Sağlık

İştahsızlığa Ne iyi Gelir?

İştahsızlığa Ne iyi Gelir?| İştah, bir insanın yemek yeme arzusu olarak tanımlanır. Yaşamsal bir güdü olan iştah kimi insanda oldukça yerindeyken bazı insanlarda da oldukça azdır. İştahsızlık olarak bilinen yemek yeme isteğindeki azalma ya da yemek yeme isteğinin tamamen kaybolmasıdır. İştahsızlık toplumumuzda özellikle anneler tarafından şikayet edilen bir durumdur. “Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım, çocuğum iştahsız ne yerse iştahı açılır?” gibi soru işaretleri annelerimizin zihnini sürekli meşgul eden bir durumdur.

İştahsızlık sonucu bir çok sağlık problemi yaşayabiliriz. Özellikle organlarımızın işlevlerinin bozulması, bağışıklık sisteminin gücünü yitirmesi, kilo verme, halsizlik gibi problemlerin oluşmasına iştahsız yol açabilir.

İştahsızlığa Ne iyi Gelir?

Yukarıda saydığımız bu olumsuz durumların karşımıza çıkmaması için mutlaka iştahsızlık problemiyle baş etmeliyiz.

İştahsızlık sorunu iki türlüdür. Birincisi doğuştan gelen iştahsız, ikincisi ise çeşitli hastalıklar, psikolojik problemler sonucu oluşmaktadır. Hastalığa bağlı iştah problemi yaşıyorsanız, doktorunuza başvurup doktorunuz tarafından gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Yazımızın devamını da okuyarak iştah açan yiyeceklerin neler olduğunu ve iştahsızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabını bulabileceksiniz.

İştah Açan Yiyecekler

Herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, doğuştan gelen bir iştahsızlık probleminiz varsa, yemeniz gereken bazı besinler vardır. Bu besinleri tüketerek iştahınızı canlandırabilirsiniz.

İştahsızlığa iyi Gelen Yiyecekler

 • Günde bir kez demlediğiniz papatya çayını içebilirsiniz. Papatya çayı hem iştah açmakta hem mide rahatsızlıklarına iyi gelmekte, hem de uyku problemi olanlara iyi gelmektedir.papatya çayı
 • Pazarda, manavlarda kolaylıkla bulabileceğiniz tere iştah açıcı bir bitkidir. Daha doğrusu terenin suyunu çıkararak içtiğiniz zaman iştahınızın mükemmel bir şekilde açıldığını göreceksiniz. Tere suyu sadece iştah açıcı bir öneri olmayıp, saçta oluşan kepeğe ve bağırsak parazitlerine de iyi gelmektedir.tere iştah açar mı
 • Kereviz çayını içerek iştahınızı açabilirsiniz. Günde 3 fincan kereviz çayı hem iştahınızı açacak hem de varsa böbrek taşlarını düşürmenize yardımcı olacaktır.iştah açan yiyecekler
 • Yaban mersini de iştah açmaktadır. Meyvelerini günde 1 kez yiyip iştahınızın açılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, yaban mersininin meyvelerini kaynatarak içtiğiniz zaman iştahsızlık için iyi bir çözüm bulmuş olacaksınız.iştah açan yiyecekler
 • Havuç suyu iştah açan bitkisel çaylardan biridir.
 • Biber ve maydanoz iştah açan sebzelerdendir. Özellikle acı biberin iştah açıcı özelliği tartışılmaz bir gerçektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarınız varsa acı biberi dikkatli kullanmalısınız.
 • Yeşil soğan ve kuru soğan ikilisi de iştah açan mükemmel yiyeceklerdir. Bazı soğanlar acı çıkabilir ve damak zevkinize hitap etmeyebilir, bu yüzden beyaz kuru soğanı sofralarınızdan eksik etmeyin. Beyaz kuru soğanın üzerine pul biber ve tuz döküp üzerine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.iştahsızım ne yemeliyim

İştah açan yiyecekleri tüketmenin dışında da uymanız gereken bir takım kurallar vardır. Bunlar:

 • Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin.
 • Egzersiz yaparak daha çok acıkabilir, iştahınızı açabilirsiniz.
 • Sigara iştahı kapatmaktadır. Bu yüzden sigaradan uzak durmalısınız. Ayrıca alkolün de iştahsızlık yaptığını sözlerimize ekleyelim.
 • Yemeklerinizi kalabalık ortamlarda yemeye dikkat edin. Unutmayın iştahı açık olan birinin yanında yemek yemek sizin de iştahınızı açabilir.
 • Yemekten önce su, ayran, soda ve çorba içmemeye dikkat edin. Çünkü küçük bir mideniz varsa bu sıvı besin maddeleri midenizi şişirip yemek yemenizi engelleyebilir.
 • Çikolata ve şeker de iştah kapatmaktadır. Çikolata ve şeker tüketimini en aza indirgeyin.
 • Bu saydığımız önerileri sadece yetişkinler denemelidir. Bazı yiyecekler bebeklere ağır geleceğinden bebeklerde iştahsızlık için, bebeğinizin doktoruna danışınız.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı