Şifalı Bitkiler

Hangi Bitki Hangi Hastalığa İyi Geliyor

Hangi Bitki Hangi Hastalığa İyi Geliyor | Potansiyel bir şifa kaynağı olan bitkiler, doğru bir şekilde kullanıldığı zaman tedaviyi destekleyici rol oynar. Hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiği bilgisinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da kimler tarafından ve hangi ölçülerde kullanılabileceğidir. İnsanlığın şifa bulmak amacıyla yıllardır çare aradığı şifalı bitkiler, son yıllarda bilinçli tüketicinin de popüler tercihleri arasına girmeyi başarmıştır.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Soğan; kanı temizleme özelliğiyle bilinen soğan, kötü kolesterolü düşürerek damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Doğal bir antibiyotik olarak da bilinen soğan; potasyum, B ve C vitamini açısından zengindir. Türk mutfağında ayrı bir yere sahip olan sebze, kanseri önlemeye de yardımcıdır. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlarken kemikleri de güçlendiren soğan, yemeklerde kullanılabileceği gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Çiğ tüketim aşamasında mide sorunlarına neden olabilen besin şeker hastaları ve gebe kadınlar tarafından dikkatli kullanılmalıdır.

Keten Tohumu

Keten tohumu; Omega-3 yağ asidinden zengin olan bitki, C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Antioksidan özelliğinin yanı sora kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolü artıran tohum, ideal dengenin sağlanmasında önemli bir görev üstlenir. Salata ve yoğurt gibi günlük beslenmede önemli bir yere sahip olan gıdalara 1 yemek kaşığı keten tohumu ilave ederek tüketmek alışkanlık haline getirilmelidir.

Aspir

Aspir; antioksidan olduğu kadar da anti bakteriyel özellik gösteren aspir, kan akışını düzenler ve pıhtılaşma sağlar. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç içen bireyler tarafından kullanılmamalıdır. Papatyagiller sınıfına dahil olan bitkinin 1 gramı taze kaynatılmış suda demlenerek çay olarak içilebilir. Omega-6 yağ asidi açısından zengin olan bitki, kalp krizi ve felç gibi sorunların yaşanma riskini en alt seviyeye indirir. E vitamini kaynağı olan çiçek, üst solunum yolu sorunlarından ruh sağlığına, diyabet kontrolünden cilt sağlığına kadar pek çok derde devadır.

Ceviz

Ceviz; kandaki kötü kolesterol birikimini önleyen ceviz, damar tıkanıklığı oluşumda da engelleyici rol oynar. Günde en az 2 adet tam ceviz yemek yorgunluğu alır ve enerji verir. Gece bir bardak su içine atılan ceviz sabah aç karnına yenmeli ve çıkan hafif acı suyu da içilmelidir. Diyet yapanların da ara öğünlerde ve salatalarda cevizin sağlıklı desteğinden faydalanması önerilir.

Kansere Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Brokoli

Brokoli; kansere neden olan hücreleri yok eden brokoli; selenyum, diyet lifi, kükürt ve potasyumdan zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle; meme, bağırsak ve idrar yolu kanserinde etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan sebze, doğru pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanabilir veya çiğ olarak tüketilebilir. Vücut faaliyetlerini düzene sokma konusunda etkileri bilinen brokolinin yaprakları kadar sapı da tüketilmelidir. Çok zengin bir kaynak olan yeşillik çok az kalori içerdiği için diyet listelerinin en favori elemanıdır. Yeşil yapraklı tüm sebzelerin mucize özellikler gösterdiği ve beslenme şeklini düzenlediği bilinir.

Çörek Otu

Çörek otu; mineraller ve vitaminler açısından zengin olan çörek otu, her gün 1 tatlı kaşığı yutulabilir. Özellikle gebelerin düzenli kullanımı önerilmez. Çörek otunun temel bileşeni olan thymoquinon; akciğer&karaciğer, prostat, baş-boyun, meme, kalın bağırsak ve lösemi tedavisine olumlu katkı sağlar. ”Ölüm dışında her derde deva” olarak adlandırılan bitki, balla birlikte tüketilerek etkileri artırılabilir.

Nar

Nar; bol miktarda C vitamini içeren nar, bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyucu özellik gösterir. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellerken kolesterol ve kan şekeri üzerinde dengeleyici etki sağlayan meyvenin özellikle prostat kanserine iyi geldiği bilinir. Kanserli hücrelerin çoğalma hızını azaltan nar, yorgunluğu giderir ve vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. 122 farklı fito kimyasal barındıran meyve, yaşlanma karşıtı ve iltihap giderici olarak da tedaviye destek amacıyla düzenli kullanılabilir. Yapılan araştırmalar her gün 250 ml nar suyu içenlerin öğrenme hızının arttığını ortaya koymuştur.

Alzeheimere Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Tarçın

Tarçın; aromasıyla herkesi kendine hayran bırakan tarçının hafıza güçlendirici etkisi bilinir. Sütlü tatlılardan salatalara, çaylardan kahvelere kadar farklı yerlerde kullanılabilecek olan tarçın, toz halinde kullanılacağı zaman 1 çay kaşığını geçmemelidir. Fazla tüketim halinde kan şekeri düşerken kabızlık sorunu da yaşanabilir. Dünya çapında pek çok mutfakta da tüketilen baharat, cinnamomun ağacının iç kabuklarından elde edilir. Şeker ve yağ içermeyen tarçın, güçlü tıbbi içerikleri sebebiyle yüzyıllardır insanlığın derdine deva olmayı başarmıştır. Dikkat eksikliği üzerinde olumlu katkılar sağlayan baharat, bu özelliğiyle alzheimer tedavisinde destekleyici rol oynar.

Zerdeçal

Zerdeçal; hastalığın ilerlemesini engelleyen baharat, yemeklerle veya süte katılarak tüketilebilir. Genel kullanımda kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Asya mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan lezzet, besleyici olduğu kadar da tat artırıcıdır. Hafıza üzerindeki olumlu katkılarının yanı sıra; ağrı kesici, anti inflamatuar, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirici ve kanser riskini azaltıcı olarak da kullanılabilir. Özellikle 40 yaşından sonra açığa çıkan nitrit oksit üretiminde yaşanan azalma, yeşil renkli ve yapraklı bitkilerle desteklenebilir.

Şeker Hastalığına Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Badem

Badem; lif ve doymamış yağ asidi açısından zengin olan badem, düşük karbonhidrat oranıyla, uzun süre tokluk hissi sağlar. Kahvaltıda, ara öğünlerde, sütlü tatlılarla, meyve ve salatalarla tüketilen besin, kan şekerinin ani yükselmesini önler. Aynı zamanda kalp için de mükemmel bir kaynak olan yemiş; E vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfor açısından zengindir.

Pırasa

Pırasa; yüksek lifli olan pırasa aynı zamanda A, C, K ve B6 vitamini açısından zengindir. Yapılan klinik çalışmalar pırasanın pankreastan insülin salınımını uyardığını ortaya koyar. Bu da kan şekerini ve yüksek kolesterolü düşürür. Buharda kısa süre pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilen sebzede besin kayıpları önlenirken daha fazla fayda elde edilir.

Bağışıklı Sistemi Zayıflığına Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Sarımsak

Sarımsak; doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Günde 2 diş sarımsak kullanarak bağışıklık sistemi desteklenebilir. Tansiyon hastalarının ise sarımsak tüketiminde kontrollü olması tavsiye edilir. Bağışıklı sistemini güçlendirmekle kalmayan aynı zamanda kalbi de koruyan sarımsak dünya mutfağının vazgeçemediği lezzetler arasında gösterilebilir. İçeriğinde; 33 çeşit kükürt bileşiği, A, B, C vitaminleri, 17 çeşit aminoasit, çinko, flavonoidler, kalsiyum ve magnezyum bulunan sarımsak, vücutta biriken toksinlerin atılmasında da fayda sağlar.

Zencefil

Zencefil; anti bakteriyel ve antioksidan olan zencefil, çay şeklinde tüketilebileceği gibi yemeklerde ve salatalarda da kullanılabilir. Günlük kullanım miktarı 4 gramı geçmemelidir. Aşırı tüketilmesi halinde mide ekşimesi sorunu yaşanabilir. Vücuttan iltihabı atan, kanın pıhtılaşmasını ve kolesterol seviyesini düzenleyen zencefil, balla karıştırılarak öksürük kesici olarak da tüketilebilir.

Kivi

Kivi; C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan kivi, yaz ve kışın tüketilebilir. Sadece 1 adet kivi yetişkin bireylerin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayacak içeriğe sahiptir. Kivi tüketiminde fazlaya kaçılması halinde cilt sorunları yaşanabileceği gibi bulantı ve ishal de görülebilir.

Uykusuzluğa Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Papatya

Papatya; hazmı kolaylaştıran bu özelliğiyle ağrı kesici ve antiseptik olarak da kullanılan papatya çayı, başlangıç seviyesindeki uyku sorunlarına yardımcıdır. Gebe ve yeni doğum yapmış emziren annelerin papatya çayı tüketiminde kontrollü olması tavsiye edilir. Kurutulmuş bitkinin bir avucu taze kaynamış suya eklenerek demleme sağlanabilir. Bu aşamada tadı destekleyici olarak tarçın kullanılabilir.

Çarkıfele

Çarkıfelek; sakinleştirici etkisiyle bilinen bitki, ağrıları keserek uykuya geçişi kolaylaştırır. İçeriğinde bulunan harmin maddesi, mutluluk salgılayıcıdır. Alkollü içeceklerle alınması önerilmeyen bitki özellikle uykuya dalmakta zorluk çekenler tarafından düzenli olarak tüketilebilir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi; vitamin ve mineraller açısından zengin olan yulaf ezmesi, sinir sistemi üzerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Stresten kaynaklanan huzursuzlukların ve olumsuz düşüncelerin kafadan atılmasında faydası olan yulaf, vücuda gevşeme sağlayarak uykuya dalımı kolaylaştırır. Uykusuzlukla baş etmeye çalışan yetişkinlerin düzenli olarak gece yatmadan en az 2 saat önce takribi bir fincan yulafa ılık süt ekleyerek tüketmesi tavsiye edilir.

Anne Sütünü Artıran Şifalı Bitkiler

Rezene

Rezene; anne sütü için ihtiyaç duyulan östrojen ve prolaktin üretimini destekleyen rezene bitkisi, bu özelliğiyle süt üretimini artırır. 2 çay kaşığı ilave edilen bir fincan çay günde 2 kere içilebilir. Önerilen miktardan daha fazla tüketilmesi halinde iştah artışına bağlı kilo alımı yaşanabilir.

Kimyon

Kimyon; baharat ve çay olarak tüketilebilen kimyon, genç anneleri güçlendirir. İçeriğindeki demir sayesinde süt yapımı desteklenir. Hoş kokusuyla rahatlatıcı etki de gösteren baharat aynı zamanda anneleri ruhsal anlamda destekler ve yeniler.

Boğaz Enfeksiyonuna Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Adaçayı

Adaçayı; boğaz iltihaplanmasını içeriğindeki anti mikrobiyal maddeler yardımıyla geçiren adaçayı, baharat olarak da kullanılabilir. Günlük tüketim miktarının 2 fincanla sınırlandırılması gerekir. Bunun dışında adaçayı ile hazırlanmış ılık temiz suyla gargara yapılarak ilaç tedavisi desteklenebilir. Gebeler ve emziren anneler için uygun bir bitki değildir.

Okaliptüs

Okaliptüs; soğuk algınlığı, bronşit ve nezle gibi sağlık sorunlarında tedaviye destek ve yatıştırıcı rol oynayan okaliptüs bitkisi, astım ve böbrek hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca bu bitkiden elde edilen çayın gebe ve bebek emziren annelerde kullanılması önerilmez. Günde en fazla 2 fincan okaliptüs çayı tüketilebilir. Fazlası mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Kekik

Kekik; antioksidan özelliği gösteren kekik, mineraller açsından da zengindir. Stresten boğaz enfeksiyonuna, şişkinlikten baş ağrısına kadar pek çok sağlık sorununda taze kaynamış suya koyulacak bir tatlı kaşığı taze ya da kuru kekik çare olabilir.

Kabızlık Sorununa Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Bamya

Bamya; yüksek oranda lif kaynağı olarak bilinen bamya sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bağırsak hareketlerinin artmasını ve bunun sonucunda da kilo kaybına destek olan lifler, kolon kanseri riskini azaltmada da fayda sağlar. Şifa alınması için bamyanın taze olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Kuru kayısı

Kuru kayısı; sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayan kuru kayısı, selüloz içerir. Pektin içeriği ise su dengesi sağlar. Günde 4 adet kayısı tüketmek 1 porsiyon meyvenin sağlayacağı desteği gösterir. Gece yatmadan önce bir çay bardağına kayısı eklenerek sabaha kadar şişmesi sağlanabilir. Sabah aç karnına kayısının özünü bıraktığı su içilirken şişen ve lifleri açığa çıkan yemiş de afiyetle tüketilir.

İshale Karşı Koruma Sağlayan Bitkiler

Muz

Muz; kalori açısından zengin olan havuç ayrıca; protein, A, E, K ve C vitaminleri açısından da yoğundur. İshal sırasında kaybedilen sıvı muz tüketimiyle hızlı bir şekilde yerine getirilir. İshal tedavisinin en büyük destekçisi olan meyve; sodyum, magnezyum ve potasyum içerir.

Havuç

Havuç; ishal durumunda iştahı kapanan kişilere haşlanıp ezilerek püre haline getirilen havuç verilebilir. Yoğun dışkılama ile kaybedilen vitamin ve mineraller havuçla geri kazanılır. İnsan DNA’sını doğrudan etkileyen şifalı bitkiler, hücrelerde oluşan tahribatı onararak kaliteli yaşam süresinin uzamasında yardımcıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu