Tatil

Hostellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hostellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Hosteller hem ekonomik anlamda çok daha uygun hem de kalacağınız odada farklı kültürler yeni arkadaşlıklar demektir. Peki bu konaklama sırasında nelere dikkat edilmelidir?  Öncelikle hostellerin bu kadar uygun fiyatlı olmasının sebebi karma odalara sahip olmasıdır. Hosteller daha çok öğrenci yurduna benzetilir ve ortak nokta odada yalnız olmadığınızdır. Hostel önerileri geniş kapsamlı bakıldığında az gibi gözükse de fazlaca detaylandırılabilir.

Hostellerde Kaldığımız Süreyi En Keyifli Nasıl Değerlendirebiliriz?

Şüphesiz ki odada rahat olmak istiyorsanız bir başkasının rahatını bozmamalısınız. Saat 22.00’dan sonra gürültü yapmamaya özen göstermelisiniz. Eşyalarınız genellikle çantanızın içindir. Fazla dağıtmadan kullanmanızda hem kaybolmaması açısından hem de güvenlik açısından yararı olacaktır. Hatta alabilirseniz çantanıza kilit takmayı da unutmayın. Özellikle banyo alanları daha titiz olduğumuz alanlardır. Bu yerin ortak kullanılması sizi korkutmasın. Temiz ve titiz kullanıldığı takdirde bir sorun yaşamazsınız. Bazı hostellerde havlu ve çarşaflar için kira ücreti ödersiniz. Bu ücreti ödememek için yanınıza almak işinizi kolaylaştırabilir. Çoğu hostel verilen çarşaf ve havlular temizlik açısından sizi tatmin etmeyebilir.  Hostel alanlarınızın ortak olduğunu unutmayınız, böylece daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Hostellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Hostel konumu

Hostel konumuna göre fiyatı da değişebilir. Örneğin merkezi bir yerin hostel fiyatı daha pahalı olabilirken, merkeze uzak bir yerin hostel fiyatı daha uygun olabilir. Merkez dememiz sizi yanıltmasın, gittiğiniz yerin işlek bir caddesi veya kullanacağınız araçların sıklık gösterdiği yerler de merkezi olabilir. Sırf merkezi konumundan dolayı hostel fiyatı beklediğinizden de pahalı olabilir. Oysaki temizliği kendine ait olan bar yeri sizi tatmin etmeyebilir.

2.Hostel fiyatlarını etkileyen faktörler

Lokasyon çok büyük bir etkendir. Merkezi bir hostel olması bile bütçenizi zorlamaya yetebilir. Ve diğer bir faktör ise hostelin sunduğu hizmettir. Kahvaltı servisleri sunan, ücretsiz havlu veren hosteller gibi hepsi fiyatı etkileyen faktörlerdir. Ülkenin ekonomik durumu da etkilemektedir.

3.Ziyaretçi görüşleri

Bir hostelin kalitesini anlamanın en iyi yolu şüphesiz ki hostel yorumlarıdır. Kalmayı düşündüğünüz hostelin yorumlarını okumadan gitmemenizi öneriyoruz. Hostel her ne kadar ödül almış veya diğer hostellere nazaran daha cazip uygulamaları olsa da bir ziyaretçi yorumu çok şeyi değiştirebilir. Genelde her hostelin fotoğraflarında temiz yataklar düzenli odalar görüyoruz giden kişinin gördüğü şeyleri paylaşması her zaman daha gerçekçi bir fikir sunacaktır. En iyi hostel yorumları ziyaretçilerin yazdığı yorumlardır.

4.Hostel kriterleri

Temizlik, rahatlık, olanaklar, fiyat/fayda dengesi, konum, ücretsiz WİFİ gibi kriterler vardır. Bunların hepsi bir hostelden beklentilerinizdir. Bunları karşılayıp karşılamadığını ziyaretçi görüşlerinden veya hostel yetkililerinden öğrenebilirsiniz. Puanlama da 10 üzerinden 7 ve üstü ise hostelleri listenize alın aksi takdirde 7 ve daha aşağı puanları seçeceğiniz bir hostelden beklentiniz olmasın. En yetkili hostel puanları hostelde konaklayanlara aittir.

5.Oda tipleri

Eğer hostel seçimini rezervasyonla yapıyorsanız mutlaka oda tipleri hakkında bilgi almalısınız. Hostel odalarının kaç kişilik olduğunu, ortak kullanım alanlarını, yemek yapabilmeniz için uygun bir alan olup olmadığını öğrenmelisiniz. Hostel rezervasyonları ücretsiz olup bilgi almanız için avantajlı olacaktır.

Otellerden alışık olduğunuz çoğu şeyi unutun!

Yanınıza şampuanınızı, hostelin içinde gezebilmek için terlik almayı unutmayın. Bazı hosteller sosyalleşme açısından parti düzenler. Eğer uyku sırasında gürültüden hoşlanmıyorsanız bu durumu kontrol ettirmeniz size fayda sağlayacaktır. Genelde herkes dikkat etmeye çalışsa da ses ve ışığa duyarlılığınız varsa yanınıza kulaklık veya uyku bandı almanız uyku süresinde size rahat ettirecektir. Bazı hostellerde kahvaltı verilirken bazı hostellerde kendi yemeğinizi yapmanız için mutfak vardır, bazı hostellerde ise mutfak bile yoktur. Sonuç olarak yemek konusu her hostelde değişkenlik gösterebilir.

Özellikle konu hostel ise ucuz olanın iyi olacağı fikrinden uzaklaşmanız gerekebilir. Hostele ait kilitli dolap olması sizi hem psikolojik olarak eşyalarınızı çaldırma korkusunu yendirecek hem de rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Hostelde bar olması sizi korkutmasın. Hostellerin bar alanları çatı katındadır ve ses geçirmez duvarlara sahiptir. Böylece sizi rahatsız etmeyecektir ve aynı zamanda ortak alanınızı paylaşacağınız bu yerde insanlarla sosyalleşmeniz açısından iyi gelecektir. Artık teknolojiyle beraber çoğu insan akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet kullanmaktadır. Hostellerin verdiği ücretsiz wifi büyük bir ayrıcalık olacaktır. Wifi hızlı mı yavaş mı? Veya her odada eşit çekiyor mu?  Konaklayacağınız hostelin WİFİ ücreti almamasından emin olun.  Hostellerle ilgili en önemli kriterler başlıca bunlardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde rahat bir hostel deneyimi geçirebilirsiniz. Hostellerde dikkat edilmesi gerekenler başlı başına bunlardır.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu