Sigorta

Güvenilir Sigorta Şirketleri

Güvenilir Sigorta Şirketleri| Bugünün hızla değişen ve hayatın da sürekli daha çok hızlandığı dünyası, pek çok yaşam avantajları yanında kuşkusuz, bir o kadar da hayati risk getiriyor. Bu risklerin doğuracağı olumsuz sonuçları en aza indirmenin yollarından birisi de bir sağlık güvencesi ya da sosyal güvence sahibi olmak.

Sigortalar, ister sağlık sigortası olsun, ister trafik sigortası olsun; tam da bunun için var. Bireylerin geleceklerine güvenle bakmaları, yalnız kendi hayatlarını değil yakınlarının ve sevdiklerinin de hayatlarını güvenceye almaları, kişinin vazgeçemeyeceği bir güdü olarak karşımıza çıkar.

Sigorta yaptırmak söz konusu olduğunda karşımıza sürekli “Güvenilir Sigorta” terimi çıkar. Bir sigorta paketi ve sigorta şirketi insanların hayat güvencesini garantilemek için varsa, mecburen “güvenli” olmak zorunda tabi ki.

Peki, “Güvenli Sigorta” nedir, bir sigorta şirketine güvenmek, güvenilir sigorta şirketleri ile anlaşmak için nelere dikkat etmeliyiz. İşte, Sigortamat.com olarak sizin için bu maddeleri derledik ve ekranınıza getirdik.

Sigorta Şirketi Tarafından Tam ve Doğru Bilgilendirilmek

"guvenilir-sigorta-sirketleri"

Sigorta firmaları, sizinle görüşmesi, sizi bilgilendirmesi ve poliçe imzalamayı kabul ettiğiniz taktirde, sizinle şartları ve sigorta kapsamı belirlemesi için temsilcilerini görevlendirmiştir. Sigortalar, kısa ya da uzun vadeli de olsa belirli bir süreyi ve bütçeyi gerektirdiği için her şeyin baştan doğru anlaşılıp kararlaştırılması da son derece önemlidir.

Sigorta sözleşmesi yapılma süreci de bu nedenle en belirleyici aşamadır. Sigorta temsilcisi tarafından bilgilendirildiğiniz, sigorta kapsamı, sigorta vadesi, sigorta fiyatları gibi konularda yardım aldığınız bu aşamada şirketin ve temsilcinin size tamamen şeffaf ve dürüst davranması gerekir. Bunun için de size eksik bırakmadan, her şeyi bütün ayrıntıları ve şartlarıyla açıklamak zorundadır. Bu sayede hem içiniz rahat olur, hem de ilerleyen vadelerde kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Sigorta Poliçesi Yeniden Gözden Geçirilmeli

Poliçe nedir? Sizin sigorta şirketi ile yaptığınız anlaşmaların tamamını içeren sözleşme metnidir. Bu yüzden sigorta poliçesinin konuşulup hazırlanma aşamasından sonra, poliçeyi bitmiş ve tamamlanmış haliyle yeniden okumanız, tekrar gözden geçirmeniz çok önemlidir. Karşı tarafın kasti ya da farkında olmadan bir şeyleri yanlış ya da eksik yazması, çok önemli sorunlar ortaya çıkarmaya muktedirdir.

 

Sigorta Genel Şartları ve Sigorta Özel Şartları

Sigorta şartları, genel ve özel şartlar olarak ikiye ayrılır. Her sigorta paketi, belli başlı standart risk türleri içerirken, sigorta ettiren tarafın yaşam standartları ya da yaşam tarzı gereği özel şartlar da koydurması mümkündür. Bu nedenle genel ve özel şartların eksiksiz okunması, anlaşılması ve karşı tarafa anlatılması da önemli bir noktadır.

Sigorta Kapsamı İyi Belirlenmeli

Sigorta kapsamı paketten pakete, şirketten şirkete değişebilen içeriklere sahiptir. Bu nedenle daha sonradan mağdur duruma düşmemek için sigorta geçerlilik şartları, sigorta geçerlilik süresi ve geçerlilik alanını iyi anladığınıza emin olmanız gerekir.

Öte yandan sigorta tarifeleri içerisinde muafiyet şartları ya da müşterek sigorta şeklinde adlandırılan bazı maddeler vardır. Bu maddeler, belirlenen sigorta ücreti üzerinden ne kadarlık kısmını hangi hasarlarda alabileceğinizi, hangi tür riziko ya da hasarın kim tarafından ödeneceğini ortaya koyar. Bu nedenle bu maddeleri de yeterince ve anlayarak okumanız önemli bir noktadır.

Sigorta Ödemesi Zamanında Yapılmalı

Sigortalar, güvencelerini maddi açılardan sağlayan sistemlerdir. Bu yüzden anlaşmaya uyarak sigorta ödemelerini zamanında yapmanız önemlidir. Özellikle sigorta poliçe başlangıcı için ilk ücreti ödemeyi asla unutmayın. Zira ilk ödeme yapılmazsa sigorta da başlamaz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı