Sağlık

Döllenme Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Döllenme Nedir? Özellikleri Nelerdir?| Sperm hücresinin rahim içinden geçerek yumurtalığa gelmesi ve ovum ile birleşmesine döllenme denir. Spermler yumurtaya doğru yollarını bulmak için, özelleşmiş biyolojik mekanizmalara sahiptirler. Rahim sperm için tam hoş bir ortam değildir. Sperm vaginada asit ortamla karşılaşır, yumurtaya ulaşmak için zor bir seyir takip etmek zorundadır.

Rahim ağzındaki mukus tıksandan geçerek rahim içine ulaşan spermler mukustan geçerken bir kısmı mukustak yakalayıcı siyallerle durdurulur. Bu sperm grubu ilerlemeden 4-6 gün durabilir. İşte yumurtlama döneminden önceki cinsel ilişkiler sonucu olu-şan gebeliklerde bu olay sorunlu olabilir.

Döllenme Nedir, Nasıl Olur?

  • Spermin yeniden harekete geçmesini sağlayan mekanizma yumurtanın tüplerden geçerken aşağı doğru pasif yüzmediği salgıladığı bir takım albenili kokusu olan kimyasal maddelerle spermlerde çılgınlık yapıp yumurtaya doğru gelmelerine neden olduğu tespit edilmiştir.
  • Sperm yumurtaya yaklaştığı zaman yüzme hareketleri 80 kez değişir. O anda sperm çırpınır şekilde kamçılanarak yumurta yüzeyi ile temasa geçme şansı artar. Sperm yumurtanın dış kısmına dokunduğu zaman döllenmenin son safhası başlar. Her iki tarafta varlığı kabul edilen alıcı hücreler tıpkı antijen-antikor reaksiyonunda olduğu gibi spermi ovumun yüzeyine yapıştırır. Bir takım kimyasal maddelerle spermin kuyruğu koparak ayrılır, yumurtanın etrafındaki zona pelkcida adı verilen tabaka erir ve sperm yumurta hücresi yani ovum içine girerek onu aşılır.
  • B esnada yumurta etrafında başka spermlerin içeriye girmesini önleyen yapısal değişmeler olurken hem ovumda hem de sperm de bölenmeler olmuş ve knomozon (genetik madde) sayıları yarıya inmiş (23 kronomon) olmaktadır. İlk 30 saat içinde bu iki hücre çekirdekleri birleşerek 46 knomozomlu yumurtayı (yani döllenmiş yumurtayı) meydana getirir.
  • Bu hücre döllenmeden sonraki 2 gün esnasında 2 eşit parçaya bölünür. Sonra her 12 saatte bir tekrar ikiye bölünerek 4-8-16 hücreli hale gelir. Hücreler, saymak için çok fazla oldukları zaman böğürtlene benzemeye başlar. Bu esnada tüplerdeki sıvıda tüplerdeki sıvıda yüzerken, top duvarındaki mikroskopik kıllar ve ince adalelerin etkisiyle rahim içine doğru itilir.
  • Yumurtlama olayından 6 gün sonra embiyonun tnofobast denen hücreleri rahmin içi zarına yerleşerek baslanmaya ve gelişmeye başlar. Rahim zarı içine parmak gibi sokulan boşluklar anneye ait kılcal damarların bu boşluklara açılmasıyla anne kanından daha rahat ve bol bol besin maddeleri alır ve plasenta dediğimiz (eş-sen) çok değerli organın oluşumu böylece hemen başlamış olmaktadır.
  • Embriyonun diğer trofoblast hücreleri farklılaşma göstererek endoderm ve ektoderm denilen iki tabaka halinde gelişmeye ve organların ve diğer vücut bölümlerini şekillendirmeye başlar.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı