Sigorta

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Nedir?| Genel Sağlık Sigortası Nedir gibi sağlık sigortası kapsamında akıllarda pek çok soru işareti beliriyor. Genel sağlık sigortası, kişinin çalışma durumuna bakılmaksızın hastalık harcamalarını finanse eden bir kavramı ifade etmektedir.

Önceden bir işyerinde çalışan kişiler SSK’dan, kendi işlerini yürüten kişiler de BAĞ-KUR’dan faydalanmaktaydı. Ancak bu durum insanların eşit sağlık hizmeti almasını engellemekteydi. Yapılan bir çalışma ile birlikte tümü aynı çatı altına genel sağlık sigortası adı ile toplandı.

Herkesin eşit oranda sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için başlatılan bu kanun ile birlikte aradaki uçurumların önüne geçilmiş oldu.

GSS’yi Kim Öder?

Genel sağlık sigortası nedir? Ya da genel sağlık sigortasını kim öder? Gibi sorular sıkça gündeme geliyor. Çalışan bir kişinin genel sağlık sigortası işvereni tarafından ödeniyor. Böylelikle çalışan hem kendisi, hem de bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları için bu sigorta kapsamında sağlık hizmeti alabiliyor.

Ancak çalışmayan kişiler, kendi genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek durumundalar. Tabi bunun için ne kadar prim ödeyeceği biliniyor olmalıdır.

Bununla ilgili olarak gelir testi yapılır ve her ay ödenmesi gereken prim tutarı hesaplanır. Gelir testi de bu konudaki en sık merak edilen ayrıntılardan.

Bu test bulunulan yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılıyor. Çalışmayanlar bu testi yaptırmak ve primlerini kendi ödemek durumunda.

Gelir Testi Yaptırmayanlara En Yüksek Prim Ödemesi

Gelir testini yaptırmayan herkes en yüksek primi ödemek durumunda kalıyor. Ayrıca gelir testinde bireysel olarak değil, hane halkının gelirine bakılıyor. Hane halkı dendiğinde de şehir dışında yaşasa dahi 25 yaşını geçmemiş çocuklar, aynı evde yaşayan eşler, anne ve babalar ile çocuklar dâhil ediliyor.

Genel Sağlık Sigortası Nedir, Nasıl Karşılanıyor?

Eğer tüm hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinden az ise bu kişilerin primleri hazine tarafından karşılanıyor. Asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret kadar geliri olanlar 65,88 TL, asgari ücret ile asgari ücretin 2 katına kadar geliri olanlar 197,64 TL ödemektedir.

Asgari ücretin 2 katından fazla olanlar ise 395,28 TL genel sağlık sigortası primi ödemek durumunda. Gelir testi yaptırmayan kişiler 395,28 TL olan en yüksek primi ödemek durumunda kalır.

Sigorta kategorimizdeki En Uygun Konut Sigortası yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı