Yaşam

Gri Pasaport İçin Neler Gereklidir? 2019

Gri Pasaport İçin Neler Gereklidir? 2019| Hepimizin bildiği gibi gri pasaportun bir diğer adı da; hizmet pasaportudur. Hizmet pasaportu; hükümet, belediye veya özel idareler tarafından dış ülkelere gönderilenlere, dış ülkelerde vazifeyle alınanlara, Türkiye Cumhuriyeti’nin üye olarak yer aldığı uluslararası kuruluşlarda memur olarak çalışanlara ve Türkiye Kızılay Cemiyeti ve Türk Hava Kurumu tarafından görevlendirilen kişilere verilmektedir. Bunun dışında hizmet pasaportu; bu pasaportu alan kişilerin eşlerine, evli ve iş sahibi olmayan çocuklarına (25 yaşına kadar), özür sahibi ve bakıma muhtaç durumdaki çocuklarına bunu kanıtladıkları takdirde verilmektedir. Bununla birlikte, hizmet pasaportlarının geçerlilik süresi; resmi görevin süresi doğrultusunda değişmektedir. Hizmet pasaportu; görev süresi bitiminin ardından emniyet müdürlüğüne iade edilmek zorundadır. Bu yüzden, hizmet pasaportu şahsi seyahatlerde kullanılır mı sorusunun cevabı hayırdır.

Gri Pasaport İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Gri pasaport için gereken belgeler, bu pasaportu almak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızın aslını yanınızda bulundurmak zorundasınız. Nüfus cüzdanınızın üzerinde mutlaka TC kimlik numaranız yer almak zorunda! Bunun dışında, normal pasaport sürecinde olduğu gibi iki adet biyometrik fotoğraf getirmelisiniz. Biyometrik fotoğraflarınız; son altı ayda çekilmiş olmalıdır. Sizin güncel halinizi göstermelidir. Bir yaşına girmemiş bebekler dahil olmak üzere pasaport çıkartılacak herkes biyometrik fotoğraf çektirmek zorundadır. Fotoğraflarınız; 50×60 mm ebatlarında, arka fonu beyaz ve biyometrik özelliklere sahip olmalıdır. Zaten, bu tip fotoğrafların çekimi için özel fotoğraf stüdyoları bulunmaktadır. Bunun dışında; hizmet pasaportu talep formunun aslını yanınızda getirmelisiniz. Bu talep formu; mensubu olduğunuz resmi kurum tarafından onaylanmış olmalıdır. Bu belgelerin dışında, pasaport başvurusu sahibini kişinin özel durumuna göre ek belgeler istenebilir. Yukarıda da söylediğim gibi, özellikle çocukları da bu haktan yararlanacak olan kişilerin çocuklarıyla alakalı istenilen özel durum belgelerini sunması gerekebilir. Bunun dışında, daha önceden alınmış umuma mahsus pasaportunuz bulunuyorsa, bu pasaportu başvuru sırasında mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Eğer, bu pasaportlar yanınızda değilse bu durumu, hizmet pasaportu başvuru formunda belirtmelisiniz. Ayrıca, hizmet pasaportları harca tabi tutulmaz. Başvuru sahibi olarak sizden sadece pasaport cüzdan bedeli alınmaktadır.

Gri Pasaport Başvurusu

Görev için seyahat edeceğiniz ülke, vize istemiyorsa seyahat gününden en erken 15 gün önce; gideceğiniz ülke vize istiyorsa seyahat gününden en erken 25 gün önce gri pasaport başvurularınız kabul edilmektedir. Ancak, bu sürelerden daha önce yapacağınız hizmet pasaportu başvurularınız kabul edilmeyecektir. Bunun dışında, hizmet pasaportu başvuruları, sadece İl Emniyet Müdürlükleri tarafından kabul edilmektedir. Müracaatiniz sırasında sizden parmak izi alınacaktır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi verdiyseniz ve bu durumu kanıtlayabiliyorsanız, parmak izi vermenize gerek yoktur. Pasaport Kanunu gereğince, yedi yaşından büyük olan tüm çocuklardan parmak izi alınmaktadır. Başvuru sırasında, pasaport cüzdan bedeli dekontunun yanınızda bulunması gerekmektedir. Pasaport cüzdan bedelini, anlaşmalı bankalara veya maliye veznelerine yatırabilirsiniz. Bu bedeli, pasaport başvurusu yapacak kişinin şahsi olarak yatırması gerekmektedir. Ayrıca, dekontunuzun üzerinde tahsil edilmiştir yazısı mutlaka yer almalıdır. Bununla birlikte, dekontunuzun üzerinde işleminizi yapan memurun ıslak imzası bulunmalıdır. Gri pasaport müracaatleri şahsen yapılmak zorundadır. 5682 sayılı Pasaport Kanunu doğrultusunda, başvuru sahipleri müracaat sırasında hazır bulunmak zorundadır. Şunu da unutmayalım; hizmet pasaportu başvurusu yapacak kişi bir yaşına girmemiş bebek bile olsa, müracaat sırasında mutlaka orada olmalıdır. Hizmet damgalı pasaportlar; 30 sayfadan oluşmaktadır. Dış kapak rengi gri olduğundan, gri pasaport olarak adlandırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu