Tatil

Dünya’nın En Ucuz Avrupa Ülkeleri

Dünya’nın En Ucuz Avrupa Ülkeleri| Avrupa, tarihi güzellikleri ve kültürel mirası ile gezilmesi gereken yerlerden biri oluyor. Fakat Avrupa denildiğinde yüksek bütçeli harcamalar, evraklar, birçok formalite gibi birçok engel var. Özellikle Türk lirasının değer kaybetmesiyle yurtdışında tatil yapmak gittikçe zorlaşmaktadır. Fakat Avrupa deyince yüksek bütçeleri, evrakları, vizeleri dert edip seyahat planlarınızı ertelememelisiniz. Çünkü keyifli bir Avrupa gezisi için öyle tonca para dökmeye veya servet harcamaya gerek yok. Çok uygun yollarla çok ucuza en güzel seyahatlerin yapılacağı birçok ucuz ülke vardır. Üstelik bazı ülkelerin vize istememesi işi oldukça kolaylaştırıyor. Cebinizi yakmadan, az harcayarak yapabileceğiniz seyahatleri araştırıp yazımızda geniş bir şekilde yer verdik.

1. Ukrayna

Avrupa kıtasında yer alan Ukrayna, dünyanın en ucuz Avrupa ülkesi olmaya devam ediyor. Türkiye ile vizesiz anlaşmaları, konum olarak da Türkiye’ye yakın oluşu nedeni ile Türk turistlere çok sık rastlanan bir ülkedir. Sadece tarihi yerleri ile değil, gece hayatı ile de herkesin bildiği bir ülkedir. Ukrayna’nın en etkileyici ve mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında Lviv ve Odessa yer alıyor. Bu iki şehir kültürel güzelliklere de ev sahibi yapmaktadır. Özellikle Lviv, diğer şehirlere oranla daha ucuz bir şehirdir. Fakat ev kiraları ülkenin ucuzluğunun yanında biraz pahalıya kaçıyor. Kira fiyatlarını merkeze uzaklığı yakınlığı belirlemektedir. Yerel restaurantlarda kişi başı 10 liraya doyabilirsiniz. Eğer ki lükse kaçmak istiyorsanız en lüks restaurantlarda 50-60 lira civarında bir ücret ödüyorsunuz. Barlarda kafelerde içeceğiniz bir bira 3 lira, bir şişe su 1,5 lira gibi gayet uygun fiyatlara satılmaktadır. Ulaşım da ise toplu taşıma ile gidecekseniz 50 kuruş civarındadır. Taksiye ise çok daha az ödeyerek binebilirsiniz.85 kuruş bir taksi parası. Fakat benzinin fiyatı oldukça pahalı.

2-Arnavutluk

Dünyanın en ucuz Avrupa ülkeleri sıralamasında yeri olan bir diğer ucuz ülke Adriyatik kıyıları ile çevrili olan Arnavutluk önceleri çok az turist ağırlamaktaydı. Fakat günümüzde turizm konusunda yeni yeni ataklar yapmaya başladı. Turizm olarak çok gelişmemiş olan Arnavutluk, aksine çok fazla deniz kıyısına sahip fakat gerekli tesisler yapılmamaktadır. Çok uzun yıllar boyunca komünizm sistemiyle yönetilen Arnavutluk da gezilebilecek çok fazla kültürel ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Başkenti Tiran’ın yanı sıra, eski Osmanlı konakları ile de ünlü Berat ve yine tarihi kenti İşkodra gezilebilecekler yerler arasındadır. Özellikle Safranbolu’nun ikizi gibi olan Berat, Osmanlı İmparatorluğunun beş asır hüküm sürdüğü bir yerdir.2400 yıllık olan şehir kalesinin etrafında yer alan birçok ev ve yollar görülmelidir. Saat Cami, Kurşunlu Cami, Bekarlar Cami, Hünkar Cami Osmanlının egemenliğinde yapılmış olan ve günümüze kadar ulaşmayı beceren yapılardır. Gezilecek bir diğer yapılar ise Uluslararası Etnografya Müzesi ve Halveti Tekkesi.

3-Bosna Hersek

Balkanlardan vizesiz giriş yapıp doyasıya gezeceğiniz bir başka ucuz Avrupa ülkesi ise Bosna Hersek. Başkenti Saraybosna’da yer alan camile ve çarşılar adeta Bursa’yı andırmaktadır. Şehir de Osmanlıdan çok fazla eser yer almaktadır. Sadece Osmanlı da değil, Avusturya-Macaristan İmparatorluğundan kalma birçok eser günümüze kadar sergilenmektedir. Yani Borna Hersek tarih kokan sokakları ile birkaç kültürden izler taşıyan bir şehirdir. Özellikle tarihi Mostar şehri ve Osmanlı kasabası olan Poçitel mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Poçitel merkeze 160 km uzaklıkta, muhteşem mimarisi, nehirleri, camileri, hamamları ve saat kulesi ile geçmişe sadık kalmış günümüze kadar kendini korumuş bir yerleşim yeridir. Bosna Hersek çok kalabalık olmayan, gayet sakin ama bir o kadar da yorgun ve yalnız bir şehirdir fakat Avrupa’nın en huzurlu şehirleri denilince akla gelen  Bosna Hersek seyahat için çok uygun bir şehirdir.

4-Hindistan

Dünya’da yaşanabilecek ve seyahat edilebilecek en ucuz ülke kategorisinde yeri olan Hindistan, tüm şehirleri ile en ucuz yerler konumunu korumaktadır. Dünyanın en ucuz şehri kabul edilen Thiruvananthapuram şehri de Hindistan da yer almaktadır. Harika plajlarla denizin keyfini çıkarabilme imkanı sunan şehir ayrıca iç kesimlerde de kayak yapma fırsatı sunmaktadır. Egzotikliğiyle bilenen Hint şehirlerini gezebilir veya dünyaca ünlü Taç Mahal’i ziyaret edebilirsiniz.

5- Filipinler

Filipinliler muhteşem kıyıları, yağmur ormanları ve dalış merkezleri ve özellikle fiyatlarıyla birçok turistin odak noktasındadır. İçki ve sigara ürünleri en lüks yerlerden normal marketlere kadar uygun fiyatlar ile satılmaktadır. Mükemmel doğası ve aktive çeşitliliğinden dolayı Filipinliler mutlaka gidilmesi gereken ucuz ülkeler arasındadır.

Tatil kategorisindeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizinde ilginizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu