Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?

Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?
Flamingolar Neden Tek Ayaklarının Üzerinde Durur?

Çoğunlukla tek ayak üzerinde duruyor olmaları sebebiyle dikkat çeken flamingolar, pembe bir görünüme sahiptir. Renkleri dolayısıyla da oldukça hoş görünen bu canlılara dikkat ettiğinizde, uzun süre tek ayakları üstünde durduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde bir çıkarım yaptıktan sonra bu durumun nedenini merak edebilir ve flamingolar neden tek ayakları üzerinde durur sorusunu sorabilirsiniz. Her canlının kendine özel bir niteliği vardır ve flamingolar da bu özelliği ile kendilerinden söz ettirmektedir. Peki, bu durumun nedeni nedir?

Flamingoların Kas Yapısı

Bu canlıların neden tek ayak üstünde durduğu konusunda çok sayıda araştırma yapılmış olması, merak konusu olduğunun önemli bir göstergesidir. Ancak bilimsel olarak bir neticeye varmış olan az sayıda araştırma vardır. Flamingoların ilk olarak tek ayak üstünde duruyor olması, kas yapısı ile açıklanmıştır. Bu görüş, bacak kaslarının tek ayak üstünde durması ile daha az yoruluyor olduğu yönünedir. Tehlikeli bir durum olduğunda, çok daha hızlı bir şekilde kaçması mümkün olacaktır. Buna kanıt olarak Zoo Biology Dergisi’nin yapmış olduğu yayında; iki ayak üstünde olan bir flamingo ile tek ayak üstünde olan bir flamingonun aynı anda durma pozisyonundan koşma pozisyonuna geçmesinde; tek ayak üstünde olanın çok daha hızlı bir şekilde kaçabilecek olduğu açıklanmıştır.

Flamingoların Vücut Sıcaklığı

Kas yapısının dışında, bu duruma neden olarak bir de vücut sıcaklığı gösterilmiştir. Araştırmalar hava sıcaklığının yüksek olması halinde, daha fazla flamingonun iki ayak üzerinde durduğu tespit edilmiştir. Soğuk olan bir ortamda ise tek ayakları üstünde durma eğiliminde olduğu sonucuna varılmıştır. Zamanlarının büyük bir kısmını suda geçiren bu canlılar için ortaya atılmış olan bu görüş de mantıklı sayılabilir. Bu nedenler flamingolar neden tek ayaklarının üzerinde durur sorusuna cevap olarak gösterilmektedir. Canlıların yaşadığı ortama göre şekil almasının mutlaka bir sebebi olacaktır. Özellikle hayvanlar çevresel faktörlere göre şekillenmektedir. Bu sebeple sıcak ortamda bulunan flamingonun ayaklarının yerde olması, soğukta olan flamingonun ise bir ayağının havada olması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *