Güzellik EstetikSağlık

El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?| Temizlik çocukluktan bu yana bireye kazandırılmaya çalışılan temel alışkanlıklardan biridir. Temizliğin başlıca konularından biri de el ve ayak bakımdır. Peki ya el ve ayak bakımı bayanlar için neden önemlidir?

Ellerimiz birçok konuda bayanların baş yardımcısıdır. Yemek yaparken, temizlik yaparken, kimi bayanlar için işini icra ederken elleri kullanmak ön plandadır. Bu nedenler ile eller rutin yaşam içerisinde yıpranmaya, tahriş olmaya belirli deri hastalıklarına yakalanmaya müsaittir.

El bakımı için öncelikle vücudun su oranını düzenleyebileceği besinler ve su tüketerek deri üzerindeki nem oranını dengelemek gerekir. Daha sonra vücudun deri tipi belirlenerek buna bağlı olarak nemlendirici ve bakım kremleri kullanılmalıdır.

El Ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Kremler kullanılmadan önce elin küçük bir bölümüne sürülüp vücudun herhangi bir alerjik reaksiyon verip vermediğine bakılmalıdır. Bakım ürünleri seçilirken güvenilir markaların ürünleri satın alınıp her hangi bir yan etkiye maruz kalınması önlenmelidir.

El bakımında diğer bir konu ise tırnakların kesimi, törpülenmesi ve bakımını ele alan manikürdür. Öncelikle manikürü yaptırdığınız güzellik salonunun temizliğine güvendiğiniz bir yer olması gerekir aksi halde temizlik önlemleri alınmamış manikür malzemeleri birçok hastalığa neden olabilir.

Bunun yanı sıra tırnağın kesimi el tırnakları için oval biçimde olmalıdır. Tırnağın ölü derileri temizlenirken kullanılan malzemenin ete batmaması ve mikroplu malzemenin kana karışmaması gerekir.

Evde El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklar ise insanların tüm yükünü çeken uzuvlarımızdır. Tüm gün dar ve rahatsız edici ayakkabılar içerisinde terleyen, mikrop üreten bu uzuvların bakımı oldukça önemlidir. Öncelikle doğru ve ayak yapısına uygun ayakkabılar seçilmelidir.

Sıkan burunlu ayakkabılar tırnak batmasına sebep olduğu için ayağınıza biraz bol gelen ayakkabılar seçmek doğru tercih olacaktır. Bunun yanı sıra bayanlardaki topuklu ayakkabı ayak yapısını oldukça yıpratan bir diğer konudur. Topuklu ayakkabı seçerken estetiğin yanı sıra konfor ve sağlığı da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Ayak bakımında bir diğer konu ise ayakları temiz tutmak ve ayak yapısına uygun bakım ürünleri kullanmaktır. Ayaklar için belirli markaların ürettiği koku ve ter önleyici malzemelerin yanı sıra ayak derisini yenileyici ürünler, topuk taşları gibi birçok ürün vardır.

Ayak tırnaklarının kesimi el tırnaklarının aksine düz bir biçimde olmalıdır böylece tırnak batmaları kısmen önlenmiş olur.

Bayanların el ve ayak bakımı oldukça önemli konulardır. Eller ve ayaklar temizliğin aynası niteliğindedir. Bu nedenle el ve ayak bakımı hassasiyet ve titizlik ile yapılmalıdır. Ayrıca bayanlar el ve ayak bakımını güzel takılar ile taçlandırıp oldukça estetik bir görünüm yakalayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu