Tatil

İnterrail Tatil Rotaları Nelerdir? 2019

İnterrail Tatil Rotaları Nelerdir? 2019| İnterrail tatil rotası demek dünyayı gezerken aslında kendi dünyanızı keşfetmeniz demektir. Çok sayıda rotalar, fikirler, gezilmesi gereken yerler vardır. Fakat bu rotalar için ayırdığınız bütçe, kişisel zevkleriniz, özellikle görmek istediğiniz bölgelerde çok önemli etmenlerdir. İnterrail tatilin en önemli detayı özgür olabilmektir. Tek bir şehre bölgeye bağlı kalmadan dilediğiniz gibi gezebilmektir. Özellikle yaz sezonu tercih edilen popüler yerlerde 2-3 gün önceden rezervasyon yaptırmak mantıklı bir tercih olacaktır. Fakat bu sizin özgürlüğünüzü kısıtlamasın. Bütçenizi ayarladıktan sonra en önemlisi buna uygun rota çizmektedir. Gelin hep birlikte tatil rotalarına bakalım!

İnterrail Rotası Çizerken Kriterler

Az zamanda çok fazla ülkeyi görmek avantajlı olacaktır, ama bahsettiğimiz gibi ilk hedefimiz görmek istediğimiz yere tam anlamıyla doyabilmek. Gezilen ülkeleri ne kadar iyi gezerseniz o kadar iyi sindirirsiniz. Gideceğiniz ülkelerin veya şehirlerin demir yollarına ve bu gibi ulaşım araçlarına verdiği önem size hem daha karlı hem de vakitten nakit kazandıracaktır. Ve yerlilerle vakit geçirmeyi oranın kültürünü benimsemeyi de ihmal etmeyin. Bir bölge her şeyiyle bütündür. Bunu göz önünde bulundurun.  6 çeşit interrail bileti var. Hepsinin kapsayıcılığı, geçerlilik süresi, ücreti farklıdır.

Interrail biletinin geçerli olmadığı ülkeler ise:

Adalar, Estonya, Letonya, Litvanya, Kosova, interrailin kapsama dışında kalıyor.

İnterrail biletinin geçerli olduğu ülkeler şöyle:

Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Makedonya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye.

En popüler interrail rotalarına göz atalım

 • Zagreb’den başlayanlar için hem mesafeleri yakın hem de ilginizi çekeceğinizi düşündüğümüz rota:
  Zagreb  – Ljubljana (Slovenya) – Budapeşte (Macaristan) – Braşov (Romanya) – Belgrad (Sırbistan) – Split (Hırvatistan).
 •  Doğu Avrupa’yı tercih edenler için: Prag (Çek Cumhuriyeti) yada Budapeşte (Macaristan)  rotamız ise:
 • Prag’dan başlayanlar için: Prag  – Varşova (Polonya) – Krakov – (Polonya) – Bratislava (Slovakya) –Viyana.
 • İkinci rota Budapeşte (Macaristan): Budapeşte – Braşov (Romanya) – Bükreş (Romanya) – Sofya (Bulgaristan) – Belgrad (Sırbistan) – Budapeşte.
 • Belgrad ve Budapeşte eğlence sevenler için Avrupa’nın şehirlerinden iki tanesi ve batıya göre daha bütçe dostu. Sofya eğlence sevenler için biraz sıkıcı gelebilir. Braşov, eski bir Alman yerleşimi. Küçük bir şehirdir.
 •  Bu iki rota 15 günde 5 gün trenlere binme hakkı veren Flexi bir Global Pass size kolaylık sağlayacaktır.
 • Üçüncü rotamız ise İskandinav! İskandinavya rotası için, diğer rotalara nazaran daha pahalı diyebiliriz. Stockholm dünyanın en pahalı şehirlerinden biri ama aynı zamanda en keyif veren yerlerinden de biri. Tasarıma ilgisi olanlar için Kopenhag iyi bir seçim olacaktır, İsveç ve Norveç de şüphesiz manzaralarıyla herkesi büyülüyor.
 • Kopenhag’dan önerdiğimiz rota ise: Kopenhag – Göteborg (İsveç) – Oslo (Norveç) –  Stockholm (İsveç) – Helsinki (Finlandiya) – Stockholm (İsveç) – Kopenhag.
 • Dördüncü Güney Avrupa Rotası. Güney Avrupa için önerebileceğimiz iki farklı rota bulunuyor. İlk rota Roma’dan başlıyor ve Roma en popüler olduğu için turu buradan başlattık, keyfinize göre dilerseniz değiştirebilirsiniz.
 • Roma’dan başlayan rotanız: Roma – Napoli – Bari – Patras (Yunanistan, feribotla) – Atina –  Selanik – İstanbul (Türkiye).
 • Turun İstanbul’da bitmesi uçak bileti almadığınız için avantaj olacak. İtalya’da geçerli olan ve Yunanistan’a da ücretsiz feribotla geçiş hakkı veren bilet olan Interrail Italy Plus Pass uygun olur.
 • Güney Avrupa’daki ikinci rota Lizbon (Portekiz)’le başlıyor. Lizbon’dan rota: Lizbon – Porto – Santiago di Compostella – Madrid – Sevilla – Granada – Madrid – Barselona. Bu rota için 1 ayda 7 gün trenlere binme hakkı veren Flexi bir Global Pass size kolaylık sağlayacaktır.
 • Beşinci ise Balkanlar rotası. Balkanlar da ülkelerin birbirine yakınlığıyla sırt çantalı gezginlerin çokça tercih ettiği rotalardan biri haline gelmekte. Interrail rotanızı Balkanlar’dan seçmek istiyorsanız yine Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’den başlamak hem vakit hem de nakit açısından yüzünüzü güldürecektir.
 • Balkanlar rotası: Zagreb – Saraybosna (Bosna Hersek) – Podgorica – Belgrad (Sırbistan) – Üsküp (Makedonya) – Atina (Yunanistan).

Interrail yapmak için en uygun ülkelere göz atarsak:

İsviçre, Belçika, Almanya, Avusturya, Hollanda ve Portekiz Interrail için çok avantajlı yerlerdir. Çünkü bu ülkeler, demiryolları, aktarmalar, dakiklik ve organizasyon konularında gelişmiş ülkelerdir. Italya ve Fransa gibi ülkeler de gelişmiş bir demiryolu ağına sahip ama hepsi rezervasyon istiyor. Bu da rezervasyon ücreti ödemeniz anlamına geliyor.

Interrail tatil rotasında daha spesifik bölgelere odaklanmanız gerekecektir. Böylece çok fazla yer yerine az şehirle daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu