Anne Çocuk

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? | Gebeliğin başlangıç tarihi son adet tarihi olarak kabul edilir. Bu süre zarfında geçen sürede pek çok kadın hamile olduğunu anlayamaz. İlk haftalar fetüs için olduğu kadar genç anne adayı için de son derece önemli olduğu için hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusu her zaman merak konusudur. Planlı bir şekilde hamileliğe hazırlananlar düzenli olarak testler yaptırarak müjdeli haberi daha erken alabilirler. Buna rağmen vücutta etkili olan ruhsal ve fiziksel değişikliklerin bazıları hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir.

İlk Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Doğal olarak ilk hamilelik belirtisi adet aksamasıdır. Vücutta gözle görülen ve hissedilen yenilikler ise önce memelerde başlar.

 • Sık idrara çıkma isteği
 • Midede ekşime
 • Bulantı&kusma
 • Aşerme kişinin hamile olduğunu düşündürecek hisler arasında sayılabilir.

hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

Gebeliğin fiziksel olarak başlamış olması için adet kesilmelidir. Spermle birleşemeyen yumurtaların vücuttan atılması için olan regl süreci, sperm ve yumurtanın birleşmesi halinde oluşmaz. Sanılanın tam aksine gebelik başlamasına rağmen nadiren de olsa adet görülebileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. İlk hamilelik belirtileri adet kesilmeden önce gerçekleşmez.

Erken Dönem Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kasık, bel ve karın bölgesinde oluşan ağrı erken dönem gebelik belirtileri arasında sayılabilir. Özellikle aniden yapılan fiziksel hareketler sonucunda hissedilen şişlik ve ağrılara kramplar eşlik edebilir. Bu hassasiyet acaba hamile miyim sorusunun sorulmasına neden olur. Bunun üzerine evde yapılacak basit bir idrar testi ile sonuca dakikalar içinde ulaşmak mümkündür. Sonucun pozitif çıkması halinde zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına görünmek gerekir. Hamilelik ilk fark edildiği zaman muhtemelen 4-5 haftalık gebelik gerçekleşmiş demektir.

Bulantı ve Kusma

Bulantı ve kusma; rahmin şişmeye başlaması ve buna eşlik eden hormonal değişiklikler bulantı ve kusmanın temel sebepleridir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bu süreç gebeliğin 2 veya 3.aylarında ortaya çıkar ve özellikle sabah saatlerinde şiddetlidir. Kimi zaman sadece bulantı yaşanırken kimi zaman sürece kusma da eşlik edebilir. Sık sık ve azar azar yemek yemek bu soruna çözüm olabilir.

 • Mideyi aşırı zorlamamak ve
 • Yağlı yiyeceklerden kaçınmak evde alınabilecek tedbirlerin başında sayılabilir.

Memelerde Değişim

Memelerde değişim; hormonal değişiklikler sebebiyle memelerde yaşanan ilk değişim şişkinlik hissidir. Adet dönemi belirtileriyle benzerlik gösteren bu süreç, kafa karıştırıcıdır. Meme uçlarında koyulaşma, karın bölgesinde şişlik, gaz sıkıntısı ve memede hassasiyete eşlik eden adet gecikmesi kesin sonuca varılmasını sağlar.

hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

Duygusal Dalgalanmalar

Duygusal dalgalanmalar; genel olarak yaşanan halsizlik ve yorgunluk hormonların etkisiyle duygusal dalgalanmaların yaşanmasına neden olur. Hamilelik sürecinde yaşanan uykuya eğilim, sinirsel değişiklikler yaşanmasına neden olabilir. Çabuk sinirlenme, huzursuzluk, huysuzluk, alınganlık ve endişe genç anne adaylarını en çok zorlayan değişimler arasında gösterilebilir.

Kanama

Kanama; gebelik boyunca her dönem kanama riski mevcuttur. Buna rağmen süreçten gebeliği takip eden hekimin haberdar edilmesi gerekir. 4 ila 6.haftalar arasında yaşanan kanamalar tamamen doğal kabul edilir. Kanama görülmesinin nedenleri arasında;

 • Cinsel birleşme
 • Enfeksiyon ya da
 • Dış gebelik sayılabilir.

6.haftadan sonra yaşanan her kanamadan sonra hekim; fiziki muayene, çeşitli kan testleri ya da ultrasonla görüntüleme isteyebilir. Elde edilen veriler kanamanın nedenini açığa çıkarır. Lekelenme ise gebeliğin normal sayılan rutinleri arasında görülebilir. Kanamanın yoğunluğu ve ağrılı olup olmadığı sebebi hakkında bilgi verebilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi; gebelik ilk 3 ayında tansiyon normalden daha düşük seyredebilir. Bu durum da baş dönmesine neden olabilir. Bu durumda hareketlerin daha kontrollü olarak yapılması gerekir. Baş dönmesinin ardından baygınlık yaşanabileceği gibi dikkatli olunması şarttır. Ani pozisyon değişiklikleri, kan şekerindeki dalgalanmalar ve genişleyen rahmin kalbe yaptığı baskı bu hissin yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olur. Baş dönmesi yaşayan gebelerin;

 • Uzun süre ayakta kalmaması
 • Uzun süre yatar pozisyonda kalmaması
 • Halsizlik hissedince dinlenmesi tavsiye edilir.

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı; östrojen salgısının artması gebeliğin en önemli belirtisidir. Açık ya da koyu renk akıntı hamilelik süresince görülebilir. Bugüne kadar hiç akıntı şikayeti olmamış kadınlarda bile bu dönemde akıntı normaldir. Akıntı başlaması ya da artması kaşıntı ve temizlik ihtiyacını beraberinde getirebilir. Kişisel temizliğe en çok dikkat edilmesi gereken bu dönemde; eller sık sık yıkanmalı, iç çamaşırları her ihtiyaç halinde değiştirilmeli ve pamuklu çamaşır tercihinde bulunulmalıdır.

Şeffaf ve kokusuz olan akıntı normal karşılanırken, süreç mantar enfeksiyonu nedeniyle de tetiklenebilir. Rahatsız edici bir koku ya da görüntü olması halinde hemen doktora danışmak gerekir. Mantar oluşmuşsa doktor krem ya da vajinal tablet kullanılmasını isteyebilir.

Sık idrara Çıkma Hissi

Sık idrara çıkma hissi; büyüyen rahim mesaneye baskı uygular ve bu da sık idrara çıkma hissi yaratır. Süreç gebelik boyunca şiddetini artırarak devam edebilir. Bu durumu kontrol altına almak için uzun yolculuklar ve gece yatmadan önce sıvı alımında kısıtlamaya gidilebilir. İdrar yaparken yanma olması halindeyse enfeksiyon riski akıllara geleceği için doktor kontrolü gerekir.

hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

Çabuk yorulma; yorgunluk hissine bulantı, kusma, terleme, kansızlık ve kilo alımı eklenebilir.             *

 • Düzenli egzersiz
 • Dengeli beslenme ve
 • İstirahat bu sorunun kolay atlatılması için alınacak önlemler arasında sayılabilir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik; gebeliğin ilk anından itibaren anne&baba olma duygusu cinsel isteksizlik yaratabilir. Özellikle genç anne adayının yaşadığı hormonal değişim, psikolojik etkiler ve endişe bebeğe bir şey yaparım duygusunu da beraberinde getirir. İlk üç boyunca; gebeliğe alışma ve hormonlar son üç ay boyunca da; düşük riski ve erken doğum yapma ihtimali cinselliğin arka plana itilmesine neden olabilir. Uygun pozisyonda gerçekleşecek birleşmenin gebelik açısından risk teşkil etmediği bilinmelidir. Buna rağmen cinselliğin risk teşkil ettiği durumlarda hekim gerekli kısıtlamayı getirecektir.

Mide Yanması

Mide yanması; döl yatağının büyümesi midenin yer değiştirmesine ve sıkışmasına neden olur. Bu durumda mide asidinin artması ekşime, geğirme ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirir. Baharatlı ve yağlı yemekten kaçınarak, gece yatmadan önce ılık süt içerek ve hekim kontrolünde ilaç kullanmak sıkıntıların kaybolmasını sağlar.

hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

Tat Almada Farklılık

Tat almada farklılık; erken gebelik belirtilerinden birisi de tat duygusunda yaşanan değişikliklerdir. Koku alma özelliğinin en üst seviyeye çıkması tat duygusunu da etkiler. Bu gelişme kimi zaman bulantı ve kusmanın hiç beklenmedik bir durumda ortaya çıkmasına neden olur.

Gebelik Testi Ne Zaman Yaptırılır?

Kanda HCG hormonunun artışı gebeliğin anlaşılmasını sağlar. HCG’nin ilk olarak kana daha sonra idrara geçmesi sebebiyle ilk aşamada kan testi her zaman daha güvenlidir. Adeti geciken kadınlar eczaneden alacakları gebelik testini evde çok rahat bir şekilde uygulayarak sonucu 0’e yakın bir oranda öğrenebilirler.

hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

 • İlk günlerde yapılacak testte sonuç negatif çıkmasına rağmen gebelik gerçekleşmiş olabilir. Bu nedenle kesin sonuç hastanede, hekim kontrolünde alınır. Ultrasonda kalp atışları duyulan bebek, aile içinde büyük bir mutlulukla karşılanır. Vücut ısısının özellikle sabah saatlerinde artması da gizli bir gebelik belirtisi olarak algılanabilir. Evde yapılan idrar testinin sonucunun pozitif olması halinde doktora giden genç anne adaylarından kan testi istenir. Planlı gebeliklerde ise bekleyiş 1-2 hafta arayla yapılacak testlerle hızlı ve net bir şekilde sonuçlanabilir.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Adet takvimi baz alınarak yapılan gebelik hesaplamasında haftalar dikkate alınır. Buna göre SAT yani son adet tarihinin ilk günü gebeliğin başladığı gün olarak kabul edilir. Adet gecikmesi yaşayarak sağlık kurumuna giden ve gebe olduğunu öğrenen bir kadın yaklaşık olarak 5-6 haftalık hamiledir. Süreç içerisinde 3’e ayrılan dönemlerin hepsinin kendine özel belirtileri vardır. Tahmini olarak 40 hafta sürecek olan serüven üç aylık periyotlarda incelenir. Bunlar;

 • 1-13.haftalar 1.trimester
 • 14-26.haftalar 2.trimester
 • 27-41.haftalar 3.trimesterdir.

1.trimester

1.trimester; döneminde anne adaylarının sıvı alımını artırması, orta tempoda yürüyüşler yapması, dengeli beslenmeye özen göstermesi istenir. Bebeğin ilk kalp atışlarının duyulacağı bu dönemde organlar oluşmaya başlarken yüz, çene, burun ve tırnaklar da gelişir. Yaşanacak süreç hakkında bilgi almak için tecrübeli anneler veya bu konuda yazılmış kitap ve dergiler takip edilebilir.

2.trimester

2.trimester; dönemi anne adayları için en keyifli süreçtir. Gebeliğe yavaş yavaş alışan genç annelerin şikayetleri de hafifler. Sabah bulantılarının geçmiş olması iştah artışını da beraberinde getireceği için dikkatli olmak gerekir. Enerji artışı hemen fark edilir. İkinci üç ayda bebeğin hareketleri anne tarafından da hissedilir. Göz ve kulak normal yerini alırken doktor kontrollerinde çekilen ultrason görüntüleri bebeğin ilk kez görülmesini sağlar. Bu dönemde anne adaylarının canını sıkacak en önemli sağlık sorunu; kabızlık ve hemoroiddir.

hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

3.trimester

3.trimester; son bölüme ulaşan anne adayları bebekleri için yapacakları hazırlıkları da hızlandırır. Bebek yavaş yavaş doğum kilosuna ulaştığı için en çok kilo alınan dönem bu haftalar olur. Göz kapakları oluşan bebek gözlerini açar ve kapar. Parmağını emmeye başlayan bebek artık doğuma hazırdır. Bu dönemde anne adaylarını en çok rahatsız eden konuların başında; nefes darlığı, mide yanması ve sabırsızlık sayılabilir.

Doğuma sayılı günlerin kaldığı son haftalarda baby shower partisi düzenlenebilir. Bebek odasının ve kıyafetlerinin hazırlandığı günlerde ani doğum ihtimali göz önünde tutularak hastane hazırlıklarının tamamlanması gerekir. Anne adayı ve bebeğin ihtiyaç duyacağı şeylerin listelendiği ve tek tek hazırlandığı çanta arabada tutularak riskler en alt seviyeye indirilebilir. Bebeğinizi kucağınıza almaya hazır mısınız?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı