Sağlık

Grip İlacı Hangileridir?

Grip İlacı Hangileridir?| Grip ilaçları influenza virüsü ve bu virüsün alt virüslerine karşı etkili olan anti-viral yapıda olan ilaçlara denir. Bu anti-viral ilaçların hepsi de sadece influenza ve alt tiplerine karşı etki etmeleri için üretilir. Türkiye sınırları içerisinde bulunan grip ilacı oseltamivir türdür. Grip salgınlarına karşı en etkili ilaç olan oseltamivir, grip hastalığın ilk iki gününde alınırsa eğer, hastalığın bir çok ciddi sonucunu ve etkisini engeller. Özellikle şiddetli grip rahatsızlığı geçiren risk grubundaki kişilerde görülen zatürre, bronşit hastalıkları ve grip nedeniyle gerçekleşen ölümlerin önüne de geçilebilmektedir.  Bu kapsamda hekimler, ağır influenza teşhisi konulan kişilerde oseltamivir ilaçlarının kullandırır. 1999 yılında ilk defa 13 yaş ve üstü bireylerde grip tedavisinde kullanılmaya başlanılan oseltamivir ilaçları Amerika’da FDA belgesi sahibidir. Yan etkileri az, kolay kullanıma sahip ilaçlardır.

Grip İlacı Hangileridir?

 

Dünya Sağlık Örgütü de oseltamivir tedavisini ciddi grip rahatsızlıklarında kullanılmasını ve hastalığın yan etkilerinin geçirilmesi için de önermektedir. Her ne kadar yan etkilerinin az olduğu oseltamivir ilaçlar influenzaya etki etse de mutlaka kullanımlarından önce doktora sorulmalıdır. Oseltamivir, farklı şekillerde sunulur. Eczanelerde satılan oseltamivir ilaçları hap ve şurup formlarında edinilebilir. Doktor reçetesiyle satılan ilaçların kullanım dozlarına dikkat edilmelidir. Grip ilaçları ile birlikte kullanılacak başka bir ilaç var ise eczaneye ya da hekime danışılmalıdır. Influenza seyrinde gözlenen ağrılar için ağrı kesici alınabilir. Parasetamol grubu ağrı kesiciler ateş düşürücü etkilidir, az zararlıdır ve etkilidirler.

 

Grip ilaçları arasında hiçbir şekilde antibiyotikler yoktur. Birçok kişi çok daha etkili ve hızlı bir şekilde iyileşebileceğini düşünerek bilinçsizce antibiyotik tüketir. Bu hem vücut için çok zararlıdır hem de gribe bu tür ilaçların hiçbir etkisi yoktur. Antibiyotikler influenza virüsü ve onun alt bileşenlerine etki etmezler. Gribin seyrine etki edecek çok sayıda ilaç eczane raflarındadır ve kolaylıkla temin edilebilir. Bazı durumlarda doktorlar antibiyotik kullanımına izin verebilir; ancak hem bu ilaç reçetede yazılır hem de doktor kontrolünde kullanılır. Her zaman en doğru tedavi ve grip ilacı hangileridir diye merak edilmesi durumunda her zaman eczacınıza ya da hekimine danışmalısınız.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı