Sağlık

Hpv’nin Diğer Tehlikeleri

Hpv’nin Diğer Tehlikeleri| Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri de HPV denilen ve genital bölgede “kondilom” denilen siğilleri meydana getiren virüstür. HPV yalnızca “serviks kanseri (rahim ağzı kanseri)”ne yol açmaz. Servis kanserinin yanında birçok tehlikesi daha vardır. Bunlardan biri de, en sık görülen yemek borusu kanseri şekli olan “özofagus skuamöz hücreli karsinom” riskini arttırmasıdır.

Özofagus Skuamöz Hücreli Karsinom (OSCC) Nedir?

OSCC yemek borusunu etkileyen bir kanserdir. HPV artık, sigara, alkol, yeme alışkanlıkları gibi, diğer yemek borusu kanseri yapıcıları arasında sayılmaktadır. HPV’nin, yemek borusuna bulaşarak OSCC oluşturmasının nedeni genellikle oral sekstir. Oral seks ile birlikte geçen HPV virüsleri yalnızca OSCC oluşturmakla kalmaz, bunun yanında Baş ve boyun kanserine yakalanma riskini de oldukça attırmaktadır. HPV bulaşıcı olması nedeniyle hamile bayanlar ve bebekleri içinde tehlike içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle, hamilelik sırasında HPV şüphesi olduğunda hasta dikkatle takip edilmelidir.

HPV’nin erkeklerde oluşturduğu sorunlar

HPV bulaşmış erkeklerin birçoğunda belirti veya sağlık sorunu görülmez. Görülenlerde ise,

Genital siğiller; Cinsel ilişkiden aylar sonra bile görülebilir. Penis veya anüs çevresinde kabarık, düz veya karnabahar şeklinde görülebilir. Genelde zararsızdır.

Anal kanserler; Hiçbir belirti vermeyebilirler. Anal veya kasık bölgesinde şişlik, ağrı, kanama, kaşıntı, akıntı veya bağırsak sonları yapabilir.

Penil kanserler; Çok ilerlemeden belirti vermeyebilir. İlk belirtiler, deride renk değişikliği, kalınlaşma veya peniste doku birikmesi oluşabilir. İleriki aşamalarda, peniste büyüme, duyarlılık, ağrı ve kanama gözlenebilir.

Baş ve boyun kanserleri; Genellikle geç belirti verir. Boyun bölgesinde şişlik, hassasiyet, ağrı, uzun süreli öksürük, ağırlık kaybı, nefes alma ve yutkunma zorluğu, ses kısıklığı vb. belirtiler verir. Hpv’nin Diğer Tehlikeleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık. Sağlıklı günler dileriz.

Kanserin Belirtileri Nelerdir? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı