Tatil

İstanbul’da Kamp Yapabileceğiniz Doğal Mekanlar

İstanbul’da Kamp Yapabileceğiniz Doğal Mekanlar| Yola çıkmak için pek de planlı olmaya gerek yok. Modern yaşamın rutin işlerinden kaçmak, birbirinize ve doğaya daha yakın olmayı kim istemez? Farklı deneyimler ve maceralar yaşamak birbirinden ilginç arkadaşlıklar kurmaya kim hayır der ki? Bence bunları başarmanın en iyi ve en keyifli yolu kamp yapmaktır. Kamp yapmak sana bağımsızlık ve özgürlük kazandırır. Hem de en güzel manzaraları bedavaya görürsün. Kendini keşfetmeni sağlar. Daha önce değişik yerlerde yapılacak kamp alanlarına değinmiştim.

İstanbul’dan Kaçıp Yakınlarda Kamp Yapabileceğiniz Nefes Almalık 8 Kamp Alanı

Bugün ki yazımda senin için İstanbul’dan bir nebze olsun kaçabileceğin, ruhunu ve bedenini özgür bırakabileceğin, hafta sonu için bile olsa birazcık uzaklaşabileceğin, doğa ile baş başa kalabileceğin kamp alanları hakkında bilgi vereceğim. Maalesef ki artık İstanbul’da yaşayıp da kaostan uzaklaşmak her zaman maddi açıdan çok mümkün olmayabiliyor. İstanbul’a yakın en kıytırık yerde konaklamak için bile dünyalar kadar para ödüyoruz değil mi? Üstelik hiç mi hiç memnun kalmıyoruz. İşte tam da bu sebeplerden dolayı ‘’Kamp Candır !’’ diyorum. Hem doğanın keyfini iliklerine kadar hissetmek hem de ekonomik olarak zorlanmamak istiyorsan, yalnız değilsin. Ben de seninle aynı fikirdeyim.

 

Şu güzelim eylül ayında, şu güzelim sonbahar mevsiminde bir geceliğine de olsa şehir gürültüsünü ve temposunu geride bırakıp, tertemiz doğanın ortasına kendini atmak istiyorsan, çadırını sırtlayıp mis gibi kamp alanlarına kurulmak istiyorsan bu yazım tam size göre. Keyfiniz bol harcamalarınız az olsun diyelim ve listemize bakalım. Ama yazımda Şile’de kamp alanlarına yer verdim. Şile kamp alanları sahil boyunca uzanıyor diyebilirim. Buradaki her yer potansiyel bir kamp alanı. Yani demem o ki Şile’de ücretsiz kamp alanı bulmak çok kolay.

  • Sahil Kamp İstanbul
  • Nehir Otel Camping
  • Ağva Hacıllı Şelalesi Kamp
  • Ağva
  • Şile Camping, Alacalı Kamp Pansiyon
  • Darlık Barajı Mesire Yeri
  • Seferoğulları Camping
  • Çakır Kamp ve Piknik Alanı

 

1. Sahil Kamp İstanbul:

Şile de Sahilköy sınırlarındaki kapalı konaklama yeri olan Sahil Kamp, biz kampçılara ihtiyaç duyabileceğimiz her şeyi sunuyor. En kısa sürede ulaşabileceğiniz Sahil Kamp İstanbul, 35 hektar orman arazisi üzerine kurulan, deniz kenarında mis gibi bir dinlenme spor aktivite ve eğitim tesisidir. Trafik durumlarını da dikkate alacak olursak ortalama 1 saatte gidebileceğin bir yerdir.Tesis ise Şile Sahilköy Köyü, Büyük İskele mevkiinde bulunmakta. Kampın her yanı çam ağaçlarıyla kaplı harika bir yer. O çam ağaçlarının altını bir güzel temizleyip, ilaçlanan ahşap platformlar kurulmuştu.

Oldukça temiz ve ferah olan bu kamp alanında, kolaylıkla çadır veya piknik alanları kurulabiliyor. Üstelik çok eğleneceğin ve arkadaş ortamıyla gidildiğinde tadına doyum olmayan Survivor parkurları ve ATV parkurları gerçekten çok harikaydı. Çadırdakilerin ve ayrı yeten konaklayanların ihtiyacını eksiksiz giderecek kadar çeşmeleri var. Gittiğimiz zaman kalabalık olmasına rağmen hiçbir işim aksamadı hiçbir şekilde sıra beklemedim. Tuvalet ve duş olanağı da bulunan bu kamp alanı, büfe ve market hizmeti de sağlamaktadır. Sanırım en sevdiğim şey ise denize bakan geniş çardaklar. Nefisti.

Çardaklarda uyumak, dinlenmek, hatta tüm geceyi orada geçirmek bile mümkün. Eğer gidersen o çardaklarda kesinlikle zaman geçirmelisin. Denize bakan tarafında bulunan restoranlarda birbirinden lezzetli yemekler bulabilirsin. Dediğim gibi sadece kamp alanı değil aynı zamanda ormanın bitişiğinde kurulan 19 tane bungalovlarda da konaklayabilirsin. Üstelik inanmayacaksın ama 75m2’lik, eğitim seminerleri ve toplantılar için bir salonu mevcut. Ayrıca burası öyle sadece kamp veya bungalovda konaklayacağın bir yer değil, istersen karavanınla da gelip mis gibi bir tatil yapabilirsin. Burası tek kelimeyle çok ferah bir yer. Şile’de kamp yapmak istiyorsan Sahil Kamp Alanı en gelişmiş yerlerden biri. Fakat tüm bunların bir ücreti de var.

2. Nehir Otel Camping

Şile tatil köyünde bulunan bu işletme içerisinde duşların, bulaşık yıkama yerinin ve tuvaletin bulunduğu bir tesistir. Gün başına ücret alınan bu kamp yerinde, çadırını bir ağaç gölgesine kurabilirsin. Fakat gittiğimiz zaman ufak tefek sorunlar yaşadık. Bunlardan biri işletme sahibinin ilgisiz olması. Normalde kişi başı bir ücret talep edilmesi gerekirsen, bizden hem çadır için hem de kişi için para talep edildi. Değişik doğrusu. Eğer burda kamp yapmak istiyorsan talep edilen ücret 70 tl. Gelelim en çok dikkat ettiğim hususa. Temizlik. Maalesef çok hijyenik bir yer değildi. Işıklandırmaları da zayıf olan bu işletme çok geliştirilmemiş maalesef.

3. Ağva Hacıllı Şelalesi Kamp

Gürültü, stres, kalabalık ve daha onlarca sebepten ötürü artık enerjin tükendiyse işte size harika bir kamp alanı daha. Gürültü, stres, kalabalık ve daha onlarca sebepten uzak, kafa dinleyebileceğin ücretsiz bir kamp yeri olan Ağva Hacıllı Şelale kamp alanı, İstanbul’da bilinmeyen ne yerler varmış böyle dedirtebiliyor. Şile’ye mesafesi 26 km Ağva’ya ise 15 km uzaklıkta Ağva yolunda bir kamp alanıdır.

Aslında kamp alanı deniliyor ama Ağva Hacıllı Şelalesinde maalesef kamp için alanlar bulunmamakta. Çadırını istersen şelalenin hemen yanına istersen de şelalenin sağında kalan düzlüğe kurabilirsin. Hacıllı Şelaleleri parkuru birazcık zorlu olabilir benden demesi, bu yüzden benim yaptığım gibi terlikle gitmek gerçekten yapılmaması gerekenler arasında. En azından spor ayakkabısı ya da yürüyüş ayakkabıları Ağva Hacıllı Şelalesinin yolu için en ideali.

Hacıllı Şelalesi kamp alanı tamamen ücretsizdir. Yani birileri senden para isterse sakın verme. Senden küçük bir ricada bulunacağım, Maalesef Ağva Hacıllı Şelalesinde çöp kutuları bulunmamaktadır. Eğer gidecek olursan yanına bir çöp poşeti almayı ve çöpleri toplamayı ihmal etmeyin lütfen. Eğer Hacıllı Köyü Ağva’ya gideceksen Şile ya da Ağva’da gördüğün marketlerden gıda ve ihtiyaç alışverişlerini yapmalısın çünkü kamp bölgesinde market, bakkal ve tesis maalesef ki yoktur. Yanınız da başka kamp yapanlar var ise onlardan yardım almaktan asla çekinmeyin. Örneğin biz bıçak almayı unutmuştuk ve kendi bıçaklarını ödünç verdiler. Ağva Hacıllı Şelalesi’nin tam ortasında buz gibi içme su kaynağı var mis gibi.

Yani bizim gibi dolu olan su içme sularını taşıma sakın mahvoluyorsunuz. Hem sular ısınıyor hem de yanınızda su kaynağı var zaten ne gerek var taşımaya. Yanında direkt boş bidonlar taşımak sanırım daha mantıklı bir hareket olacaktır. Ağva Hacıllı Köyü kamp alanında maalesef elektrik ve tuvalet yok buna göre tedbirlerini almalısın. Eğer yağmurlu havanın hemen ardından gideceksen yürüyüş yolunda kayaların ıslak ve tehlikeli olduğunu da ekleyeyim ki herhangi bir olumsuzlukla karşılaşma.

4. Ağva

Bu ay, adını sürekli duyduğum Ağva’ya kampa gittim ve gerçekten çok beğendim. Böyle farklı ve güzel bir yer olacağını tahmin etmiyordum açıkçası.

Dalgaların oluşturduğu yer şekilleri ve normalinden farklı kaya yapısı, yüzmeye elverişli güzel ve temiz  sahilleriyle beklentileri karşılayacak düzeyde bir yer olduğunu düşünüyorum. Ağva İstanbul’a 2-3 saat mesafede olması nedeni ile en çok tercih edilen yerlerden biridir. Ağva, İstanbul’un Anadolu yakasında ve Karadeniz kıyısına yakın olan Kuzey bölgede bulunmaktadır. Çadır, bungalow ve ağaç evlerden tutun Karadeniz ambarları serenderlere kadar her türlü mekan konaklama tesisine rastlanan bir yerdir. Şileyi geçtikten sonra en fazla yarım saatlik bir daha yol gittiğin zaman  Ağva’ya varmış olursun. İstanbulluların bol bol ziyaret ettiği bölgelerden biri olan Ağva, maalesef kentten çok da bağımsız bir alan değil. Ama temiz hava ve yeşil alana doyabileceğin, çadırını alıp huzurlu bir hafta sonu geçirebileceğin güzelim yerlerden biridir Ağva. Kamp yapmak için Ağva’da kalınacak yerleri soracak olursan, sahil boyunca uzanıyor. Ama ben sana yine de kamp yapabileceğin birkaç kamp alanı bırakıyorum:

Ağva Seferoğulları Camping:

10.000 km2’lik bir alana kurulu olan Seferoğulları Camping, çadır kiralamanın yanı sıra bungalov hizmeti de vermektedir. Biz konuklara  yeme-içme alanında da servis sunan Seferoğulları Camping, İstanbul çevresinde kamp yapılacak yerler arıyorsan ideal yerlerden biridir.Ağva Kilimli Koyu: Ağva’nın Kilimli Koyu’nda ücretsiz rahatlıkla ücretsiz bir kamp yapabilirsin. Tepelerde muazzam Karadeniz manzaraları var. Ama tabi ki konumu gereği bazen orası çok rüzgarlı olabiliyor. Bu riski almak istemiyorsan eğer ve çadırın rüzgara karşı çok dayanıklı değil ise hemen plaj kısmında ki kamp alanlarına kurulmalısın.

Fakat şuna da değinmeliyim ki kalabalıkları sevmiyorsan eğer bu geziyi hafta içinde planlamalısın. Hafta sonları muazzam bir kalabalık oluyor. İstanbul kamp yerleri arasında popüler mekanlara ev sahipliği yapan Ağva; evcil hayvanla da gidilebilen, çoğunlukla çocuklu aileler tarafından tercih edilen bir yer olmasıyla gözde haline gelmektedir. Burada ki doğal güzellikler adeta ruhumu, beynimi dinlendirmeme yardımcı oluyor. Eğer ki doğanın içinde kaybolayım istiyorsan son zamanlarda İstanbul’dan kaçıp kendini dinlemek isteyenlerin rotası Ağva’da keşfedilecek ve keşfedildikçe hayran kalınacak daha birçok yer var.

5. Şile Camping- Alacalı Kamp Pansiyon

İstanbul’a yakın konumda olan ve rahatlıkla kamp yapabileceğin bir diğer yer ise Şile’de bulunan Alacalı Kamp Pansiyon’dur. Alacalı Kamp Pansiyon’da kiralayabileceğin evler bulunmaktadır. Ve çadırını da rahatlıkla kurabileceğin geniş bir alan sağlamışlar. Beğenmediğim yönlerinden biri etrafında çok ağaç bulunmaması. Ama yine de ona rağmen konumu, denize yakınlığı ve doğa ile yalnız kalmak istiyorsan tam sana göre. Bu kamp alanı herkesçe en çok tercih edilen yerlerden biridir. Şile merkeze 18 km uzaklıkta bulunan bu aile işletmesi samimi bir ortam sağlamaktadır. Şehrin gürültüsünden kaçıp kafa dinlemek istiyorsan sana göre bir tesis. Açık büfe kahvaltısı oldukça lezzetliydi. Havası sanki istanbul’dan çok uzaklaşmış gibi tertemiz ve ferah hissettiriyor. Fiyatlara bakacak olursak çok pahalı olmayan makul bir yerdir. En güzeli de neydi biliyor musun? İçeride yanan sobanın çevresinde oturup demli bir çay içmek huzurun tanımı gibiydi adeta.

6-Darlık Barajı Mesire Yeri

İstanbul Şile’de bulunan Darlık barajı, İstanbul’un içme suyunu ve kullanma suyunu büyük ölçüde sağlamaktadır. Eğer İstanbul’dan yola çıkıyorsan aradaki mesafe yaklaşık 60-70km’dir.Darlık barajının en güzel avantajı ise hiç şüphesiz yollarının güzel olması. Biz sadece 1 km kadar kısa bir yolu toprak yoldan geçtik ama geriye kalan yol tek kelimeyle şahaneydi. Eğer Darlık barajında kamp yapmayı düşünüyorsan çok keyifli olacağını söylemeliyim.

Kamp yapmak için, yürüyüş yapmak için, balık tutup ruhu dinlendirmek için, bisiklet sürmek ve ATV ile yarışlar yapmak için çok elverişli ve bir o kadar eğlenceli bir yer. Balık tutmanı kesinlikle öneriyorum. Darlık barajında çok sayıda koy var hepsi de birbirinden güzel, istediğin koyda kamp yapabilirsin. Her biri birbirinden güzel ve ferah emin olabilirsin. Demin de dediğim gibi düzgün yolları sayesinde ulaşım da hiçbir sorun yaşamazsın. Darlık Barajında bulunan koylarda kamp alanı, otel, cafe, pansiyon gibi yapılar bulunmuyor maalesef. Herhangi bir tesis olmadığı için barajda; tuvalet, konaklama yeri, elektrik, içme suyu, internet ve duş imkanı da bulunmuyor. Yani demem o ki her şeyi bilerek gitmelisin. Giderken de bayağı hazırlıklı olmalısın.

Şebeke sorunu ise maalesef çok kötü. Telefonum bazı bölgelerde hiç çekmedi. Ama hepsine rağmen gidilmeye değer buluyorum. Orman içinden yakacak çalı çırpı toplamak ve toplarken eğlenmek, güzel bir kamp ateşi yakıp yemeğinizi pişirmek ve ardından güzel bir çay demlemek muazzam bir keyif gerçekten. Her zaman belirttiğimiz gibi hava durumunu kontrol ederek yola çıkmalısın, kıyafetlerini ve ekipmanlarını ona göre hazırlamalısın. Yoksa dinlenmek için gideceğin kamp hüsrana dönebilir. Ayrıca benden demesi kamp bittiği zaman dönüş yolunda İstanbul trafiğine takılmaman için erken çıkmanı tavsiye ediyorum. Şimdi de sana Darlık barajında yapabileceğin bir kaç aktiviteden bahsedeceğim. Olta setin yanınızdaysa balık tutabilirsin, barajın etrafında dağ bisikleti sürüşü yapabilirsin inanılmaz eğlenceli, ATV ile offroad yapabilirsin(ben pek sevmedim),doğa yürüyüşü yapabilirsin ruhunu dinlendirmiş olursun, ormanın derinliklerine dalabilir ve yüksek tepelere çıkarak fotoğraf çekebilirsin(en sevdiğim),gece olduğunda güzel bir kamp ateşi ile barajın mükemmel manzarasını izleyebilirsiniz.

7-Seferoğulları Camping

Ağva Kurfallı Köyü’nde bulunan Seferoğulları Camping ormanın derinliklerinde, üstelik deniz ve kumsala da yolu bulunan tek kamp alanıdır. Eğer aradığın kamp alanı şöyle gözlerden uzak, kuş sesleri içerisinde rahat ve huzurlu bir kamp tatili ise hiç düşünmeden Ağva’da seçimini  Seferoğulları kamp alanı olarak belirlemelisin. O kadar sessiz o kadar huzurlu ki. İnsanı mest ediyor doğrusu. Seferoğulları kamp alanı yaklaşık 10.000 m² alana sahip olan kamp ve piknik için en ideal alanlardan birisidir. Hem denize hem de ormana yakın olabileceğin nadir yerlerden biridir. Bence hiç zaman kaybetmeden güzel bir tatil için gitmelisin. Fakat şöyle bir sorunumuz var, buraya tek başınıza veya bir arkadaşınız veya sevgilinizle giriş yapamıyorsun. Buraya giriş yapabilmen için aile olmanız gerekiyor. Tek başına olan erkekleri de kesinlikle almıyorlar. Ne kadar doğru tartışılır. Diğer bir kuralı ise alanda alkol tüketmek kesinlikle yasak.

Yani birebir aileler için yaratılmış bir yer. Güvenli huzurlu ve sessiz bir yer arıyorsan tek adres Seferoğulları kamp alanı. Fiyatlarına gelecek olursak gayet uygun, ister alanda kamp kurabilir istersen de bungalow evlerde kalabilirsin. Keyfine göre. Oradan temin edebileceğin hazır çadırların içerisinde yatak-yorgan gibi temel malzemeler bulunmakta olup, çadır her türlü hava koşullarına dayanıklı olması için ekstra koruma çatılı olarak dizayn edilmiştir. Alan özellikleri ise, Bulaşıkhane, Çadır Kamp Alanı, Elektrik, İçme Suyu, Güvenlik, Kamp Ateşi Yakılabilir, Restaurant, Denize Girilebilir,Hazır Çadır, İnternet Ve Telefon, Orman İçi, Mangal Alanı, Oyun Parkı, Toprak Çadır Zemini, Wc, Sıcak Su gibi imkanlarının hepsine sahip olan kamp alanı bir çok kişinin gözde yeri haline gelmektedir.

8. Çakır Kamp ve Piknik Alanı

Şile’nin İmrenli Sahili’nde bulunan Çakır Kamp’a geçen ay yolum düşmüştü. Pek kalamadım ama gözlemlediğim kadarıyla piknik yapabilir, sevdiklerinle şen şakrak bir tatil geçirebilirsin. Alanda mangal yapmak serbest, yani kendi yemeğini güzel bir ortam kurup pişirebilir ve çok eğlenebilirsin. Şiddetle önerebileceğim şeylerden biri o lezzetli gözlemeler. Asla kaçırmayın.

Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu