Yaşam

Gri Pasaport Nedir Kimlere Verilir?

Gri Pasaport Nedir Kimlere Verilir?| Gri pasaport; hepimizin bildiği ismiyle hizmet pasaportu veya hizmet damgalı pasaport, 5682 sayılı pasaport kanunu doğrultusunda devlete hizmet etmek amacıyla yurt dışına gidenlere, görevde oldukları süre boyunca verilmektedir. Bu pasaport sayesinde birçok ülkeye vize almaya gerek kalmadan rahatlıkla girebilirsiniz.

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Gri pasaport; Türkiye Kızılay Cemiyeti’nce ve Türk Hava Kurumu’nca görevli olanlara verilir. Bunun dışında, Türkiye Cumhuriyeti’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlarda memur sıfatıyla çalışanlar da gri pasaport imkanından yararlanırlar. Hizmet pasaportu olanlar, aynı hakları belirlenen koşullar sağlandığı takdirde ailelerine de aktarabilirler. Hizmet pasaportu sahibinin eşi ve reşit olmayan çocukları, bu haktan herhangi bir şartı sağlamaksızın faydalanabilir. Bunun dışında eğitimine devam eden veya iş sahibi olmayan 25 yaşın altındaki çocukları ise durumlarını belgeledikleri takdirde bu pasaporttan faydalanabilirler. Hizmet pasaportu; genel olarak beş yıllık olarak verilmektedir. Ancak, sizi göreve çağıran veya gönderen kurum için çalışmaya devam ettiğiniz süre boyunca sizde kalır. Gri yani hizmet pasaportu oldukça avantajlıdır. Öncelikle, bu pasaporta sahipseniz pasaport harcından muaf tutulursunuz. Gri pasaport çıkardıysanız ödeyeceğiniz tek ücret defter bedeli olur. Bununla birlikte, bazı ülkelere vizesiz girme imkanınız vardır. Gri pasaport sahibiyseniz Schengen ülkelerine vize zorunluluğu olmadan giriş yapabilirsiniz. Gri pasaportun en önemli avantajlarından birisi de, diğer pasaportlara kıyasla çok hızlı bir şekilde çıkmasıdır.

Gri Pasaport Hangi Sürede Çıkartılır?

Devletin bu konu hakkında bildirdiği süre genel olarak üç ile beş gün arasında olduğudur. Başvuru yaptığınız tarihten sonraki maksimum beş gün içerisinde gri pasaporta sahip olursunuz. Gördüğünüz gibi; gri pasaport sahipleri, devlet tarafından yurt dışında görevlendirilmiş kişilerdir. Gri pasaport; oldukça kısa sürede çıkartıldığından dolayı belki de en avantajlı pasaport çeşididir. Ancak, bu pasaportu, tatil veya özel sebepler gibi amaçlarla çıkartamazsınız. Gri pasaport, herkese verilmeyen bir pasaporttur. Görev süreniz beş yıl veya daha uzun süreyse, bu pasaporttan yararlanmaya devam edersiniz. Gri pasaport; hak sahibine ve ailesine vizesiz olarak yurt dışındaki ülkelere giriş yapma başta olmak üzere birçok avantaj sunar. Hizmet pasaportunun gri pasaport olarak adlandırılmasının sebebi ise; pasaportun dış kısmının renginden kaynaklanmaktadır.

Gri Pasaport İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Gri pasaport başvurusu için öncelikle sizi yurt dışına göreve gönderecek olan resmi kurumdan onaylanmış hizmet pasaportu talep formu gereklidir. Bu form; bütün kurumlarda yer almaktadır. Bu formu imzalamaya yetkili olan kişi; bu formu imzalar ve mühürler. Görevlendirme onayı, başvuru için gereken bir diğer detaydır. Başvuru işlemleri sırasında nüfus cüzdanınızın aslı mutlaka yanınızda olmalıdır. Bunun dışında, temditler için bir adet olmak üzere iki adet biyometrik koşullar altında çekilmiş fotoğrafınız gerekmektedir. Başvuru işlemleri için ödeyeceğiniz tek ücret Maliye Bakanlığı’ınn her yıl belirlediği pasaport cüzdan veya bir başka deyişle defter bedelidir. Bununla birlikte, daha önceden herhangi bir pasaport aldıysanız, gri pasaport başvurusu sırasında mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Reşit olmayan çocuklar için ise noterden muvafakatname alınır. Pasaport müracaatlarında anne ve babası da çocukla birlikte bulunmalıdır. Çocuk, kendi başına gri pasaport alacaksa, anne ve babanın ikisi de, anne veya babanın pasaportundan birisine işlenme yapılacaksa diğer tarafın noterden tasdiklenmiş muvafakatnameyle başvuru yapması gerekmektedir. Müracaat sırasında çocuğun yaşı ne olursa olsun yetkili makamların huzurunda olması gerekmektedir. Hak sahibi kişinin yurt dışında olduğu durumlarda ise, hak sahibinin resmi makamlardan tasdiklenmiş vekaletnamesinin talep formunda yer alması şarttır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu