Estergon Nasıl Bir Şehirdir?

Estergon Nasıl Bir Şehirdir?| Kilise ile hükümet Estergon’da bir araya gelir. Nehrin sağa ve güneye yani Budapeşte’ye doğru bir iniş yaptığı ve Slovakya ile sınırı oluşturduğu yerde bulunmaktadır. Tarihte fiziki olarak günümüzde olduğu boyutundan çok da büyük bir yer kaplamamıştır, ama itibar olarak şehrin kararları, Orta Avrupa’yı yerinden oynatacak güçte olmuştur. Altın çağı 960’ta Macar Krallığın yöneten Arpad hanedanlarının, zaten önemli olan Moravia kalesini başkent haline getirmesiyle başlamıştır.

Kral I. Stephen 1000’de taç giydi ve hâlâ Macaristan’daki Roma Katolik başpiskoposlarının mevkii olan Estergon Başpiskoposluk Bölgesi’ni kurdu. İlk katedral 1001-1010 yılları arasında inşa edildi. 300 yıl boyunca Estergon sadece dini ve idari kurumlar tarafından değil, Tuna Nehri sayesinde Avrupa’da yapılan ticaret tarafından da kontrol altında tutuldu.

Estergon Nasıl Bir Şehirdir?

Benzersiz bir zenginliğe sahip olan Estergon’un siyasi gücü 13. yüzyılda Moğol saldırılarıyla zayıf düştü. Şehrin tarihi katliam ve yıkımı da gördü. Yapıların yerine yenileri inşa edildi. Günümüzde görülen yapılarda Kelt, Roma, Moravia, Macaristan, Tatar ve Osmanlı işgallerinin izleri vardır. Bu ulusların etkileri varlığını sürdüren tüm binalarda açıkça görülebilir ve bunlara tarz olarak Gotik, Romanesk, Rönesans, Osmanlı, Barok, Rokoko ve Macaristan Klasisizmi de eklenebilir.

1944’te Nazilerin geri çekilmesi sırasında yaşanan tahribattan sonra bile titizlikle restorasyon çalışmaları yapılmış ve her katman en ince detayına dikkat edilerek korunmuştur. Her facianın başında korunmak için bir yerlere saklanan sanat eserleri, Estergon’un nefes kesici müzelerine bir bir geri getirilmiştir.

Estergon Gezi

Bu eserlerin arasında, inanılmaz işçiliğin de görülebileceği mücevherler, ayin kadehleri, kumaşlar, resimler ve pek çok farklı sanat eseri bulunmaktadır. Tıpkı bir matruşka gibi Estergon da kendisini en ince detayına kadar yavaş yavaş açığa çıkartır. Burada bir ay boyunca gezinmek mümkündür.

 

Hangi Aylarda Gidilmeli: Her yıl düzenlenen Estergon Kalesi Tiyatro Festivali için Haziran ile Ağustos ayları arasında gidilebilir. Mayıs ve Eylül daha sakin dönemlerdir.

Gezi: 19. yüzyıldan kalma katedralin 1774’ten kalma Barok ve 16. yüzyılın başına tarihlenen Bakocz Şapeli’nin öğelerini taşıyan muhteşem Macaristan Klasisizm tarzı. Aralarında tüm Avrupa’daki en iyi altın işleme örneği olan Matta-Kalvari (Matthias-Calvary) haçının da bulunduğu 9-19. yüzyıllar arasına tarihlenen kutsal sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapan Katedral Hazinesi (girişi katedralin içindendir).

Macaristan Kraliyet Sarayı’nın 10-12. yüzyıllardan kalma kısımları ile Rönesans dönemi yenilemeleri, Türk döneminde yapılan eklentileri ve özellikle Romanesk Kale Şapeli gibi yapıları. Szechenyi Meydanı’ndaki pazar alanının çevresinde bulunan, Vizivaros (Suşehri) sokaklarındaki 1730’lardan kalma, Barok mimari örnekleri.

Bilmeniz Gerekenler: Buraya Tuna üstünden tekneyle ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı