rahatsızlıklardan veya çatı darlığı gibi durumlardan dolayı gerçekleşemeyebilir. Ya da bebek anne karnında kordon dolanması yaşayabilir veya bebeğin ters duruşu gibi acil durumlar meydana gelebilir. Böyle durumlarda anne sezaryene alınır. Genel anestezi ile uyutulan annenin karnından bebek sezaryen yöntemi ile alınarak doğum gerçekleştirilir.

Suda Doğum

Ülkemizde çok sık olarak henüz kullanılmayan bu yöntem sağlık ekiplerinin kontrolünde annenin su dolu bir hazneye alınarak sağlık personellerinin direktifleri ile doğumun gerçekleştiği bir yöntemdir.

Epidural Anestezi ile Doğum

Epidural anestezi ile doğum ise anneye belden yapılan bir iğne ile belden aşağıya doğru uygulanan bir anestezi yöntemi kullanılarak yapılan doğum olarak bilinir. Epidural anestezi sırasında anne belde aşağı bölgede oluşan sancıyı hissetmez ve doktorun müdahalesi ve yönlendirmeleri ile doğum gerçekleşir. Doğum yöntemlerinin her biri doktorun gerekli gördüğü şekilde uygulanabilir.

Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı