Anne Çocuk

Eyvah Çocuğum 2.5 Yaşında!

Eyvah Çocuğum 2.5 Yaşında!| Çocuk gelişiminde çok önemli ve kritik bir dönem olan, serkeşlik evresi de denen 2,5 yaşın kendine has özellikleri de vardır. Öncelikle bu dönem çocuğunun özelliklerinden bahsedecek olursak: 2,5 yaş çocuğu merdivenleri tek başına çıkma kabiliyetini kazanmıştır. 3 tekerlekli bisiklete binebilir ancak pedallarını kullanamazlar. Yavaş yavaş ince kasları gelişmeye başlayan 2,5 yaş çocuğu kalemle bir şeyler karalayabilir ve çatal kaşık kullanmaya başlar.

Bu dönemde çocuklar çok ince ayrıntıları görebilir ve resimlerde kendilerini tanıyabilirler. Görüldüğü gibi birçok yönden gelişmiş olan 2,5 yaş çocuğu “2,5 yaş sendromu” denilen bir sorunu yaşıyla beraberinde getirebilir. Bu dönem çocukları biraz daha sinirli davranışlar sergilerler ve tutumlarında olumsuz tavırlar takınırlar. Özellikle hayır kelimesini çok severler. Bu dönem çocuğunun gelişmesine önemli katkısı olan ancak tehlikeleri de olan özelliği fazla meraklı olmalarıdır. Ateşe bile meraklı olup ona dokunma, hissetme çabası içinde olabilirler. Bunun yanında 2,5 yaş çocuğu taklit etmeyi çok sever. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının yanında davranışlarına dikkat etmeleri, çocuklarının yapmalarını istemedikleri şeyi onların yanında yapmamaları gerekmektedir.

Ne Yapmalı?

2,5 yaş çocuğuna mümkün olduğunca yumuşak ve sabırlı davranmak gerekir. Sinirlendiği anlarda kesinlikle ona karşı çıkılmamalı ya da alay edilmemeli. Bu tutum davranışın kalıcılığına sebep olabilir. Çocuk sakinleştikten sonra, onun görüşlerine önem verdiğinizi de göstererek ve oldukça sakin bir şekilde konuşulmalı. Çocuk istenmeyen bir davranış gösterdiğinde onun davranışını anında kesmeye çalışmak yerine ilgisi başka yöne çekilmeye çalışılmalı. Son olarak çocukla kesinlikle çatışmaya girilmemeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu