Sağlık

Grip Nedir? Grip Belirtileri ve Tedavisi

Grip Nedir? Grip Belirtileri ve Tedavisi| Şakaya Gelmemesi Gereken Hastalık, Grip Onlarca farklı hastalık arasında en sık görülen, kişiler arasında çok çabuk yayılan ve her sene mutlaka çoğumuzun bir kere dahi olsa yakalandığı grip artık hayatlarımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Bu hastalığa karşı aşılar üretilir; ancak bir şekilde mikrobik hastalık grip ensemizde yine de biter. Bu nedenle de grip ilaçları evlerin ecza dolaplarının en önemli köşelerinde her zaman durur ve onlara oldukça sık başvurulur; çünkü her sene özellikle hava geçişlerinde ne yazık ki grip hastası olunur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre ciddi sonuçları da bulunan grip nedir? Grip tedavisi kapsamında neler yapılmalıdır? Grip hastalığına karşı hangi besinler fayda sağlar ve hastalığa karşı vücudu rahatlamak için hazırlanması gereken içecek formülleri nelerdir? Gribe yönelik her detayı yazımızda sizler ile paylaştık. Hazırsanız buyurun yazımıza.

Grip Nedir?

Grip her bir kişiye “influenza” adına sahip virüs ile geçer. Kişiden kişiye çok hızlı bulaşan bir solunum yolu hastalığı olarak grip nedir sorusunu cevaplayabiliriz. Çocuklar da dahil olmak üzere, her yaş grubunda görülebilen grip hastalığına, genellikle mevsim geçişlerinde yakalanılır. Çoğu zaman ise grip hastaları birkaç küçük tedavi yöntemiyle hastalığı geçiştirir. Unutulmamalıdır ki grip aslında dikkat edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Tedavisinde dikkatli olunmalı ve ihtiyaç olan tüm tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Böylelikle grip hastası hem hastalığı hızlı atlatır hem de olumsuz etkilerine karşı daha dirençli ve diğer kişilere de hastalığı geçirmemiş olur. Üstelik grip, riskli grup içerisinde olan kişilerde çok daha ciddi sonuçlar da doğurabilir.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar nelerdir?

Soğuk algınlığı ve grip aslında birbirinden tamamen ayrı olan; ancak çokça birbirine karıştırılan hastalıklardır.  Hem soğuk algınlığı hem de grip arasında farklar bilinmediği için de tedavi yöntemleri de hastalar tarafından aynı şekilde uygulanır. Örneğin; grip hastalıklarında yüksek ateş görülür. Öte yandan soğuk algınlığına yakalanan bir hastada yüksek ateş görülmez. Üstelik daha önce de belirttiğimiz gibi grip bir bakteriyel enfeksiyondur. Soğuk algınlığı ise bakteriyel enfeksiyon olmamak ile birlikte, burun tıkanıklığı, akıntısı ve boğazda yanma hisleri gibi insan vücudunda oluşturduğu olumsuz yan etkilere sahiptir. Destekleyici tedavi ile de soğuk algınlığını geçirebilen bir hasta birkaç gün içerisinde günlük hayatına dönebilir. Tam aksine grip, soğuk algınlığından çok daha ciddi yan etkilere sahip olmak ile birlikte grip hastasının istirahat dönemi ve tedavi süresi de uzundur. Bu nedenle de soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar iyi analiz edilmeli ve tedavi yöntemi hastalığa göre belirlenmelidir.

Grip belirtileri nedir?

Halsizlik, grip hastalığının ilk belirtisi olarak karşımıza çıkar. Grip başlangıcında hasta, boğaz ağrısı çeker ve oldukça sık öksürür. Şiddetli kas ve eklem ağrılarından da şikayet eden grip hastası, gündelik işlerini bile yapmak istemez.

Kısacası grip belirtileri arasında;

 • Eklem ve kas ağrıları,
 • Baş ağrısı,
 • Öksürük,
 • Halsizlik,
 • Boğaz ağrısı,
 • Burun tıkanıklığı ve akıntısı,
 • Yüksek ateş,

yer alır.

Grip tedavisi nedir?

Kişi grip olduğundan tam emin değilse, herhangi bir ilacı kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekime danışmalıdır. Hekimler hem en uygun tedavi yöntemiyle hastayı çok daha hızlı iyileştirir hem de gereksiz ilaç kullanımın da önüne geçilir. Grip hastası olan kişi en uygun tedavi yöntemi ile hastalığı çok daha az zararla ve gündelik hayattan uzun süre kopmadan atlatabilir. Grip tedavisi sırasında hasta, direnci düşmüş vücudu için vitamin kaynağı meyveleri bol bol tüketmelidir. Öte yandan, öksürüğün hastalık süresince gitgide artan şiddetini dindirmek için de ağrıyan boğazı rahatlatmak sıvı ağırlıklı beslenmekten geçer. Tüm bunlara ek olarak da burun tıkanıklığı için eczanelerden satın alınabilecek burun spreyleri oldukça iş görür. Bu pratik yöntemler hekimin ilaç kullanımını uygun gördüğü durumlarda hastaya oldukça fayda sağlar. Özetlemek gerekirse, grip hastaları ilaç kullanımı için mutlaka bir hekime danışmalıdır. Bilinçsizce tüketilen her bir ilacın vücutta beklenmeyen komplikasyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Grip için ne iyi gelir?

Grip hastası bol bol istirahat etmelidir. Bu hem gündelik hayata hastanın daha çabuk geri dönmesini sağlar hem de direnci düşen vücut daha çabuk kendini toparlar. Ayrıca grip için ne iyi gelir diye merak eden her hasta, alternatif tedavi yöntemlerini araştırır. Öte yandan bu araştırmadan önce mutlaka hekiminin verdiği tavsiyelere her grip hastasının uyması gerekir. Grip hastası bitki çayları içerek bol sıvı tüketimine de dikkat etmelidir. Tüm bu uygulamaların yanı sıra grip hastası hekimin verdiği ilaçları da tam dozunda kullanmalıdır ve ilaç saatlerini kaçırmamalıdır. Fazla ve bilinçsizce içilen her bir ilacın olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Düzensiz ve doktora danışılmadan alınan ilaçlar belki günü kurtarır; ama vücuda zarar verir. Bu önemli nokta da unutulmamalıdır.

Grip ağrılarına ne iyi gelir?

Grip hastalığı sırasında hasta fazlaca eklem ve kas ağrısı çeker. Bu da hastanın halsiz olmasına yol açar. Hastalık sırasında bu ağrıların hissedilmesinin nedeni ise vücudun influenza virüsü ile savaşmasından dolayıdır. Hasta bol sıvı tüketmeli ve çokça vitamin ve mineral takviyesi yapmalıdır. Halsizlik sebebiyle grip hastalarının iştahları azalmış olabilir; ancak mutlaka bol vitaminli besinleri tüketmeyi ihmal etmemelidir. Grip hastası protein zengini yiyecekleri de bol bol tüketmelidir. Bu yiyecekler vücudun rahatlamasını, kas ve eklem ağrılarının ise azalmasını sağlar. Masaj yaptırmakta grip hastalığında hissedilen kas ve eklem ağrılarına birebirdir.

Özetlemek gerekirse; grip ağrılarına ne iyi gelir?

 • Bol sıvı tüketimi ile kas ve eklem ağrıları azaltılır.
 • Kas ve eklem ağrılarını dindirilmesi için bol proteinli besinler tercih edilmelidir.
 • Vücudun gevşemesi ve rahatlaması için masaj yaptırmak faydalı bir yöntemdir.
 • Halsiz vücut için mineral ve vitamin takviyesi şarttır.

Gribe iyi gelen bitki çayları ve besinler nelerdir?

Grip hastalarına bitki çayları birçok yönden fayda sağlar. Grip hastalığı ile mücadele eden vücutta yüksek ateş görülse bile hasta üşüdüğünü hisseder. Hasta sıcak bir bitki çayı ile ısınır ve rahatlar. Üstelik bitki çaylarının vücuda etkisi de bu kadarla da kalmaz. Hem rahatlatıcı etkileri vardı bitki çaylarının hem de öksürükten ağrıyan boğazı rahatlatırlar. Grip hastaları, başta nane çayı ve yeşil çay olmak üzere ada çayı, limonlu çay, ekinezya ve zerdeçal bitki çaylarını tüketebilirler.

Grip hastaları bol vitaminli kış mevsimine özgü besinleri kendilerini halsiz, bitkin ve yorgun hissetseler bile iştahsız olsalar da mutlaka tüketmelidirler.  Aynı zamanda gribe iyi gelen besinler arasında; haşlama balık, tavuk suyu ve sebze çorbaları yer alır. Mantar, patlıcan, ıspanak, elma, kereviz gibi besinler ile yapılan yemekler de hastalara fayda sağlar.

Grip kaç günde geçer?

Aslında bu sorunun net cevabı yoktur. Oysa birçok grip hastasının özellikle hekimlere en çok sorduğu sorular arasından başı çekmektedir grip kaç günde geçer, sorusu. Elbette bu sorunun cevabı, hastadan hastaya değişir. Tedavi yöntemleri ve hekimin tavsiyelerini birebir uygulayan hastanın grip süresi ile hiçbir tedavi yöntemini düzgün uygulamayan hastanın hastalık süresi arasında farklı olur. Ayrıca vücut direnci ve yaşa göre de bu sorunun birden çok cevabı bulunur. Tüm bunlara ek, yapılan onlarca farklı çalışma da grip hastalığının yaklaşık ortalama bir hafta içerisinde geçtiği sonucu çıkar.

Grip aşısı ne zaman yapılır?

Günümüzde gripten korunmanın en iyi ve etkili yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı, grip virüsü her sene nitelik değiştirdiği için aşı olan kişiye sadece bir sene koruma sağlar. Grip aşısı ne zaman yapılır diye merak eden kişilere uzmanlar, risk grubunda olan ve grip hastalığına sık yakalanan kişilerin her sene grip dönemi öncesinde mutlaka grip aşısı olmasını tavsiye eder. Hastalık sırasında kullanılacak her ilaç öncesi hekime başvurulduğu gibi grip aşısı olmadan önce de hekime mutlaka danışılmalıdır.  Risk grupları ise 65 yaş üstü tüm kişiler, hamileler ve kronik hastalığı olan kişiler olarak tanımlanabilir.

Grip ilacı hangileridir?

Grip ilaçları grip virüsü olan Influenza’ya karşı etkili antiviral ilaçlardır. Bu ilaçların üretilme amaçları sadece Influenza virüsüne karşı etki etmeleridir. Türkiye’de farklı isimler altında hap ya da şurup şeklinde satılan ilaçlar, oseltamivir içerir. Hastaların doğru bildiklerinin tam aksine, antibiyotik kullanımı grip hastalığına etki etmemek ile birlikte zararlıdır. Nadir durumlarda grip hastalarına hekimler antibiyotik kullanımı için reçete yazabilir. Eğer hekim önermediyse hiçbir grip hastası bilinçsizce antibiyotik tüketmemelidir.  Grip hastalığında görülen yüksek ateş için de hastalar ateş düşürücü ilaçlar kullanabilir. Etkili ve en az zararlı ateş düşürücü ilaçlar parasetamol grubu ilaçlardır.

Paylaştığımız bu bilgilerin genel geçer bilgi olabileceğini ve belirli aralıklarla bu ilaç bilgilerinin değişebileceğini unutulmamalıdır. En doğru ilaç kullanımı için mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Grip nasıl geçer?

Günümüzde hava geçişlerinde bir salgın gibi yayılan grip nasıl geçer sorusu üzerine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çok önemli bilgileri hastalara önerir. Bitkisel tedavi yöntemlerine dikkat çeken Saraçoğlu ağız sağlının önemine vurgu yapar. Bu kapsamda da ada çayının etkisi üzerinde durur. Ada çayı ile yapılan gargaranın ağız sağlığına etkisini aktarır. Bir tutam ada çayını 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra ılınması beklenir. Yatmadan önce ve akşam yemeğinden sonra bu hazırlanan çay, gargara olarak kullanılır. Ada çayı ile yapılan gargara, ağızda oluşan bakterileri yok eden etkin bir koruma yöntemi olarak tercih edilir.

Grip için ne zaman doktora gidilir?

Grip hastalığının belirtileri görüldükten sonra belirtilerin şiddetinin artması ve yüksek ateşin düşmemesi durumlarında hastanın doktora gitmesi önerilir. Hastalık vücuda çok yayılmadan uygulanacak tedavi yöntemleri sayesinde grip hastası çok daha çabuk iyileşebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu